Агенда.мк  агреагтор лого
BMW го крати опсегот на модели во понудата
Не е баш лесно да се биде производител на луксузни автомобили. Од една страна тука е глобалната финансиска криза и проблемите со производството и испораките, а од друга страна тука е Brexit и намалената продажба на луксузни возила во Кина. На крајот, потребно е да се инвестираат милиони и... Читај понатаму
E-Partner е најновото комерцијално ЕВ од Peugeot
Француската компанија Peugeot официјално го претстави e-Partner, своето најново електрично лесно комерцијално возило кое е базирано на EMP2 модуларната платформа и користи електромотор кој испорачува моќност од 136 КС и 260 Nm вртежен момент и се напојува од 50 kWh литиум-јонска батерија. Од Peugeot велат дека нивното електрично комерцијално... Читај понатаму
Hyundai го покажа својот DAL-e робот за услуга на клиенти
DAL-e роботот на Hyundai е високо напредна машина дизајнирана да комуницира со луѓето користејќи прецизни способности за препознавање и мобилна функција. Името DAL-e е акроним за „Drive you, Assist you, Link with you – experience“. Овој робот на Hyundai е опремен со најмодерната AI технологија за препознавање на ликови,... Читај понатаму
Toyota Highlander за прв пат пристигна во Европа
Новиот Toyota Highlander, кој ќе биде поставен над RAV4 во опсегот на модели на компанијата, за прв пат пристигнува на пазарот во Западна Европа. Редизајниран целосно за 2020 моделската година во САД, Highlander ќе се продава и во Европа бидејќи Toyota сака да ја искористи популарноста на SUV моделите.... Читај понатаму
Регулаторна со потврда и нова измена на цените на горивата
Откако минатата недела (22 јануари) беше донесена вонредна одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во нашата земја по укинувањето на дополнителната акциза, Регулаторната комисија за енергетика со својата најнова одлука ги потврди овие цени кои ќе важат од вечерва на полноќ, па се до следниот понеделник.... Читај понатаму
Audi ги освежи SQ5 Sportback и Q5 Sportback за Европа
Audi одлучи да го освежи SQ5 Sportback за европскиот пазар за 2021 година, а најголемата промена се однесува на моторните единици. 3,0-литарскиот V6 мотор кој пристигнува со 48-волтна блага хибридна технологија сега добива челични наместо алуминиумски клипови, пиезоелектричен сензор кој ги следи вбризгувачките вентили, кратки влезни патишта за воздух... Читај понатаму
Ford го враќа легендарниот Thunderbird
Автомобилскиот гигант Ford побара да го заштити Thunderbird името, кое во минатото било користено од страна на компанијата, а тоа најавува и идно враќање на овој модел. Барањето за заштита на името било поднесено од американската канцеларија за патенти и заштитни знаци на 13 јануари година и ќе се... Читај понатаму
Audi става крај на A4, A6 и A8 моделите
Германскиот производител Audi се откажува од A4 и A6 моделите како дел од планот за крај на производството на автомобили со мотор на внатрешно согорување. Овој план ќе се примени и за A8, а дури ни plug-in хибридите не се повеќе цел на поголеми инвестиции. Овие одлуки ќе бидат... Читај понатаму
Викенд тарифа: Првиот суперавтомобил на Елон Маск во 1999
Се појави снимка стара околу дваесетина години на која тогаш 28-годишниот Елон Маск, штотуку станат милионер, го добива својот прв суперавтомобил. Во 1999 година, младиот Илон Маск ги заработил првите големи пари откако неговата компанија Zip2 беше откупена од IT гигантот Compaq. За продажбата Маск се почасти со еден... Читај понатаму
Викенд тарифа: V10 битка меѓу Audi R8 Spyder и Lamborghini Huracan
Интересна драг трка ни пристигнува, а во главната улога се Audi R8 Spyder и Lamborghini Huracan. Двата суперавтомобили се одликуваат со 5,2-литарски V10 мотори, но дали тоа е доволно за да се каже дека имаат исти перформанси? Во двата случаи агрегатот испорачува 610 КС моќност, со тоа што кај... Читај понатаму