Агенда.мк

контент агрегатор

ВИДЕО: Да беше ЛШ полуфиналист ќе беше Бенфика – отсуството на ВАР ги елиминира Португалците
За разлика од Лигата на шампионите, во Лига Европа нема ВАР- технологија на елиминационите натпревари и тоа на своја кожа го почувствува португалскиот шампион Бенфика.  Голот за водство на Ајнтрахт Франкфурт е постигнат од очигледен офсајд. При ударот на Анте Ребиќ, стрелецот на голот по одбиената топка, Филип Костиќ, беше далеку зад... Читај понатаму
ВИДЕО: Почетино го повтори потегот на Симеоне и Роналдо во славјето во соблекувалната
Тотенхем по повеќе од шест децении се избори за полуфинале на Купот или Лигата на шампионите, а Маурицио Почетино е најзаслужен за подвигот. Аргентинскиот стручњак беше пресреќен по последниот судиски свиреж синоќа на „Итихад“. „Спарси“ славјето го продолжија во соблекувалната, а камерите го уловија аргентинскиот стручњак го повтори потегот... Читај понатаму
ВИДЕО: Радио коментатор „полуде“ од емоции за време на шоуто на Меси со Јунајтед
Настапот на Лео Меси против Манчестер Јунајтед сигурно ќе остане врежан како еден од највпечатливите во неговата беспрекорна колекција. Аргентинецот ги подигна фановите од своите места, а беше посебна инспирација и за коментаторите. Радио коментаторот на „Онда Зеро“, Алфредо Мартинез на луд начин ги коментираше головите на аргентинскиот генијалец.... Читај понатаму
Монреал излезе среде натпревар заради потреба од тоалет и ексресно се врати на теренот!
Необична сцена се случи кон средината на првото полувреме на натпреварот Наполи – Арсенал, кога гостинскиот дефанзивец Начо Монреал мистериозно го напушти теренот. Немаше замена, немаше подготвен фудбалер да влезе во игра, немаше симптоми на повреда.  Сепак, објаснувањето стигна по натпреварот, кога Шпанецот откри дека имал потреба од тоалет... Читај понатаму
ВИДЕО: Пеп за него собори рекорд, а тој го „исфрли“ Сити од ЛШ!
Манчестер Сити забележа триумф пред својата публика од 4-3 против Тотенхем, но повторно остана без пласман во полуфиналето на Лигата на шампионите, благодарение на победата на „петлите“ во Лондон од 1-0.  Еден од главните виновници за елиминацијата на Сити е 23-годишниот дефанзивец Ајмерик Лапорт. Заради него Пеп Гвардиола пред... Читај понатаму
Британски бизнисмен кој двапати банкротирал го купи Болтон
Лоренс Басини, некогашниот прв човек на Вотфорд, обелодени дека ќе ги купи акциите на Болтон Вондерерс и во иднина ќе биде апсолутен сопственик на лондонскиот клуб.  Басини оваа информација ја потврди за британски „Телеграф“, и најави дека ќе направи сè за поранешниот редовен премиерлигаш да се врати во елитата на... Читај понатаму
ВИДЕО: Ајнтрахт ја исфрли Бенфика, Арсенал со супер-гол меѓу најдобрите четири во ЛЕ
Екипата на Ајнтрахт Франкфурт го искористи домашниот терен и со триумф од 2-0 (1-0) успеа да ја елиминира Бенфика, иако по двата натпревари резултатот е 4-4, Германците постигнаа повеќе голови на гостински терен и со тоа обезбедија полуфинале на Лига Европа. Извештај од натпреварот: Португалскиот тим на домашен терен одигра извонредно,... Читај понатаму
ВИДЕО: Челзи во меч со СЕДУМ ГОЛА ја надигра Славија на „Стемфорд Бриџ“, за полуфинале на ЛЕ
Фудбалерите на Челзи и во вториот натпревар од четвртфиналето на Лига Европа ја совладаа Славија Прага, овојпат со 4-3 и со вкупни 5-3 обезбедија пласман во полуфиналето. Извештај од натпреварот: Избраниците на Сари одлично го започнаа натпреварот и патникот во полуфиналето практично го решија во првите 17 минути, кога трипати го... Читај понатаму
Тер Штеген не го славеше киксот на Де Хеа: Ја чувствувам неговата болка…
Германскиот голман Марк Андре Тер Штеген со Барселона оди во полуфиналето во Лигата на шампионите. На „Камп Ноу“, каталонскиот гигант славеше над Манчестер Јунајтед, а еден од клучните голови на овој меч оди на душа на голманот на „ѓаволите“, Давид Де Хеа. Де Хеа при еден шут на Меси... Читај понатаму
ВИДЕО: Мерет остана само гледач, спектакуларен гол на Лаказет за Арсенал од слободен
Екипата на Арсенал со едната нога веќе е во полуфиналето на Лига Европа, поради спектакуларниот погодок на Александр Лаказет на гостувањето во Неапол кај Наполи (0-1). „Топџиите“ во 36. минута добија слободен удар на нешто околу 25 метри, а одговорноста ја презема Французинот. Биеше силно, а голманот на наполитанците,... Читај понатаму