Агенда.мк

контент агрегатор

Макпетрол АД Скопје ја пушти во употреба целосно обновената бензинска станица во Куманово
Време: 21:28 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствените капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус. При тоа, со постојана тимска работа на стручниот и професионален кадар, Макпетрол АД Скопје ги имплементира највисоките европски стандарди во сегментот на трговијата... Читај понатаму
Макпетрол ги објави новите малопродажни цени на одделни нафтени деривати
Време: 21:17 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ „Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност за новите малопродажните цени на одделни нафтени деривати кои ќе важат на бензинските станици на „Макпетрол“ АД Скопје, а ќе се применуваат од 00:01 часот на 21.5.2019 година  и тоа: –          ... Читај понатаму
ЕУ негира дека европските автомобили се закана за САД
Европската унија денес ги отфрлила тврдењата дека извозот на европските автомобили претставува закана за САД, откако американскиот министер за трговија, Вилбур Рос, оценил дека увозните возила и автоделови ја загрозуваат националната безбедност. Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Скињас, изјавила дека ,,ЕУ и САД се партнери во областа на безбедноста... Читај понатаму
Бензините од 72 до 74 денари за литар, дизелот 66 денари, на бензиските на „Макпетрол“
Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ на бензиските станици на „Макпетрол“ ќе се продаваат по повисоки цени. Зголемување, како што соопштуваат од компанијата, е поради зголемувањето на цената на нафтените деривати на светските берзи. Како што соопштуваат од компанијата од ноќеска Ултра 95 ќе се продава по... Читај понатаму
Најголем историски пад на акциите на Deutshe Bank
Време: 15:54 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ Акциите на Deutshe Bank денес паднаа за три отсто, достигнувајќи најниска вредност досега, неколку дена пред годишната конференција. Продажбата на акции беше резултат на афера, дека банката се обиде да прикрие серија сомнителни трансакции кои вклучуваат правни лица, контролирани од американскиот... Читај понатаму
Човечките ресурси се катализатори на позитивните трансформации во работната средина
Време: 15:42 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ Стареењето на работната сила, предизвиците наспроти уникатните можности што ги носи демографската промена на населението опсервирано од корпоративните елементи, беше тема на предавањето на д-р Џорџ Павлидис – Директор на програмите за пост-дипломски студии за невропсихологија во одделот за психологија на... Читај понатаму
Tesla Motors има пари за уште само десет месеци?
Време: 15:42 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ Извршниот директор на производителот на електрични автомобили Tesla Motors, Елон Маск, изјавил на неговите работници дека Tesla ќе остане без пари за десет месеци ако не се случат сериозни промени во смисла на намалување на трошоците. Во email кој Маск го проследил... Читај понатаму
„Доларот за 10 години нема да владее со светот“
Шефот на руската “Sberbank”, Херман Греф, изјавил дека во наредните 10 години светот ќе најде алтернатива на американскиот долар, како водечка валута во меѓудржавните трансакции. Како што истакнал, процесот на “дедоларизација” има економско оправдување. Како пример, Греф ја навел кинеската валута, која е далеку перспективна во однос на неговиот... Читај понатаму
FBI покренале истрага против Johnson&Johnson, Siemens, GE и Philips
Време: 14:09 Датум: мај 20, 2019 Категорија: КОМПАНИИ FBI започнале истрага против корпоративните гиганти Johnson&Johnson, Siemens, GE и Philips, поради сомнение дека поткупиле бразилски функционери во случајот во врска со продажбата на медицинска опрема, за Reuters изјавиле двајца бразилски истражувачи. Бразилски обвинители се сомневаат дека овие компании во изминатите две... Читај понатаму
Биткоинот продолжи да расте и ги надокнади загубите од петокот
Биткоинот продолжи да расте и ги надокнади речиси сите загуби од петокот, кога криптовалутата ,,потона” за повеќе од осум проценти. Во петокот, најпознатата криптовалута изгуби речиси илјада долари на вредноста за помалку од еден ден. Биткоинот се искачи на најновата висока вредност оваа година во вторникот, кога достигна 8,3... Читај понатаму