Агенда.мк  агреагтор лого
ВМРО ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат за растот на заразени од Ковид 19
,,Од почетокот на коронакризата во земјата, од ВМРО-ДПМНЕ не видовме ништо друго освен неконструктивно делување, опструкции и критики, но сега со одолговлекување на донесувањето на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, а со тоа и новите мерки за превенција од понатамошното ширење на коронавирусот, опозицијата... Читај понатаму
Сите скопски општини со зголемен број на Ковид 19, Аеродром 592 активни случаи
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според... Читај понатаму
Експлозија на корона вирусот во Хрватска, само во Загреб нови 705 случаи
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Земјите од регионот и од Европа доживуваат вистинска епидемиолошка експлозија. Изминато деноноќие, само во Загреб се регистрирани нови 705 случаи од 1.900 тестирани. Вчера во Хрватска беа регистрирани 1.424 нови случаи на Ковид 19. Фото: vecernji.hr Читај понатаму
641 нови случаи на Ковид 19, починаа 12 лица
Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 325-Куманово 26-Дебар 1-Штип 25-Прилеп 38-Тетово 25-Струга 5-Велес 10-Битола 14-Охрид 10-Кавадарци 25-Гостивар 11-Гевгелија 20-Струмица 24-Крива Паланка 9-Радовиш 5-Крушево 1-Кочани 10-Пробиштип 3-Демир Хисар 2-Пехчево 2-Берово 3-Валандово 3-Виница 3-Делчево 2-Кратово 3-Свети Николе 3-Кичево 18-Ресен... Читај понатаму
Прилеп со зголемен број заразени од Ковид 19
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Поради зголемениот број на случаи на коронавирус во Прилеп, градоначалникот Илија Јованоски за утре во 11:00 часот закажа седница на Општинскиот кризен штаб. Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, среда, 21 октомври: Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска... Читај понатаму
Драстично зголемување на заразени во Србија, за еден ден 512 нови случи
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp По неколкумесечно релативно смирена и добра состојба со корона вирусот, изминатото деноноќие во Србија се регистрирани нови 512 случаи и двајца починати. Во наредните денови се очекува влошување на ситуација, заради што се највуваат нови мерки. Најмногу нови случаи има во Белград. Ова е... Читај понатаму
Францускиот Претседател објави фотографија од убиениот професор…
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Францускиот претседател, Емануел Макрон, на своите профили на социјалните мрежи објави фотографија со година на раѓање и смрт на убиениот професор Самуел Пати. Без дополнителен коментар. Самуел Пати сред Франција, близу Париз, пред училиштето во кое предаваше, беше обезглавен од 18 годишен Чеченец, само... Читај понатаму
Филипче: ВМРО ДПМНЕ смислено и тенденциозно ги блокира измените на Законот за заштита од заразни болести
Министерот за здравство, Венко Филипче, упати остра реакција до ВМРО ДПМНЕ. ,,Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести и новите мерки за превенција од понатамошно ширење на вирусот. Ова е смислен и тенденциозен обид за дневно-политички... Читај понатаму
Социјалните мрежи се главен поттикнувач на свирепото убиство на францускиот професор
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Сѐ почнало и завршило на социјалните мрежи, вели портпаролот на француската Влада, Габриел атал. Имено, уапсени се уште 7 лица кои биле во директен или индиректен контакт преку социјалните мрежи со ликвидираниот свиреп убиец, тинејџер од чеченско потекло, кој во Франција е дојден како... Читај понатаму
Корона цунами во Чешка со  11.900 заразени во последните 24 часа
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Чешката Влада закажа итна седница по последните податоци за новозаразени од корона вирусот. Во последните 24 часа во оваа држава се потврдени дури 11.900 заразени од Ковид 19. Регистрирани се уште 109 починати. Читај понатаму