Агенда.мк

контент агрегатор

Џенифер Лопез прогласена за модна икона на годината
Актерката и пејачка Џенифер Лопез е прогласена за модна икона на годината од страна на Советот на модни дизајнери на Америка (CFDA). Официјално, титулата ќе ѝ биде доделена на свечена церемонија во музејот Бруклин во Њујорк. Пред Џенифер, оваа титула ја имале Ријана, Бијонсе, Лејди Гага и Наоми Кембел.... Читај понатаму
Споменикот на Александар Велики по 26 години поставен во центарот на Атина
Атина, 18 април 2019 (МИА) – Откако од 1992 година првпат беше претставен на јавноста, а во 1993 година откупен од Министерството за култура на Грција, споменикот на Александар Велики, но во поинакво, во младо издание, а не како војник, вчера по 26 години беше поставен во центарот на... Читај понатаму
Судењето за „Траекторија“ продолжува на 10 мај
Скопје, 18 април 2019 (МИА) – Со изведување на материјални докази денеска во Кривичниот суд во Скопје се одржа рочиште за случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство. Од СЈО ја изведоа документацијата од консултантските услуги за концесија на патишта со наплата на патарина, меѓу другото составена од финансиски извештај и правна рамка... Читај понатаму
Мали, но опасни љубовни грешки во врската
Лагите и неверството лесно можат да уништат било која врска. Но, некои помали работи, поради кои не сте ни свесни, исто така можат да бидат опасни за вашиот љубовен однос. „Малите грешки и лошите навики можат да доведат до чувство на страв, сомнежи и проблеми со довербата во врската.... Читај понатаму
Како да заштедите пари за годишен одмор?
Ако вашите примања не се доволно високи со одвојувања од 2-3 плати или со една месечна плата да си дозволите годишен одмор каков што посакувате, тогаш треба да почнете да штедите со време. Годишниот одмор ни е потребен на сите, а каде и како ќе го поминеме најчесто зависи... Читај понатаму
Заев: Дел од јавната администрација ќе се мотивира за префрлање во приватниот сектор
Гевгелија, 18 април 2019 (МИА) – Јавната администрација во континуитет се намалува, а во иднина вработените ќе се мотивираат да прифатат подобро платени, перспективни работни места во приватниот сектор. Ова го изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање во врска со тврдењата дека се зголемува бројот на... Читај понатаму
Смртно застрелан актерот Бредли Велш од „Trainspotting 2“
Британскиот актер и поранешен боксер Бредли Велш, познат по филмот „Trainspotting 2“ вчера беше смртно застрелан со огнено оружје во главата на улица во западен Единбург. Полицијата ја потврди смртта на актерот, истакнувајќи дека истрагата е во тек. Синоќа околу 20:00 часот по локално време било пријавено дека на... Читај понатаму
Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка
Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. Таа посочи дека токму нејзиниот татко, американскиот претседател Доналд Трамп, го поставил прашањето дали е заинтересирана да работи во... Читај понатаму
Манчестер Сити не можеше подобро да се изрази за поништениот гол
Тотенхем се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите на исклучително драматичен начин, откако го елиминира Манчестер Сити во англиското четвртфинале. „Петлите“ продолжуваат напред по победата на „Вембли“ со 1:0 пред една недела и пораз од 3:4 во неверојатен трилер на „Етихад“. Ривал на лондонскиот тим ќе биде холандски... Читај понатаму
Деца и родители во животинското царство
Од стадо слонови предводено од Големата Мајка до двојка пингвини кои „градат дом“ за нивното младенче, овие симпатични семејства во животинското царство ги покажуваат вистинските вредности кои понекогаш и ние, најпаметните животни, ги земаме здраво за готово или ги забораваме. Ова видео од серијалот Our Planet на Netflix дефинитивно... Читај понатаму