Агенда.мк  агреагтор лого
Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на РМ во поддршка на домашните компании на ПолАгра во Полска
Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија, претставувана од Директорот Вулнет Адеми, претставници од АСИПИРМ и 6 домашни компании од секторот Агрибизнис и преработувачка на храна, од 8 до 10 мај ја претставуваат нашата земја на најголемиот саем за Агрибизнис во Познан, Полска – Полагра.... Читај понатаму
Секој коктел раскажува приказна
Во Рим, центарот на италијанската кинематографија, оваа година симболично се отвори и започна новата кампања “Campari Red Diaries” (Црвените дневници на Кампари) – (Р)еволуција на Кампари календарот.  Магијата на правењето на секој од 12-те коктели ни ја оживуваат 14 бармени кои нè носат на патување околу светот како и... Читај понатаму
Направете комбуха дома
Сигурно сте слушнале за комбуха,магичниот напиток кој е многу лековит. Истиот можете да гонаправите дома со оваа тегла за ферментација. Комбухата е всушност сладок чај со ферментирана комбуха култура или габа. За 59$ ќе го добиете целиот комплет кој содржи и книга со инструкции и рецепи. Исплатлива инвестиција со... Читај понатаму
Носете си прочистувач навоздух со вас
Оваа одлична мала кутија го елиминира секој вид на непријатен мирис. Не бара оддржување или промена на филтри. Го носите со вас и го уклучувате кога е потребно – се користи за канти за отпадоци, шкафче за чевли, канта за пелени, и секаде каде што има непријатен мирис. Ја... Читај понатаму
Четврта сезона на одличната серија ‘The 100’
Оваа година продолжува четвртата сезона на одличната серија “The 100”. Дејството се случува 97 години по нуклеарна војна која ја уништува цивилизацијата, кога еден вселенски брод во кој живеат преживеаните испраќа 100 малолетни деликвенти назад на Земјата со надеж дека можеби повторно ќе ја населат земјата. Читај понатаму
Изгледај серија #1
Серија која топло ја препорачуваме е најновото дело на Вуди Ален – Криза во шест сцени (Crisis in Six Scenes), иако критичарите не беа баш наклонети на ова негово парче. Во серијата ќе можете да го видите него во главната улога како и Мајли Сајрус која сме навикнати да... Читај понатаму
Книга на неделата #1
Леонард Норман Коен (21 септември 1934 – 10 ноември 2016) беше еден од најпознатите и најпочитуваните личности на популарната музика, кој со своите песни, кои повеќе се шансони од рок песни, на музичката сцена дојде како поет и неговите настапи не беа само концерти, туку и поетски читања со дискретна придружба на... Читај понатаму
Изгледај серија #2
Денес е одличен ден за сите што ја пратат серијата LOVE. Денес е премиера на првата епизода од втората сезона на оваја “лажно женска“ серија. Со тоа сакам да кажам дека најголемиот број машки лица ќе бидат одвратени од серијата заради тоа што насловот ќе ги излаже дека се... Читај понатаму
Принтајте ги вашите Ајфон фотографии
За цена од 140 фунти можете да имате кул гаџет со кој  Ајфонот ќе стане покорисна и поинтересна алатка во вашите раце. Принтајте ги вашите фотографии со оваа мала направа со следниве карактеристики: не користи мастило има своја апликација за уредување на фотографии лесен и пренослив големината му е 16см... Читај понатаму
Крзнена топка со повеќе намени
ПомПом од крзно кое служи не само како моден додаток за 29$. Ова парче крзно е огледало од едната страна а полнач и батерија внатре. Практично и модерно. Читај понатаму