Агенда.мк

контент агрегатор

(ФОТО) Каролина Гочева ужива во Хрватска
Пејачката Каролина Гочева деновиве е на уште еден одмор. Имено таа ужива во убавините на Хрватска, а моменти споделува на својот профил на Инстаграм. Претходно, македонската ѕвезда беше на одмор во Грција со внуките од својата сестра.  Извор Женски магазин Читај понатаму
Полицијата изнесува тутун од Љуботен, Алијансата на Албанците повикува да се остават селаните на мир
Алијансата за Албанците ги повика полициските сили да ги остават на мир селаните од скопскоцрногорскиот Љуботен затоа што продажбата на тутун за виткање им е единствен приход за егзистенција. Утрово полицијата ги претресуваше речиси сите куќи каде што има складиран тутун на црно и со камиони го изнесува од... Читај понатаму
Како да заштедите за хит дестинации ова лето?
Имате Cashback? Ви ги препорачуваме Грција, Египет или Турција Сакате да резервирате летувања, аранжмани во Македонија или странство, авиобилети, саемски патувања, спортски настани, забавни манифестации во странство, училишни екскурзии и што друго и да ви падне на ум, а притоа и да заштедите? Едноставно, не постои некој што не... Читај понатаму
Скопските дрвја во синџири
„Кога не разбирате што ви се зборува, ќе мораме да ви нацртаме“ – е пораката на О2 иницијатива, граѓанско здружение кое се бори за здрава животна средина и чист воздух. Денеска во герила акција во соработка со Институтот за комуникациски студии, како дел од кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај!... Читај понатаму
Дете од Скопје заболело од маларија
Двегодишно дете од Скопје заболело од маларија, oбјави Сител. Заразната болест што ја пренесуваат комарци  ја добило во Кенија каде престојувало со родителите. Симптомите се појавиле уште додека биле во африканската земја, а по враќање во Македонија веднаш е хоспитализирано на Клиниката за инфективни болести. Од четвртокот минатата недела... Читај понатаму
Бујар Османи: Нуредини знае да менаџира со проекти
Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции и воедно портпарол на ДУИ, тврди дека сите министри од владиниот коалиционен партнер се помлади од 40 години и дека Насер Нуредини, кој го превзема министерството за животна средина од Садула Дураки, е експерт за проекти, нешто што бара темелен пристап, според него, во... Читај понатаму
Братот на „Ел Чека“ на протести во Тетово
Братот на Ел Чека, Блерим Ахмети, тврди дека демонстранти против владиниот клоалционен партнер ДУИ бо Тетово се пристигнати и од други градови како Кичево, Куманово и Струга. “Добивме информации дека многу луѓе од Кичево, Куманово, Струга биле задржани од полицијата и во полициската станица во Тетово, а биле блокирани... Читај понатаму
Јанкулоска нема да оди в затвор на 1 јули, ќе суди Врховен суд
Гордана Јанкулоска, поранешната министерка за внатрешни работи, нема да оди в затвор на 1 јули, односно актот се одложува повторно, овој пат до недогледно време затоа што Врховниот суд, чиј претседател е Јово Вангеловски, ќе ја преиспитува правосилната пресуда. „Заради интерес на повеќе медиуми, ја информираме јавноста дека Врховниот... Читај понатаму
Виталиа најголем донатор на храна во Македонија! „Сите граѓани заслужуваат здраво да се хранат. “
Да се помогне на социјално загрозените категории на граѓани, е  хуман чин, но истовремено и обврска за секој општествено одговорен деловен субјект.  Македонската компанија за здрава храна Виталиа, веќе 25 години, од самото свое основање го прифати  тој предизвик, и не е случајно  што денес е и најголемиот донатор... Читај понатаму
Успешна приказна на Александра Стојановска: „Знаењето кое ми помогна да се изградам како професионалец“
Наша денешна соговорничка е Александра Стојановска, кај пријателите позната како Саша. Нејзината лична приказна е уште еден убав пример за успешна приказна која може да мотивира и инспирира.Таа веќе 6 години живее во Минхен, Германија и моментално работи како процес експерт и проектен менаџер во одделот на корпоративно управување... Читај понатаму