Агенда.мк  агреагтор лого
Ја знаевме како Марија од „Жикина династија“: Почина актерката Раилда Кадриќ
Актерката Раилда Кадриќ, која Балканот ја запозна и засака преку улогата на Марија од серијалот филмови „Жикина династија“, почина  ненадејно во 57-година од животот, пренесуваат српските медиуми. Веста за нејзината смрт ја објави нејзиниот пријател Душан преку мрежата фејсбук, како и преку изјава за весникот „Курир“. „Од нашите животи... Читај понатаму
EL Couture: Стотици часови рачна изработка преточени во оваа раскошна креација
Во Париз во моментов се одржува недела на Висока мода – време за моден восхит. Зборот „haute” во превод значи висок, елегантен, а неговото дополнување – „couture”, значи шиење, но она што е во сржта, со што една креација може да го носи овој додаток е рачната изработка. И... Читај понатаму
Стилот на принцезата Дијана пред да стане дел од кралското семејство
Во серијата The Crown прв пат се појавува облечена како дрво, а потоа во бледо-жолт тексас комбинезон и плетено/везено шарено џемперче, па никогаш не би помислиле дека ќе стане модна икона. Но, лејди Ди имаше совршено беспрекорен моден стил во своите денови како принцеза, што некои нејзини модни избори... Читај понатаму
И Кери Бредшо може да ѝ позавиди: Оваа девојка купува чевли секој месец и има преку 100 модели
Тара е правничка која живее и работи во Њујорк и е страствен колекционер на чевли. Вели дека нејзината колекција содржи 110 пара чевли, за сега, и дека омилени ѝ се оние од Маноло Бланик, кои ги прослави Кери Бредшо во „Сексот и градот“. А не крие дека големо влијание... Читај понатаму
Манекенката која се одлучи за бел костум наместо венчаница
Автентичниот моден стил на некои девојки едноставно не им дозволува да отстапат од својата оригиналност, па дури ниту за „големиот ден“, кога од нив се очекува да носат фустан. И тоа не каков било, туку расошен, со тулови, тантели и корпи. Белите фустани со едноставен крој се одличен компромис... Читај понатаму
Сакате да разгалите некого или себе за „Св.Валентин“ – погледнете ги овие идеи
Во период кога сме опкружени со стрес, лоши вести и исцрпувачка неизвесност, подарете екстра љубов на сите околу вас. LUSH е секогаш тука за вас, посебно во оние моменти кога треба да одлучите што ќе им подарите на вашите сакани. Ние полека се подготвуваме за “Св.Валентин“, а вие? Доколку... Читај понатаму
Инстаграм тренд: Серијата „Бриџертон“ ги врати во мода винтиџ сетовите за чај
Серијата „Бриџертон“ во продукција на Нетфлик моментално доживува неверојатен светски успех. Вечните романтичари ја следат трагајќи по убава љубовна приказна, модните критичари поради гардеробата која крена вистинска прашина во модниот свет, а останатите веројатно поради љубопитност и држење чекор со актуелните трендови.  Дејството во серијата е сместено во 1813... Читај понатаму
Ова е најпопуларната фризура за мажи за 2021
Секоја година носи нови тенденции и кога е косата во прашање. Ако пак ја гледаме последната декада и машките фризури, може да се рече дека имаше многу различни трендови – од класично потстрижени, до долги коси, пунџи, „кремче“, шатирани. Кадрици и тоа во средишниот дел и странично потстрижена коса... Читај понатаму
Висока мода: Скјапарели се претстави со скулптурални силуети и масивен накит
По големиот успех со изгледот на Лејди Гага на инаугурацијата, креативниот директор на Скјапарели, Даниел Розбери, може слободно да се пензионира. Меѓутоа, за среќа на високата мода, не го стори тоа. Напротив, на модната недела која започна вчера, се претстави со крајно необична колекција која наиде на релативно позитивни... Читај понатаму
Вторник во џинс + долг капут
Добро утро. Се надеваме дека не’ читате во добро здравје и расположение и ова утро. Нашиот денешен предлог е една полежерна комбинација која може да ви послужи како инспирација за разни пригоди. Облечете ги омилените фармерки и усогласете ги со едноставна блуза, во случајот е во бела нијанса и... Читај понатаму