Агенда.мк

контент агрегатор

Ученици од Скопје и Кочани добија стипендиите за школување во гимназијата „Нова“
Меѓународното училиште „Нова“ и фондацијата „Борис Трајковски“ годинава по 15. пат доделија три целосни стипендии за четиригодишно школување на талентирани ученици од Македонија. Лука Павиќевиќ од основното училиште „Мирче Ацев“ и Галена Јованоска од „Кочо Рацин“ во Скопје како и Андреј Давидков од „Св. Кирил и Методиј“ од Кочани... Читај понатаму
МИТИНЗИ УШТЕ ДВА ДЕНА: Каде ќе се митингува денеска
 Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е ја има поддршката од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ќе го одржи централниот митинг, а за град во кој ќе се одржи главниот настан во неговата кампања пред првиот круг од претседателските избори е избран Тетово. Другите двајца кандидати на овие... Читај понатаму
Искрено интервју со Стево Пендаровски: Немам трикови за убавина, користам само хидратантна крема
Многу читам и пишувам книги, а дел од времето го поминувам во спортување, но тренирам сам, во мојот дом, не одам во клубови, открива Пендаровски за „Женски Магазин“ Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски признава дека многу ретко сам ги одбира парчињата облека и дека во најголем број случаи ги слуша... Читај понатаму
Гафови, набљудувања, танц, лекции – Што ја одбележа претседателската кампања?
По три недели на кампања денес кандидатите и партиите ќе имаат последна шанса да им се обратат на граѓаните со цел да ги убедат дека токму за нив треба да го дадат својот скапоцен глас и да одлучат кои двајца ќе одат во вториот круг кога се очекува да... Читај понатаму
Секој граѓанин во Северна Македонија, па дури новородените под антидепресиви
Над два милиони рецепти за седативи биле издадени во текот на цела мината година, покажуваат податоците од Фондот за здравствено осигурување. Според бројките, испаѓа дека на секој граѓанин на нашата држава, па дури и на новороденчињата доктор им препишал по еден лекарски рецепт во просек за антидепресив, што, е... Читај понатаму
(ФОТО) Каролина ултра модерна: Се прошета со чанта од 1.142 евра
Аутфит на кој сите може да и позавидат. Нашата најпозната и исклучително квалитетна пеачка Каролина Гочева во Њујорк се прошета во исклучително модерна облека искомбинирана со добар накит, очила ама и одлична Фенди чанта.  Каролина Гочева во моментов е во САД, по повод изложбата на нејзиниот сопруг, уметникот Михаил... Читај понатаму
(ФОТО) ЧИНИ МИЛИОНИ: Долче и Габана ја продаваат својата сакана и многу скапа „играчка“
Regina d’Italia изградена од Codecasa во 2006 година е невообичаена јахта, специјално дизајнирана и внатрешно уредена со совршена рамнотежа помеѓу луксузот и минималниот дизајн. Доменико Долче и Стефано Габана ја создадоа империјата D & G, која секоја година им носи 1 милијарди приход од продажба на облека.   Но, она... Читај понатаму
Стресно ви е на работа: Има начин како да ја победите таквата средина
Музичката терапија е една од најстарите методи на лекување и се користи во многу древни цивилизации. Многу оддамна е познато дека со помош на музиката може да предизвикаш радост, да се ублажи болката и дури да излекуваш некои видови на сериозни заболувања. Во древниот Египет, несоницата била третирана со... Читај понатаму
Домашна акупресура за надминување на главоболката
Никој не сака главоболки, но тие често нѐ придружуваат во нашиот секојдневен живот. И иако се нудат лекови кои ја ублажуваат болката, секогаш е подобро да се справиме со проблемот на природен начин. Некои луѓе успеваат да ја олеснат главоболката преку сон, одмор во темна соба или преку топла... Читај понатаму
НЛБ Банка воведе нов Брз потрошувачки кредит
НЛБ Банка воведе нов НЛБ Брз потрошувачки кредит кој се одобрува и исплаќа за само 1 час. НЛБ Брзиот кредит е со максимален износ до 300.000 мкд и е достапен за сите клиенти кои својата плата или пензија ја примаат преку НЛБ Банка. Овој кредитен продукт може да се... Читај понатаму