Агенда.мк

контент агрегатор

Ариљеметал со свој штанд на најголемиот саем за машинството во Штудгард
Ариљеметал доо, една од водечките компании од областа на машинството во Македонија,од 19 до 21 април  ќе се претстави на најголемиот саем за сврзувачка техника (Fastener Fair)  во Европа, STUTTGART  MESSE 2019, во Германија. На сопствен штанд ќе се промовираат капацитетите и можностите на оваа наша реномирана компанија за... Читај понатаму
Наградата врвно достигнување во медицината, без конкуренција, за „Аџибадем Систина“
Клиничката болница “Аџибадем Систина” ја доби наградата за врвни достигнувања во медицината на синоќешното прогласување на најдобрите во неколку категории на манифестацијата Story Awards 2019. Клиничката болница беше претставена како институција којашто создава вистинска револуција во здравството. Признанието за врвни достигнувања во медицината, организаторите го доделија како потврда за... Читај понатаму
Регулаторна комисија за енергетика го укинува паушалот за парно-греење
Регулаторна комисија за енергетика денеска на седница конечно ќе решава за паушалот со кои исклучените граѓани од мрежата на парно-греење мораа да плаќаат месечен надоместок за БЕГ поради цевките кои минуваат низ нивните домови. Дојче Веле дознава дека денеска по ова прашање треба да се дискутира на подготвителна седница... Читај понатаму
Државна видеолотарија со донација за скијачкиот клуб Пелистер од Битола
Државна видеолотарија донираше 100.000,00 денари на Скијачкиот клуб Пелистер од Битола. Наша цел е да им овозможиме на младите скијачи да добијат шанса да бидат дел од меѓународни натпревари. Со 100.000, 00 денари донација, Државна видеолотарија го помогна скијачкиот клуб Пелистер од Битола. Со овие средства младите и талентирани скијачи,... Читај понатаму
(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче
Црн чад и попладнево има во скопската населба Ново Лисиче. Жителите се жалат дека мириса на изгорени гуми и дека ова не е прв пат.  Од општина Аеродром деновиве изјавија дека инспектори излегле на терен и го пријавиле случајот во Град Скопје и во општина Гази Баба, затоа што... Читај понатаму
Утре без вода овие скопски улици
На ден 26.03.2019.поради уличен дефект од Ф-150мм и дефект на затворач Ф-150мм на ул.Козара раскрсница со Киро Гавриловски во населба Капиштец пред влезот на Заводот за Рехабилитација, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул.Козара, Киро Гавриловски, Адам Мицкиевиќ, Агенција за вработување и Заводот за Рехабилитација од 09:00часот... Читај понатаму
ТВ21: Марихуаната ќе се легализира во Македонија
Заради обезбедување на поголем девизен прелив од туристи, Владата е подготвена да го легализира нејзиното користење кај уживеталите, објави ТВ21. Според изворите на кои се повикува телевизијата, веќе се направени економските анализи за исплатливост и односот на тоа колку ќе се добие а колку ќе се изгуби од ваквиот потег,... Читај понатаму
Макпетрол АД добитник на три признанија во рамките на 6-от Регионален самит на претприемачи од Централна и Југоисточна Европа (РСП) „300 БЕСТ“
Макпетрол АД како компанија, повеќе од 70 години вложува во својот развој и капацитети и притоа гради континуирана политика на општествена одговорна компанија, доби три признанија „Креатори на векови“ за својата работа од страна на 6-от Регионалниот самит на претприемачи од Централна и Југоисточна Европа. Самитот се одржа од... Читај понатаму
УТРИНСКИ ФОКУС: Кој има „фајде“ од горење трска, знаеме ли доволно за дауновиот синдром?
Во овој понеделнички фокус на Фактор се неколку вести. *Дауновиот синдром како генетско пореметување и се јавува во просек кај секое 800-то новороденче. Иако современата медицина оди со забрзан чекор напред,  сèуште за Дауновиот синдром многу работи остануваат непознати или во кругот на семејствата во кои има вакви деца…Каде не... Читај понатаму
(ГАЛЕРИЈА) Леталницата „Планица“ – осмото светско чудо?
Половина век летови на „Планица“ – светскиот храм на скијачки летови кој на светот му подарил повеќе од 40 светски рекорди во должина. Адреналин, трепет, исчекувања, возбуда, бестрашни луѓе кон во слободен пад со брзина која достигнува 120 километри на час прелетуваат над 220 метри, а за награда бараат... Читај понатаму