Агенда.мк  агреагтор лого
Филипче: Корона кризата ескалираше на Балканот, на есен вирусот побрзо ќе се шири
–> ]]> Министерот вели дека живееме со вирусот и мора да го прифатиме и да функционираме нормално, дури и да се дружиме, но единствено со почитување на мерките. Мора сами да се заштитиме.  За состојбата во болниците, за кризата на Балканот и во земјата, како и за тоа како... Читај понатаму
Состојба до 06.07.2020: Бројот на новозаболени се намалува – 78 потврдени случаи
–> ]]> Бројот на новозаболени конечно е двоцифрен и почнува да се намалува… Се надеваме дека така ќе продолжи. Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 26-Куманово 4-Дебар 1-Штип 17-Тетово 9-Струга 3-Битола 1-Охрид 1-Гостивар 5-Крива Паланка 1-Кочани 1-Пробиштип-3,-Виница... Читај понатаму
Тамара со емотивна објава за најдобриот пријател: „Бев да ти запалам свеќа, се изнаплакав и си отидов“
–> ]]> Поминаа 2 години откако прерано згасна животот на нашиот Влатко Илиевски, а Тамара напиша емотивни зборови кои ќе ви ги насолзат очите. На 6-ти јули 2018-та, на само 33 години почина Влатко Илиевски, рокерот со нежна душа и завидна енергија со која ги освојуваше сите. 2 години... Читај понатаму
„Среќната кукличка“: 3-годишно девојче со ретко нарушување не престанува да се смее
–> ]]> Медицинските лица ја нарекуваат „среќната кукличка“, но малата Меделин се соочува со многу сериозна ситуација. Меделин од Тексас е 3-годишно девојче кое страда од генетското нарушување Angelman Syndrome, кое влијае врз нервниот систем и предизвикува физички и психички потешкотии. Дел од нејзината состојба е што се смее... Читај понатаму
Што ги поврзува кралицата Елизабета и принцезата Дијана со Македонија?
–> ]]> Нашето Охридско езеро е најстаро во Европа. Познато е низ целиот свет по своите бисери. Охридските бисери се уникатни и препознатливи. Се изработуваат од школки, со додавање на најмалку 8 слоеви тајна емулзија која им го дава специфичниот сјај. Дел од состојките на емулзијата се крлушките од... Читај понатаму
Халкбанк откупи 300 билети од МНТ во знак на поддршка за културата
–> ]]> Изминатиов период, додека светот се соочува со пандемијата од КОВИД-19, а бизнисите ги трпат економските последици, сведоци бевме како Халкбанк, низ повеќе активности и иницијативи, дава поддршка на повеќе трговци кои беа погодени од корона-кризата. Преку доделување ваучери, или пак однапред купување разни услуги од малите бизниси... Читај понатаму
Летно кино во Кинотека со European Film Challenge
–> ]]> Од 10 до 13 јули, во дворот на Кинотека започнува летна кино програма, а првиот викенд ќе го одбележи европскиот филмски предизвик или European Film Challenge, со селекција на 4 современи европски филмови. European Film Challenge е иновативна дигитална платформа, што ја поврзува најголемата заедница на љубители на европскиот... Читај понатаму
Фотограф организирал љубовен состанок на слепо и сликал – фотките се магични
Кога ќе се случи љубов на прв поглед на најнеочекуваниот начин… Фотките сами говорат. Читај понатаму
Уште еден доказ дека Македонците треба да учат од нив – Јапонците забранија истовремено одење и гледање во телефон
Многупати сме увиделе дека Јапонците се светлосни години пред нас, а тоа го докажаа и со оваа генијална идеја – тие први забранија истовремено одење и гледање во телефон.  Читај понатаму
Најсмешните реакции на твитерџиите по објавата дека Канје ќе се кандидира за претседател на САД
–> ]]> „Не дозволувајте Ким да стане прва дама на САД“, „Проверете дали Симпсонови го имаат предвидено Канје како претседател“ – ова се дел од твитовите по веста која го шокираше светот – Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД… Веста дека Канје Вест ќе се кандидира за... Читај понатаму