Агенда.мк  агреагтор лого
ЦЕА: Популизмот и клиентелизмот ги осиромашија граѓаните и ја презадолжија државата
Популизмот и клиентелизмот кои од осамостојувањето до денес царуваат во македонското општество и економија, доведоа до сиромашни граѓани и презадолжена држава. Ризиците по јавните финансии особено сега во време на ковид-кризата се големи, јавниот долг е неодржлив а дел од него и нелигитемен, а најавените вон-буџетски операции на власта... Читај понатаму
Овој моќен рецепт стар 3.500 години ги лечи сите болести!
Маслиновото стебло во Библијата се споменува повеќе од илјада пати. Иако денес најпопуларен е плодот на ова дрво, маслинката, многу не знаат дека и листовите се исклучително лековити бидејќи содржат олеуропеин кој поседува јако антибактериско својство. Маслиновите листови ја подобруваат здравствената состојба при голем број болести кои се предизвикани... Читај понатаму
Моќна зелена бомба: Топи килограми, го зајакнува имунитетот и ја изострува концентрацијата
Познато е дека сe што консумираме влијае на нашето здравје, па токму поради тоа е исклучително важно да внимаваме да внесуваме колку што е можно поквалитетни намирници и производи во својот организам. Премногу кисела средина во организмот може да предизвика многу сериозни болести, особено различни видови на канцери. Токму... Читај понатаму
Дневен хороскоп 27.01.2021
Овен (21.03 – 20.04) Кај секој соработник барате нешто по што тој би бил посебен и вреден за вашето внимание. Преиспитајте се себе си и својот однос со партнерот. Обидете се да извлечете некој заклучок. Бик (21.04 – 21.05) Можно е да имате повеќе работа од тоа што сте... Читај понатаму
Два натпревари суспензија за Конте
Суспензија од два натпревари му е изречена денеска на тренерот на Интер, Антонио Конте, поради вербалниот конфликт со судијата Фабио Мареска на саботниот натпревар против Удинезе во Серија А. Конте, поради протест, беше исклучен во судиското продолжение на мечот што заврши без голови, а инцидентот продолжи во тунелот на... Читај понатаму
Нови 444 заразени Ковид-19, починаа 21 лице
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Делчево-16, Пробиштип-3, Виница-3, Демир Хисар-1,... Читај понатаму
28.573 граѓани чуваат 2,2 милијарди евра во банка – на книшки „потешки“ од 30.000 евра
На контото на 28.573 штедачи кои на книшките имале депозити над 30.000 евра се половината од вкупните заштеди на граѓаните. Вкупните депозити на граѓаните заклучно со декември лани достигнаа 4 милијарди  637 милиони евра. Од нив речиси 2,2 милијарди, заклучно со јули лани биле на сметките на овие лица.... Читај понатаму
Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023 – стратешки документ за реформи координиран од Министерството за финансии
Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023. Овoj стратешки документ e исклучително важен дел од пристапниот процес кон Европската Унија. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи кои треба... Читај понатаму
Откриено колку чини замена на батеријата на Tesla Model 3: Врзете се, од цифрата може да ви се заврти во глава
Кога станува збор за замена на батеријата на електрични возила, тоа претставува потенцијално огромна цена за сопственикот на возилото. Еден од најголемите стравови кои го имаат сопствениците на електрични автомобили е колку чини новата батерија што ги напојува. Во класичните возила со внатрешно согорување, кога зборуваме за батеријата, всушност... Читај понатаму
Лагард: Опоравувањето од пандемијата може да биде одложено
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард се надева дека 2021 година ќе биде година на економско закрепнување од пандемијата, и покрај сериозните блокади и загриженоста за појавата на нови видови на Ковид-19. „Се надеваме дека 2021 година е сè уште година на закрепнување, но во две фази. Првата... Читај понатаму