Агенда.мк  агреагтор лого
Преполовените тестирања покажуваат помалку заразени, но не и помалку починати
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 32-Куманово 4-Штип 5-Тетово 7-Кавадарци 8-Гостивар 8-Струмица 1-Кочани 1-Пробиштип 2-Македонски Брод 2-Виница 1-Свети Николе 1-Кичево 2-Неготино 1 Починати се 5 лица, пациент од Скопје, два пациенти од... Читај понатаму
Започна со работа новиот парламентарен состав
Денеска се конституираше новиот прламентарен состав. Пратениците се обврзаа да градат независен и одговорен Парламент, вистински дом на демократијата на сите граѓани на Република Северна Македонија. На влезот на сите им беше измерена температура и сите носеа маски. Со седницата раководеше стариот собраниски спикер, Талат Џафери. Само тројца пратеници... Читај понатаму
Планинарски подвиг за чистење на стрмнините кон Канео од ѓубрето на несовесните
Членови на Планинарската спасувачка служба при Црвен крст и ЈП „Охридски Комуналец“, вчера направија вистински планинарски подвиг на стрмнините кон локалитетот ,,Св. Канео“ за да го исчистат ѓубрето што минувачите го фрлале туку-така. Собрани се десетици црни вреќи со остатоци од опаковки на грицки, лименки од сокови и пиво,... Читај понатаму
Зошто не се спречи ваков хаос за празникот? Ова е Дојран наутро(фото)
Граѓаните на Македонија, продолжениот празничен викенд се покажаа во целото свое ,,светло“. Масовно придонесоа за развој на домашниот туризам низ државата и ги пополнија паричниците на хотелиерите и станодавците, како и секое парче чепната и нечепната природна убавина со смет, ѓубре и разни други гнасотии. Социјалните мрежи се преполни... Читај понатаму
Македонски Брод ново жариште на Ковид 19
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47-Куманово 17-Дебар 1-Штип 23-Тетово 12-Струга 7-Битола 1-Охрид 3-Кавадарци 9-Гостивар 15-Гевгелија 1-Струмица 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 10(вчера 6)-Виница 2-Свети Николе 2-Кичево 12-Неготино 2 Починати се 4 лица,... Читај понатаму
Пендаровски повика на граѓанско помирување
Говор на Претседателот на РСМ Стево Пендаровски во Пелинце по повод националниот ден, Илинден, 2 август: ,,2-ри август е исклучителен повод да се потсетиме и на историското и на современото значење на илинденската кауза. Таа историска епопеја не е само борба за слобода против тиранијата. Илинден, и Крушевскиот во... Читај понатаму
Илинденскиот говор Мицкоски го посвети на јаничарите од неговата партија и се извини за нивните  грешки и неправди во минатото
Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше говор за Илинден во Ташмаруниште. Тој зборуваше за илинденците, но и за јаничарите и предавниците. ,,Оние кои се товар во ВМРО душмански, жестоко се обраќаат кон ВМРО. Целосно свесен за нивните постапки од минатото и целосно свесен дека токму овие жестоки... Читај понатаму
Неверојатна глетка, Охрид вакво нешто не памети
Охрид во својата туристичка историја никогаш не бил пополн. Овие фотографии преземени од охридскиот адвокат Александар Новакоски, говорат за ситуацијата во Охрид ова лето, овој празник, предизвикана од корона кризата, но и од бесплатните ваучери за одмор што ги подели владата. Новакоски напиша ,,репортажа“ за изминатата ноќ. Ви го... Читај понатаму
По дивеењето во дворот, црквата ,,Св.Софија“ доби обезбедување
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp По силните реакции во јавноста за недоличното однесување на младите во вечерните часови во предворјето на катедралната црква Св. Софија, како што пишува OhridNews, Дебарско – кичевската епархија ангажираше физичко обезбедување кое ноќе го чува ова свето место. Неканетите гости зад себе оставаа купишта... Читај понатаму
Охридско Езеро полно со ѓубре исфрлено од посетителите на Охрид
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Ѓубре во недоглед расфрлано на јавни површини, во езерото, преполни контејнери со што треба и не треба да се одлага таму и дузина квадратни метри околу нив расфрлано ѓубре, често фрлено така во движење, од кола и слично. Ваква е сликата деновиве во Охрид... Читај понатаму