Вашата дневна агенда
(ФОТО) На Марс откриени древни пирамиди:„Ги користеле интелигентни видови!“
09/04/2020 Технологија Сподели И покрај фактот дека не постојат валидни докази за живот на вонземјани, ентузијасти од НЛО ширум светот сè уште веруваат дека не сме сами во вселената. Марс е една од омилените дестинации за ентузијастите на НЛО да бараат докази за туѓи цивилизации.Двете пирамиди се наоѓаат близу... Читај понатаму
(ВИДЕО) Граѓаните на Вухан му испратиле порака на светот: Карантинот не е за да ви ја одземе слободата, туку што поскоро повторно да ја имате – но здрави!
Градот Вухан ги отвори своите граници денес за прв пат од воведувањето на карантин. Нејзините жители беа првите што го доживеаја сето она што го доживуваат денес други луѓе ширум светот, вклучително и во Македонија.Вухан, со население од 11 милиони, беше ставен во карантин на скоро три месеци.Граѓаните на... Читај понатаму
Потврдени 46. нови случаи на Ковид-19: Вкупната бројка во земјата е 663
Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово -1, Струга – 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти... Читај понатаму
(ФОТО) Град Скопје по вторпат со акција за дезинфекција и миење на јавните протори
За да се заштити здравјето на граѓаните од ширењето на корона вирусот и да се подигне нивото на јавната хигиена, екипите на Град Скопје по вторпат спроведуваат голема акција за миење и дезинфекција на јавните површини во Скопје. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска ги мијат и дезинфицираат... Читај понатаму
УШТЕ НЕ Е ГОТОВО – ПОВТОРНО ВОВЕДЕН КАРАНТИН ВО РЕГИОН ВО КИНА: Ситуацијата е посериозна отколку се мислело – а се започнало од еден ручек!
Областа Џија во Централна Кина повторно беше ставена во карантин откако повторно еруптираше епидемијата на коронавирус.Овој случај е загрижувачки потсетник дека Кина сè уште не го победила целосно Ковид-19, но и дека укинувањето на карантинот носи со себе сериозен ризик од нов бран епидемии.„Овој ризик може да биде поголем... Читај понатаму
(ВИДЕО) Вилијам и Кејт ги изненадиле децата на вработените во болниците:„Би требало да бидеш горда!“
09/04/2020 НАЈНОВО, светски звезди, Сцена Сподели Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кејт ги изненадиле учениците од училиштата со видео заблагодарувајќи им се на нивните родители што помогнале да ја одржат земјата жива за време на пандемијата.Училиштата во Британија се затворени веќе три недели, но тие се отворени за... Читај понатаму
(ВИДЕО) АКТУЕЛЕН ХУМОР: Корона кивање и кашлање во 2020 и последиците!!!
09/04/2020 ЗАБАВА, НАЈНОВО, планета Сподели Еден од симптомите за корона вирусот, се вели дека е настинка, кивање, кашлање…И, како што обично бива човекот е ѓавол па и со овој скриен непријател се пошегувал…Секако на тема – кивање и кашлање. Па, ако е пандемија тоа не значи дека треба и... Читај понатаму
(ФОТО) ХУМАН ГЕСТ: Мис на Англија ја вратила круната за да за време на пандемијата се врати на работата како докторка
Баша Мукерје, крунисана Мис на Англија во 2019. година, се вратила во Велика Британија за да ја продолжи кариерата како лекар за време на пандемијата на коронавирус.Мукерје направила пауза во кариерата како помлада докторка, откако се натпреварувала за „Мис на светот“ во декември 2019. година. Таа ја претставувала Англија... Читај понатаму
(ФОТО) ВО ОВА ГЕРМАНСКО СЕЛО НЕМА КОРОНА: Веруваат дека ги штити заветот стар 400. години за одржувањето на претставата за животот, смртта и воскресението на Исус Христос!
Германското село Оберамерга, во кое е сместен Центарот за обука на НАТО, еден од најголемите во светот, нема случаи на коронавирус, а локалното население верува дека нив од епидемијата ги чува „завет“ стар 400 години.Жителите на Оберамерга веруваат дека тие се заштитени од болеста со завет што го дале... Читај понатаму
Борба со Ковид – 19: Донирана опрема, добра и финансиски средства за Министерството за здравство за справување со коронавирусот
Министерството за здравство изразува голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и парични средства даваат поддршка во напорите на здравствените институции за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Особена благодарност упатуваме за потврдените донации од Европска Унија во вредност од... Читај понатаму