Агенда.мк  агреагтор лого
МАСОВНИ ПРОТЕСТИ: Револтирани родители и ученици против реформите на Царовска и против „родител 1 и родител 2“ наместо мајка и татко
Масовни протести на револтирани ученици и родители денеска излегоа на протести низ цела Македонија поради најавата за дигитализација во образованието и укинување на учебниците. Освен во Скопје каде се одржа главниот протест, денеска се протестираше и во повеќе други македонски градови – Битола, Тетово, Прилеп, Кавадарци, Македонска Каменица, Куманово... Читај понатаму
СДСМ: Ние ја вративме евтината тарифа на струјата и обезбедивме заштеди во семејните буџети на граѓаните
Владата предводена од СДСМ ја врати евтината дневна тарифа на струјата која обезбедува заштеди во семејните буџети, се вели во реакцијата од СДСМ, на денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение целата реакција од владејачката партија: За време на 11 годишното расипничко владеење, ВМРО-ДПМНЕ го опустоши енергетскиот сектор. Додека Христијан... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: Заев со поскапување на струјата ќе ги покрива дупките на ЕЛЕМ, МЕПСО и РЕК од каде се испумпани 200 милиони евра на тендери
СДСМ ќе ја поскапува струјата, и со тоа удира по џебот на граѓаните, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ. Заев сака со парите на граѓаните да ги покрива дупките во енергетиката, од каде во изминативе 4 години само за ископ и транспорт во РЕК Битола се испумпани 200 милиони евра народни пари... Читај понатаму