Агенда.мк  агреагтор лого
СТРАВИЧНИ ЕКСПЛОЗИИ ВО БЕЈРУТ: Најмалку 10 загинати, голем број повредени и урнати згради
Најмалку 10 луѓе загинаа, а голем број се повредени во експлозијата што денеска се случи во Бејрут. Експлозијата предизвика уривање на терасите на зградите, кршење на прозорците и друга материјална штета и предизвика огромен облак прашина и чад. Според либанската државна новинска агенција ННА, експлозијата се случила во градското... Читај понатаму
Две неверојатно силни експлозии во Бејурт, многу повредени и загинати
Главниот град на Либан, Бејрут го погодија две силни експлозии. Од снимките објавени на Твитер се гледа разораа експлозија од пристаништето. Експлозијата се случила во близина на куќата на поранешниот либански премиер Саад ал-Харири, јави агенцијата Андолија. Оштетена и куќата на Харири и уште неколку околни објекти. Од експлозијата... Читај понатаму
МИЦКОСКИ: СДСМ се обидува да „купи“ наши пратеници, добивале понуди од „мистериозни лица во име на СДСМ“
На денешната прес конференција, Христијан Мицкоски изјави дека очекува во следните денови ВМРО-ДПМНЕ да се обиде да обезбеди парламентарно мнизниство кое во иднина ќе поддржи, како што рече, една „вистинска реформска влада која на брза лента ќе ја однесе Македонија пред рамноправно членство во ЕУ“. Тој уште еднаш обвини... Читај понатаму
Пронајдено телото на момчето кое исчезна во Преспанското Езеро
Специјалните нуркачки сили попладнево успеале да го лоцираат телото на малолетникот кој на Илинден се удави во водите на Преспанското Езеро, дознава Сител од свои извори на терен. Според информации, нуркачите утрово значително го прошириле периметарот на пребарување по што телото било лоцирано во водите на езерото. Следен чекор... Читај понатаму
ДАЧИЌ: Би било понижување ако некој од странство ургира да бидам дел од идната Влада
Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, реагирајќи на денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ, порача дека социјалистите се сигурен коалициски партнер на Српската напредна партија (СНС) и дека би било понижување за него некој од странство ургира да биде во идната влада. Како што јави дописникот... Читај понатаму
СТУДИЈА: Британија ќе се соочи со поголем втор бран, ако се отворат училиштата без систем за тестирање
Велика Британија ќе се соочи со втор бран на Ковид-19 оваа зима, што би можел да биде двојно посериозен и распространет од првиот бран на епидемијата, доколку се отворат училиштата без ефикасен систем за тестирање и следење на вирусот. Истражувачите од Универзитетот во Лондон и Лондонската школа за хигиена... Читај понатаму
Пет починати од кои еден дома, 75 позитивни од 830 тестирања
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од: Скопје-50,... Читај понатаму
Почина хрватскиот музичар и композитор Рајко Дујмиќ
Хрватскиот музичар и композитор Рајко Дујмиќ почина денеска на 66-годишна возраст како последица од повредите здобиени во сообраќајна несреќа. Дујмиќ минатата среда имаше сообраќајна несреќа, кога кај местото Рамна Гора загуби контрола над воланот и слета во бездна. Веднаш потоа бил сместен на Одделот за интензивна нега во Клиничкиот... Читај понатаму
УХМР: Скопското невреме се движи кон Куманово
По неверемето со силен дожд и град што попладнево го зафати Скопје, во северните делови од земјава се уште има услови за нестабилно време. Како што велат од УХМР за МИА, нестабилната воздушна маса во моментов се движи кон Куманово. -Скоската котлина потпладнево ја зафати нестабилна облачна маса проследена... Читај понатаму
МИЦКОСКИ: Ќе се обидеме да формираме парламентарно мнозинство изградено врз политичка филозофија, а не политички пазар
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не ја исклучува можноста дел од пратениците од коалицијата на СДСМ да ја поддржат програмата на неговата партија. Како што кажа тој, ВМРО-ДПМНЕ во периодот што следи ќе се обиде да формира парламентарно мнозинство изградено врз политичка филозофија, а не политички пазар. Во одговор... Читај понатаму