Агенда.мк  агреагтор лого
Горан Пандев е Маж на годината за 2020 година
Горан Пандев е официјално Маж на годината за 2020 година во избор на овогодинешното издание на официјалниот избор на Мажи на годината кај нас. Овогодинешното издание на Мажи на годината оваа година, поради предизвиците со корона вирусот и пандемијата која го зафати целиот свет, се одржа во едно комплетно... Читај понатаму
Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!
Премиерот Зоран Заев вечерва преку статус на Фејсбук за прв пат остро му се спротивстави на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, порачувајќи му дека со навреди и недолични пораки не може да работи на приближување на двата народи. Ова следува откако бугарскиот министер за одбрана за интервјуто на Заев рече... Читај понатаму
(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево
Фото: Вангел Тануровски Денот на независноста на Албанија денеска беше одбележан и во Кичево со масовно поставување на албанското знаме на булеварот. Пред 108 години Албанија ја прогласи независноста со подигнувањето на албанското знаме. Масовна празнична организација, како што се случуваше во текот на другите години во Тетово и... Читај понатаму
Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме
Вицепремиерот Артан Груби побара од етничките Македонци да го поддржат премиерот Зоран Заев во текот на преговорите со Бугарија. Министерот за политички систем истакна дека идентитетот на Македонците нема да се промени и тие нема за што да стравуваат.  – Сакам да дадам огромна поддршка до премиерот Зоран Заев во... Читај понатаму
Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења
од Владата за Телма потврдија дека има размена на мислења со Бугарија за усогласување на заеднички акциски план или патоказ во пресрет на се позасилените гласини дека викендов ќе падне договор за спорот и државата ќе биде одблокирана на патот за евроинтеграциите. Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета... Читај понатаму
Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30,  Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, Струмица-26, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-12, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод -5, Пехчево-1, Валандово-2,... Читај понатаму
(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат
Полициска интервенција и повредени забележа денешното видео на локален медиум во инцидентите околу градскиот стадион во Штип, по избивање на тепачка помеѓу групи на навивачи на ФК Брегалница и ФК Тиквеш Навивачките групи на „Фаланга“ и „Лозари“ денеска физички се пресметаа по улиците на Штип, иако се играше беспрекорен... Читај понатаму
Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница
Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница. Ова за Телма го потврди денеска докторот од Универзитетската Клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби, Илир Демири, без да го открие идентитетот на пациентот. Се работи за средовечна личност кој има компликации. Демири вели... Читај понатаму
Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите
Зоран Заев и го даде најголемиот автогол на македонската државна политика по признавањето на Тајван, смета Предраг Марковиќ, поранешен претседател на Србија во федерацијата со Црна Гора, претседател на српското собрание и министер за култура. Авторот и историчар сепак вели дека македонскиот премиер е во право дека Бугарите учествувале... Читај понатаму
Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски
Фејсбук групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“ експресно е избришана од социјалните мрежи откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера рече дека и меѓудругото и поттикнувањето на нетрпеливост кон источниот сосед ќе се третира како говор на омраза. Во Фејсбук-групата „Ајде да плукаме по Бугари и... Читај понатаму