Агенда.мк  агреагтор лого
МОН бара автори и илустратори на наставни материјали за прво одделение
Министерството за образование и наука ги објави огласите за изработка на материјали за учење и за ликовни илустратори, односно графички дизајнери за изработка на детски илустрации, со што практично почнува подготовката на материјалите од кои ќе учат првоодделенците од учебната 2021/2022, пишува во соопштението од МОН. Министерството за образование... Читај понатаму
Бременост и доење со Ковид-19: Искуствата ни ги раскажаа Светлана, Мери и Ива
Три мајки ни раскажаа како е да се биде трудница заразена со коронавирусoт, но и првпат мајка во пандемија За Светлана, Мери и Ива, три млади мајки, бременоста во време на пандемијата не била воопшто едноставен период од животот. Сите се избориле со Ковид-19 додека биле во својата прва... Читај понатаму
Реченица која секогаш треба да ја кажувате кога ги дисциплинирате децата
Кога твоето дете бега, гризе, удира, вреска, турка, граба или општо се однесува дрско и пркоси – сакате да го промените тоа однесување, тоа се подразбира. Се разбира, не треба ниту да се нагласува дека детето природно ќе го надрасне таквото однесување кога ќе се научи на поголема самоконтрола,... Читај понатаму
Самохраните родители за време на пандемијата
Мојот 9-годишен син изгледаше многу чудно додека седеше на трпезариската маса во неговата училишта униформа, по цело лето поминато во пижами. Додека се подготвуваше за часовите, јас бев малку оддалечена од него, со немиена и нефарбана коса. Самохрана мајка која имаше привилегија да работи од дома – барем за... Читај понатаму
Како да ги заштитите децата во време на Ковид-19: важноста на витаминот Д
Демографските податоци упатуваат на тоа дека децата се најмалку загрозена популациска група во пандемијата на Ковид-19. Во студиите што ја опфаќаат педијатриската популација се покажува дека кај повеќе од 90 проценти од децата што заболеле од Ковид-19 се забележува асимптоматски, благ или умерен облик на болеста. Без разлика на... Читај понатаму
Познатиот актер Ченинг Тејтум за стравот од одгледување девојче
Ченинг Тејтум целосно ја прифаќа улогата на татко на ќерка. Во интервју за магазинот „Родители“, во пресрет на промоцијата на неговата прва книга за деца „Една и единствена Спаркела“ (посветена на неговата ќерка Еверли), Тејтум признава дека на почетокот бил исплашен поради предизвиците што доаѓаат со родителството на девојче,... Читај понатаму
Видео: Родила бебе од 6,5 килограми и станала хит на интернет
Американка открила дека родила бебе кое тежело 6,5 килограми. Сигурно веднаш помислувате како – да, вашата претпоставка е точна, се работи за царски рез. Мајката ја споделила својата приказна на социјалната мрежа „Тик-ток“ откако друг корисник на платформата ги повикал корисниците да споделат приказна од големо бебе. „Дали сакате... Читај понатаму
Мава, вика, тепа деца… Кога детето не се однесува добро, многу е веројатно дека не се чувствува добро
Прашањата до психолозите и психотерапевтите може да ги испраќате на е-пошта: [email protected] Ве молиме прашањата пишувајте ги на кирилица. Нашето мото е: Кој прашува, дејствува! Кој си молчи, претпоставува! ПРАШАЊЕ: Се работи за навистина паметно дете. Стручната служба во градинка вели нема дете во градинка што повеќе знае од... Читај понатаму
Никогаш не се цензурирам себеси пред моите деца бидејќи тие ја заслужуваат вистината
Пред некој ден моја нова пријателка (прекрасна жена) ми даде коментар во врска со нејзиното мислење за мојот живот. Таа се восхитува на мојот, според неа, животен стил и ми рече: „Ти живееш гласно“. Јас мислев дека тоа е банален опис и потврдив со главата во знак на согласување.... Читај понатаму
Мајчината љубов нè прави побогати – во секоја смисла
Има ли нешто посилно, понеобјасниво, па дури и помагично од љубовта на мајката? Секоја ќерка, па дури и мајка, знае дека одговорот е НЕ. Бидејќи вниманието и љубовта што мајката му ги дава на своето дете се нешто што не може да се објасни, туку само да се доживее.... Читај понатаму