Агенда.мк  агреагтор лого
Мицкоски: Никако не може народот да биде крив за корона кризата, тоа го кажуваат политичари кои не сакаат да признаат одговорност
Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека власта никако да ја лоцира вината во себе, секогаш ја бара кај опозицијата и кај грѓаните, а тоа не е честито. „Јас не сакам да верувам во тезата дека граѓаните се... Читај понатаму
Мицкоски: Во оваа криза нема услови за избори, човечкиот живот нема цена
Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека во оваа ситуација кога се зголемува бројот на новозаразени е малку несериозно да се има избори, бидеќи човечкиот живот и здравјето нема цена. „Токму поради тоа јас подавав рака цело време... Читај понатаму
Меркел го осуди „расистичкото“ убиство на Џорџ Флојд во САД
Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва го осуди убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД, велејќи дека расизмот е ужасна работа. – Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно. Расизмот е нешто страшно. Општеството во САД е многу поларизирано,  рече таа во интервју за телевизијата ЗДФ, коментирајќи ја по првпат... Читај понатаму
Мицкоски: Имаме троцифрена бројка заболени од корона, а според Заев треба да почнеме кампања за избори, тоа би било лудило да играме со човечки животи
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Клик Плус“ на телевизија 21 посочи на големата бројна на новозаразени од коронавирусот како клучна пречка за одржување на избори. Тој истакна дека според Зоран Заев кога имаме троцифрена бројка заболени од корона според Заев треба да започне кампања... Читај понатаму
„Не ги поддржувам мерките на власта за полициски час за Задушница, исто како и за Рамазан Бајрам, власта требаше да најде начин поинаку да го заштити здравјето на граѓаните“
Христијан Мицкоски, Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 21 зборуваше за полицискиот час кој е воведен поради пандемијата и посочи дека ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржувало оваа мерка ниту за Велигден, ниту за Разан Бајра, а ниту и за Задушница и смета дека власта требало да најде друг... Читај понатаму
Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење
Американскиот државен обвинтел, Вилијам Бар, денеска изјави дека постои „надворешно мешетарење“ во протестите со цел да се заостри ситуацијата. Масовните протести во САД започнаа со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина поради агресивно апсење од полицијата. -Гледаме дека странски актери играат за сите страни, за да се продлабочи... Читај понатаму
Мицкоски: Кризата со корона не поминува со пи-ар на Владата, семејствата во црно се завиваат, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност
Не сакам дека верувам во тезата дека граѓаните се виновни за ситуацијата. Надележните имаа безусловна поддршка, луѓето им ги дадоа сопствените животи на располагање, први влеговме во кризата, а не сме излегле од кризата. Соседите зборуваат за опоравување. Јас се чувствувам понижено од авторитетите кои ја имаа безрезервната поддшка.... Читај понатаму
Мицкоски: Луѓето со право не веруваат на политичарите, затоа што премногу пати ги изневериле, јас верувам дека ќе покажеме дека може поинаку
Чувството кај граѓаните е дека политичарите не успеваат да го испорачаат тоа што го ветувале и тука ние сега не треба да бидеме премногу аналитични за да тоа го констатираме. Луѓето слушаат, вас никој со сила не ве тера да вие ветувате, но истовремено затоа велам народот ќе ги... Читај понатаму
„Треба напредок врз база на квалитет, а не врз основа на партиски книшки и позиции“
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие поддршката од гласачите на следните избори. Тој во гостувањето во емисијата „Клик Плус“ истакна дека е потребен напредок врз база на квалитет, а не врз... Читај понатаму
Мицкоски: Заев жестоко ќе изгуби на изборите
Јас сум многу јасен дека има два услови, едниот е да победиме и вториот, да направиме влада. И двата услови не се условени. И ако не успееме ќе се повлечам. Јас не сум како мојот политички противник, лидерот на опозицијата кој бега како ѓавол од темјан да даде одговор... Читај понатаму