Агенда.мк  агреагтор лого
Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат
РКЕ донесе одлука за новите малопродажни цени на горивата во нашата земја кои ќе важат од ноќеска на полноќ. Така, според методологијата на пресметување на цените, дизелот поевтинува, додека бензините поскапуваат. Имено, цените на бензинските деривати Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за половина денар по литар, додека за... Читај понатаму
Zagato ја најави својата нова креација IsoRivolta GTZ
Компанијата Zagato со својот последен проект уште еднаш покажува за што е способно познатото дизајнерско студио. Со цел да се прослави италијанско-американската автомобилска „љубов“, претставен е Zagato IsoRivolta GTZ. Спортското купе е инспирирано од Iso Rivolta A3/C од 1963 година, со што се одбележува и „повторното раѓање“ на IsoRivolta... Читај понатаму
Електричниот Kia CV пристигнува во 2022 година
Еден од електричните автомобили на Kia кои ќе се најдат во фокусот е кросовер, кој „игра“ на линијата на традиционален SUV и лифтбек, под кодното име CV. Иако номенклатурата на CV допрва треба да биде потврдена, шпиунските фотографии индицираат дека тој споделува стилски елементи со Kia Futuron и Imagine... Читај понатаму
Тест Peugeot e-208: Мачка на струја
Дизајнот кој победува не се менува Првата прилика кога се сретнавме со Peugeot 208 истакнавме дека пред нас во моментов е најдобро дизајнираниот автомобил во класата(што го потврди и Европското Жири за Автомобил на Годината). Во случајов добрата страна е што за разлика од повеќето автопроизводители, францускиот бренд одбра... Читај понатаму
Електричниот Mercedes EQE пристигнува во 2023 година
Mercedes-Benz има за цел да понуди широка лепеза на електрични модели под ознаката EQ, која ќе биде подеднаква со понудата на конвенционални модели. Прв на пазарот се појави EQC, електричната алтернатива на моделот GLC, а компактните модели EQA и EQB пристигнуваат кон крајот на оваа година. Освен овие погоре... Читај понатаму
Полска Izera ги претстави своите прототипи кои ќе пристигнат во 2023
ElectroMobility Poland, полската групација со државна поддршка е оформена во 2016 година, ќе го реши проблемот со недостатокот на домашен полски бренд. Тука на сцената стапува Izera, новата марка наречена по Изера планината во југоисточна Полска. Минатата недела ElectroMobility Poland ги претстави двата електрични прототипи – SUV и хечбек... Читај понатаму
Викенд тарифа: Херој успеа да спаси патници од возило во пламен
Снимката од надзорната камера од регионот Чонгкинг во Кина, го прикажува моментот на превртување на семејниот миниван, иако причината за такво нешто е непозната. Како и да е, возилото се превртело, а на патот започнало да течат течности од просторот на моторот. Се појавил чад, а кратко потоа и... Читај понатаму
Викенд тарифа: Mercedes SLR McLaren, Ferrari GTC4 и Aston Martin DBS во драг битка
Mercedes кон почетокот на 2000-тите години го лансираше својот модел SLR McLaren, но продажбата не помина баш најдобро. Секако, тоа не значи дека станува збор за лош автомобил. Сосема спротивно, станува збор за навистина моќен и возбудлив автомобил кој се напојува со 5,4-литарски V8 мотор кој произведува 617 КС... Читај понатаму
Викенд тарифа: Rimac C_Two е опасна електрична дрифтинг машина
Во ова видео, тимот на Rimac се осврнува на развојот и управливоста на автомобилот. Основачот и прв човек на Rimac Automobili, Мате Римац, јасно посочува дека „автомобилот мора да дрифта“, а тест возачот Мирослав Зрнчевиќ покажа колку добри перформанси има автомобилот во свиоците. Инаку, поради пандемијата на... Читај понатаму
Новата генерација на Honda Jazz пристигна во Македонија
Четвртата генерација на Honda Jazz дебитираше кон крајот на минатата година, а сега е достапна на македонскиот пазар. Редакцијата на Авто Плус имаше можност да го забележи новиот Jazz со хибриден погон во продажниот салон на Honda. Новиот Jazz пристигнува со новата e:HEV хибридна технологија која е дел од... Читај понатаму