Агенда.мк  агреагтор лого
Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници
Собранието на денешната конститутивна седница на предлог на Верификациската комисија ги верификуваше мандатите на 120-те пратеници на десеттиот парламентарен состав избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули. Јагода Шахпаска, претседателката на Верификациската комисија, што денеска ја избра Собранието на првата конститутивна седница, рече дека Комисијата констатира оти... Читај понатаму
Шон Пен се ожени по третпат
Американскиот актер Шон Пен се ожени по третпат. Овојпат, избраничката е неговата 31 година помлада колешка Лејла Џорџ – актерка од Сиднеј, Австралија. Оскаровецот го потврди тоа во видеоврска во ТВ-емисијата „Доцна навечер со Сет Мајерс“, покажувајќи го и прстенот. – Да, точно. Имавме „Ковид свадба“. Тоа значи –... Читај понатаму
Нови 75 случаи со Ковид-19, починати 5 пациенти
Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1. Починати се пет пациенти, еден од Скопје (52 г.), двајца од Куманово (55 г. и 82... Читај понатаму
Л’Екип го прогласи Зидан за најдобар тренер на светот
Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан е прогласен за во моментов најдобар на светот од страна на француското издание на „Л’Екип“. Насловната страница на весникот е посветена на оваа тема денес. Зидан ги надмина најдобрите клупски тренери Јирген Клоп, кој работи со Ливерпул, и Пеп Гвардиола, кој го предводи... Читај понатаму
Кризен штаб на БиХ: Епидемиолошката ситуација се влошува
Кризниот штаб при Министерството за здравство на БиХ, по влошувањето на епидемиолошката ситуација поради зголемениот број заразени лица со коронавирус, особено во Сараево, упати апел на граѓаните да избегнуваат јавни собири и да го ограничат движењето. Последните воведени мерки од 25 јули се задолжително носење заштитни маски во затворен... Читај понатаму
Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани
СДСМ, која на парламентарните избори освои 46 пратенички мандати, од денеска ги почнува преговорите за парламентарно мнозинство и за формирање на влада која ќе има полн четиригодишен мандат. Лидерот на партијата Зоран Заев по завршувањето на денешната конститутивна собраниска седница најави дека во следниот период ќе се одвиваат разговори... Читај понатаму
Со гоџи бобинки до долг и здрав живот
Гоџи бобинките се користат во традиционалната кинеска медицина повеќе од 2000 години. Овие бобинки се консумираат свежи, сушени, а воедно и како сок или чај. Содржат различни антиоксиданти – каротеноиди, ликопен, лутеин, полисахариди и феноли, а изобилуваат и со есенцијални аминокиселини, витамин Ц и минерали, поради што се мошне... Читај понатаму
Германија веќе е погодена од втор бран на Ковид-19
Германија веќе се бори со втор бран на коронавирус. Во последните неколку недели бројот на потврдени дневни случаи на коронавирус постојано се зголемува, при што здравствените експерти предупредуваат дека неодржување хигиена и непочитување на правилата за физичка дистанца придонесуваат за ширење на вирусот. – Веќе сме во втор бран,... Читај понатаму
Брнабиќ: Јас сум еден од кандидатите за премиер
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ сериозно размислува да влезе во коалиција со лидерот на Српскиот патриотски сојуз (СПАС), Александар Шапиќ и наведе дека таа е еден од двајцата кандидати за премиер на новата влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Брнабиќ гостувајќи на... Читај понатаму
Фетел: Не жалам за своето време во Ферари, иако понекогаш не ја добив потребната поддршка
Возачот на Ферари, Себастијан Фетел рече дека не му е криво за времето поминато во цревниот болид. Германецот дојде во Ферари во 2015 година, а по крајот на сезоната 2020 ќе го напушти тимот. – Не жалам за моето време во Ферари. Мислам дека во некои моменти можеби не... Читај понатаму