Агенда.мк  агреагтор лого
Викторија Бекам е кралица на ролките – еве како маестрално ги комбинира
Успешната модна дизајнерка Викторија Бекам изгради модна империја која во голем дел ја базираше на нејзиниот личен моден инстинкт и вкус. Што носи на себе, тоа и продава под својот бренд. Проверена и успешна стратегија. Низ годините, нејзиниот стил созреа до точна препознатливост. Едноставно знаете што би или не... Читај понатаму
Хари Стајлс е првиот маж на насловна на „Вог“ и тоа во фустан
Познатиот британски пејач, Хари Стајлс е новото лице на магазинот „Вог“. Ова во модните медиуми е проследено како голема вест, бидејќи тој е првиот маж во историјата на списанието кој се нашол на насловна страна на списанието кое постои веќе 127 години. Но, тоа не е единствената причина поради... Читај понатаму
Среда во здолниште и плетена блуза
Добро утро. Иако надвор е сиво, сепак не е студено, па можете да се облечете малку потенко. Нашиот предлог за денес е изглед во сини тонови. Широко миди здолниште со висок струк и џебови од страните е во комбинација со плетена блуза со тантелни апликации во предниот дел. Вакви... Читај понатаму
Интернет игра за анти-обожаватели на песната Last Christmas и уште 5 интересни факти
Една од асоцијациите за празничната атмосфера е и песната на Џорџ Мајкл односно групата „Wham“, „Last Christmas“. И додека едни ја обожуваат и со задоволство ја слушаат стотици пати во текот на празничната сезона, има и анти-обожаватели, за кои посебно е создадена и Интернет игра – Whamageddon.... Читај понатаму
Детали од кадифе во домот – одраз на отменост
Мебел, декоративни перници, драпери, прегради, ситни украсни детали – сите може да имаат своја кадифена, а со тоа и отмена верзија. Таквите елементи изработени од кадифе, се доволни како акцент во домашното уредување, да му дадат луксузна нота на просторот во кој функционираме. Ефективни, со суптилна доза на драматичност,... Читај понатаму
„Лице в лице“ повикува млади до 12 години да креираат новогодишни честитки
Уличното списание „Лице в лице“ повикува млади другари до 12 години да ја искажат својата креативност.  „Ајде да цртаме! Новогодишна „Лице в лице“ честитка“, е поканата, а во продолжение прочитајте ги деталите:  автор: Варвара Николова „Драги пријатели, Ова е година полна предизвици… нѐ задржува да останеме дома, со цел... Читај понатаму
Must have: Безвременски црн Елена Лука фустан комбиниран со чизми во боја
Трендовите варираат динамично, но безвременската класика секогаш остануваа присутна, вредна и атрактивна. Во таква стилска насока е нашиот денешен избор за MUST HAVE: женствен црн фустан со потенциран страничен шлиц од новата, актуелна линија на модниот бренд Елена Лука. Нагласените, волуменозни ракави придонесуваат за романтичниот шмек на овој дизајн,... Читај понатаму
И книгите имаат своја облека, а @J&J Hand Made ја создава рачно
Нашите „Приказни од градот“ често се инспиративни, сведочат за нечија посветеност, талент, креативност, успех или почеток на нешто што подоцна ќе го добие епитетот „успешно“. И токму таква е и денешната, која ни ја раскажа Елена Панева Ѓоргиевски. По професија е инженер, магистер на природни и технички науки, професионалец... Читај понатаму