Агенда.мк  агреагтор лого
Црн фустан потопен во Мртво море станал кристално ремек дело
Никогаш не сме ни претпоставиле што може да се случи доколку едно парче облека „потоне“ во солена вода.  Токму тоа се обидела да дознае 49-годишната израелска уметница Сигалит Ландау. Имено, таа одлучила црн фустан од раните 1900, кој претходно никој не го носел, да го „потопи“ во Мртво море... Читај понатаму
Како го комбинираме популарното пончо од Елена Лука во 10 тренди аутфити
Едно дизајнерско парче – безброј комбинации. Со оваа идеја направивме 10 предлог, трендовски комбинации во кои го имплементиравме популарното, ексклузивно пончо од актуелната линија на Елена Лука, кое е едно меѓу најатрактивните парчиња за оваа сезона. Неговиот префинет и уникатен изглед, богатата текстура и можноста лесно да се комбинира... Читај понатаму
Фоторгафиите на познатите од Денот на благодарноста
Американците вчера го прославија Денот на благодарноста. По тој повод, голем дел од познатите ѕвезди објавија фотографии и видеа на социјалните мрежи. Софија Вергара одлучи да го организира семејниот ручек надвор, а проследен со фантастична декорација. Рис Витерспун сподели фотографии до семејството. Кејти Холмс е меѓу оние ѕвезди кои... Читај понатаму
Петок во карирано здолниште на преклоп и топол џемпер
Добро утро. Петок е, се надеваме дека сте во добро здравје и расположение. Нашиот денешен предлог е составен од карирано здолниште со портокалови тонови. Моделот е на преклоп, со висок струк и ремен кој дополнително ја истакнува половината. Во комбинација е со портокалов топол џемпер и шал. Изборот на... Читај понатаму
Најубавите рустични спални соби од Инстаграм
Нашата оаза на мирот и интимата, особено во зимскиот период, е спалната соба како катче чија основна функција е да ни обезбеди мир, одмор, но и пријатна атмосфера. Затоа, значајно е да посветиме внимание на нејзиното уредување. Така вложуваме во сопствената благосостојба. Важно е да биде уредена во стил... Читај понатаму
Празнична колекција на Мајкл Корс – Доза светки која на сите ни е потребна
„Што е потребно за да бидете ѕвезда?“ е главното прашање во новата празнична кампања на Мајкл Корис. Бела Хадид е заштитно лице на брендот, а фотографиите зад кои е потпишува Тери Циолис внесуваат доза оптимизам, сјај и гламур кои на сите ни се потребни. Покрај Бела, во... Читај понатаму
Есенска улична мода во есенски бои – земјени и сончеви тонови во тренди комбинации
Во посочувањето на тенденциите за секоја година и сезона, модната индустрија секогаш значајно внимание посветува на боите што ќе ги обојат колекциите на дизајнерите и излозите на брендовите. Годинава во тој контекст, е обоена во портокалови топли нијанси, оние што ја одразуваат енергијата на зајдисонцето и изгрејсонцето. Овој колор... Читај понатаму
Џиџи Хадид ги подготви божиќните декорации за ќеркичката
Познатиот модел Џиџи Хадид многу ретко објавува фотгорафии од својата двомесечна ќеркичка. Уште во текот на бременоста, изјави дека тоа е приватна работа и дека не чувствува обврска ниту желба да ја споделува со сите. „Сметам дека покрај тоа, бременоста е приватна работа и не е нешто што треба... Читај понатаму
Андреа Бочели ќе одржи онлајн божиќен концерт од празната сала на „Teatro Regio di Parma“
Славниот тенор, Андреа Бочели, на сите ни остави длабока емоција со неговиот велигденски концерт во екот на пандемијата, што во живо низ цел свет се пренесуваше од празната миланска катедрала Дуомо. Следно, големиот маестро ни најавува божиќен концерт што ќе биде организиран со сличен концепт овојпат од празната сала... Читај понатаму
Тина Тарнер полни 81 година – жена со големо Ж!
Ѕверка и жив оган на сцена, икона на стилот, борец, музичка легенда и жена со големо Ж кон која животот не секогаш бил нежен. Тина Тарнер денеска полни 81 година и во деветата деценија од животот останува рок-дива во која многумина го пронашле својот идол, затоа што e Simply... Читај понатаму