Агенда.мк

контент агрегатор

Сашко Потер Мицевски, Јелена Јованова, Наташа Петровиќ… со 100 евра ќе им го остварат сонот на актери-средношколци од Штип
Подготвил: Сребра Ѓорѓијевска / srebra.gjorgjijevska@fakulteti.mk Лектор: Ивана Кузманоска Ми се крена притисокот кога сфатив дека станува збор за само 6.000 денари. Не е за парите, туку важна е поддршката што им треба на уметниците, вели дизајнерот на звук Сашко Потер Мицевски и им посака на младите од „Репетициона 4“... Читај понатаму
„Светот на Биби“ е прогласен за најдобар едукативен проект за деца
Подготвил: С.Ѓ. Лектор: Ивана Кузманоска „Светот на Биби“ ја доби наградата „Стори“ за најдобар едукативен проект за деца. Признанието за проектот на компанијата „Еф-Три“, која стои зад порталите Факултети.мк и Деца.мк, беше врачено синоќа на свеченото доделување на наградите што ги организира „Колор медиа плус“ во хотелот „Александар палас“... Читај понатаму
Џем од виски, карамели од ајвар, чаши и накит што се јадат! Какви чуда излегуваат од лабораторијата на Технолошко-металуршкиот факултет
Лижете карамели, а всушност јадете ајвар. Путерот од кикиритки што го подготвуваат овие мајстори не се мачка, туку е во вид на прав. Оваа магија се нарекува молекуларна гастрономија Карамели од ајвар, џем од виски, перли од „швепс“, дречливи палачинки во вид на чипс, овошна чаша, испишано мени, шише... Читај понатаму
Промовиран универзитетскиот учебник „Инклузивна педагогија“ на д-р Марија Ристевска
Кон крајот на минатата година во просториите на НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола беше промовиран универзитетскиот учебник „Инклузивна педагогија“ од  д-р Марија Ристевска, вонреден професор на Педагошкиот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола. „Инклузивна педагогија“ претставува еден од првите научни текстови од областа на педагогијата кој... Читај понатаму
„Тревата е зелена од природата“, „Дојде пролет, ама во ноќ уште е зима“… Одговорите на деца од 3 до 10 години
Кога доаѓа пролетта, зошто тревата е зелена, како да ја одржуваме природата да биде чиста? Своите размислувања за пролетта и екологијата со нас ги споделија најмалите. Деца на возраст од 3 до 10 години одговараа на неколку прашања поврзани со ова годишно време. Одговорите на децата ги оставивме во... Читај понатаму
Трикови за побрза работа на паметните телефони
Подготвил: Билјана Арсовска Лектор: Ивана Кузманоска Може да има голем број причини зошто вашиот паметен телефон со оперативен систем „Андроид“ одеднаш почнал да работи позабавено. Со овие пет трика можете да ги елиминирате најчестите причини за тоа. Исчистете ја меморијата Фотографии, видеозаписи, аудиокниги, документи, апликации… Колку повеќе вакви нешта... Читај понатаму
Научниците уништиле паметен телефон со помош на блендер – еве што откриле!
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Не правете го ова дома, препуштете ја оваа работа на професионалците: научниците од британскиот универзитет во Плејмаут фрлиле стар ајфон во блендер. Постојат две причини за овој експеримент: нивната љубопитност да откријат од што се состои и поттик да ги рециклираме нашите уреди.... Читај понатаму
Магистратурата не прави разлика во вештините, велат повеќето работодавци
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Повеќето работодавци не веруваат дека постдипломските студии на работниците им даваат предност во однос на нивните вештини, покажа најновата анкета. Само 19 отсто од работодавците изјавиле дека студентите со магистратура имаат подобри вештини отколку оние што не поминале постдипломски квалификации, открива анкетата од... Читај понатаму
Најубавиот архитектонски концепт на животот на планетата
Подготвил: Билјана Арсовска Лектор: Ивана Кузманоска Згради целосно изградени од дрво во кои има и мини-фарми и градини се нешто најубаво и најфункционално што во последните десетина години го пласирала современата архитектонска сцена. „Фармхус“ и понатаму е концепт, но е сè поблиску до реализација. Во овие згради има мали... Читај понатаму
Во земјите со конфликт валканата вода е 20 пати посмртоносна за децата од куршумите
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Децата под пет години што живеат во конфликтни зони имаат 20 пати поголеми шанси да умрат од заболувања поврзани со небезбедна вода отколку од директно насилство како резултат на војната, откри УНИЦЕФ. Анализирајќи ги податоците за смртноста од 16 земји што се соочуваат... Читај понатаму