Агенда.мк

контент агрегатор

„Таргет-Тврдина“ одложено поради одлучувањето за притворот на Мијалков во Апелација
Скопје, 26 март 2019 (МИА) –  Јавната седница во Апелацискиот суд во Скопје, на која ќе се одлучува за притворот на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков го одложи денешното рочиште за  предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство. Судијката Џенета Бектовиќ ја одложи денешната расправа за 3 април, по... Читај понатаму
Тешко повреден 67-годишен пешак во Кавадарци
Кавадарци, 26 март 2019 (МИА) – Шеесет и седумгодишниот пешак А.Р.  бил тешко повреден синоќа во Кавадарци. Во него удрило непознато  возило, управувано од непознат возач, по што го напуштило местото, информира денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. „Сообраќајната несреќа се случила околу 19:30 часот на крстосницата од... Читај понатаму
Тројното дејство на Септолете Тотал во потрага по работи кои создаваат совршена тројна целина
Што е повкусно од чоколаден сладолед? Сладолед од ванила, јагода и чоколадо! Сигурно веќе ја добивате правата асоцијација, а тоа е дека се работи за познатиот Наполитански сладолед сочинет од три посебни слоја формирајќи го ова виножито од вкусови. Топлите денови се на прагот и првата асоцијација која ни... Читај понатаму
Обвинение за едно лице за разбојништва и тешка кражба во аптека и во Психијатриската болница Скопје
Скопје, 26 март 2019 (МИА) – Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари за извршени две кривични дела  – разбојништво и тешка кражба во текот на декември минатата година. Обвинетиот, како што соопшти Јавното обвинителство, првото дело го сторил на  4-ти декември минатата година,... Читај понатаму
Netflix доби конкуренција: Apple претстави сопствен стриминг сервис
По долго чекање, Apple синоќа ја најави новата стриминг платформа наречена Apple TV Plus. Од компанијата велат дека Apple TV Plus „ќе стане дом на најдобрите креативци во светот, кои ќе произведуваат оригинални серии, ТВ шоуа, филмови и документарни програми“. На Apple TV Plus се работеше уште многу одамна... Читај понатаму
20 штетни митови за храната што ве спречуваат да слабеете
Греам Томлинсон е фитнес готвач и води блог за слабеење на здрав начин. Тој го споделува неговото знаење за храната и совети за најчестите митови, заблуди и погрешни информации поврзани со храната и слабеењето. Ова се 20-те најчести митови за хранливата вредност, калориите и ефектот на различни видови храна... Читај понатаму
Бесплатни филмови во Кинотека за посетителите со велосипед
Од понеделник, 1 април, секој посетител на Кинотека на Северна Македонија во Скопје кој ќе дојде со велосипед ќе добие бесплатна влезница за филмот што тој ден ќе се прикажува. Целта на акцијата е да се подигне свеста на граѓаните за грижа и чување на животната средина. Акцијата ќе... Читај понатаму
Хјустон, имаме проблем: Жените во вселената немаат што да облечат
Планираната прва вселенска прошетка на целосно женски тим астронаути е откажана поради проблем со скафандерите, соопшти НАСА. Кристина Кох и Ен Меклејн требаше за три дена да вградат литиум-јонски батерии во Меѓународната вселенска станица. НАСА соопшти дека во МВС има само еден скафандер со средна големина во горниот дел,... Читај понатаму
Хорор повредата на Нуркиќ ја засени победата на Портланд
Синоќа босанскиот центар Јусуф Нуркиќ ја имаше најдобрата и најлошата вечер во неговата професионална кариера. Тој постигна 32 поени (рекорд во кариерата), пред да биде изнесен на носилки откако доживеа страшна скршеница на ногата. Портланд го доби мечот против Бруклин Нетс по две продолженија, но публиката не се радуваше... Читај понатаму
Пентагон ќе одвои милијарда долари за изградба на ѕидот на Трамп
Вашингтон, 26 март 2019 (МИА) – Вршителот должност министер за одбрана на САД Патрик Шенахан ги овласти Воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри долгата ограда, висока 5,5 метри, долж границата со Мексико. Оградата ќе биде поставена во Јума, во сојузната држава Аризона... Читај понатаму