Агенда.мк  агреагтор лого
Погледнете каква зима не очекува, AccuWeather објави голема прогноза за претстојната зимата
Прочитај повеќе на Дијалектика.мк Светски познатата метеоролошка служба AccuWeather објави голема сезонска прогноза за Европа. Веднаш на почетокот на прогнозата, тие пишуваат дека земјите низ Европа доживуваат нов бран на коронавирус, што предизвика нови ограничувања кои стапуваат на сила само неколку недели пред почетокот на зимата. „И покрај тоа... Читај понатаму
Евростат: Некои земји на пописот не собираат податоци за етничка и верска припадност и јазик
Прочитај повеќе на Дијалектика.мк Етничката припадност, религијата и јазикот може да бидат чувствителни прашања во многу земји и некои држави членки на ЕУ не прибираат такви податоци при пописот, соопшти Европската канцеларија за статистика, Еуростат. Подгоричкиот Центар за демократска транзиција (ЦДТ) побара од највисоките црногорски официјални власти и мандатарот за... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: Новиот рекорд е вина на Комисијата; СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го доведува во опасност здравјето на граѓаните
Прочитај повеќе на Дијалектика.мк ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во нова „пресметка“ со соопштенија по најновиот број на заразени со Ковид-19 регистрирани во текот на вчерашниот ден во нашата земја. За ВМРО-ДПМНЕ, главен виновник е Комисијата за заразни болести, и според нив потребна е нова Комисија за да се надмине кризата.... Читај понатаму