Агенда.мк

контент агрегатор

Мозочни импланти би можеле да нè направат телепати
Благодарение на мозочно-компјутерските интерфејси, наскоро би можеле да комуницираме телепатски, барем според извештајот за новите технологии за нервни импланти направен од Royal Society, научна организација од Обединетото Кралство. Документот ги објаснува некои од повозбудливите мозочно-компјутерски интерфејси кои тоа би можеле да го овозможат, но и предупредува дека закачувањето на... Читај понатаму
Мозочни импланти би можеле да нè направат телепати
Благодарение на мозочно-компјутерските интерфејси, наскоро би можеле да комуницираме телепатски, барем според извештајот за новите технологии за нервни импланти направен од Royal Society, научна организација од Обединетото Кралство. Документот ги објаснува некои од повозбудливите мозочно-компјутерски интерфејси кои тоа би можеле да го овозможат, но и предупредува дека закачувањето на... Читај понатаму
Технологија за менување на боја на облека и автомобили „како камелеон“
Во иднината, доколку ви се здодее, црвената боја на вашиот автомобил, истата би можеле да ја промените само со притискање на едно копче. Тим истражувачи од MIT измислиле „мастило“ кое овозможува „боење“ на скоро било каква шара на одредена површина со помош на проектор и UV светлина. Со комбинирање... Читај понатаму
Печурките го намалуваат ризикот од рак на простата
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Филхармонија почна онлајн-продажба на билети
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Уште десет дена пријавување за „Скопје Трча 10К“
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Царовска: Дезинформации се тврдењата за скратено работно време на вработените кои се пред пензија
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Катица Јанева останува во притвор, одбиена понудената гаранција во имот
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Барселона очекува да биде првиот клуб со приход што надминува милијарда евра по сезона
– Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор… Читај понатаму
Ден без автомобили во 13 градови за одбележување на Европската недела на мобилност
Со велосипедски дефилеа денеска во Скопје и во уште 12 градови ќе биде заокружена Европската недела на мобилност што се одбележува од 16 до 22 септември. Велосипедското дефиле по повод одбележувањето на Денот без автомобили 2019 ќе стартува во 11:30 часот од паркот „Ибни Пајко“ зад Националната филхармонија. Велосипеди... Читај понатаму