Агенда.мк

контент агрегатор

Поранешни вработени од „ОХИС“ повторно на протест во Скопје
Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно протестираат низ улиците во Скопје. Протестираат пред Парламентот по што, според најавите, ќе се движат кон Министерството за правда и кон Владата. Бараат исплата на побарувањата од стечајната постапка за 24 неисплатени плати и придонеси од плата... Читај понатаму
САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина
САД официјално го повлекоа својот предлог до Турција за продажба на ракетен систем „Патриот“ како алтернатива на противвоздушните руски ракетни системи С-400, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на Стејт департментот. „Постојано и велевме на Турција дека нашиот последен предлог за продажба на „Патриот“ ќе биде повлечен доколку прифатат испорака на... Читај понатаму
Еспер: Синот на Осама бин Ладен е мртов
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска ја потврди смртта на Хамза бин Ладен, еден од синовите на Осама бин Ладен, неговиот наводен наследник на чело на Ал Каеда, за што на крајот на јули јавија американските медиуми. Во текот на разговорот за американскиот кабелски канал Фокс, што беше... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: Што се случи со Коки, Кики, Фрики, Шеки и останатите членови на рекетарската банда?
„Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев. Цела македонска јавност знае дека главата на октоподот е единствениот аболициран премиер во Европа. Русковска и Јовевски и натаму се ставаат во заштита на криминалот, во заштита на Зоран Заев кој е на чело на операцијата за рекетирање на политичари, бизнисмени, македонски... Читај понатаму
Сончево со мала до умерена облачност
Времето во Северна Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен во североисточните делови каде повремено ќе засилува. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 21, а дневната ќе достигне од 28 до 38 степени. УВ-индексот... Читај понатаму
Роналдо: Меси ме направи подобар играч, како и јас него
Многу се напишало за споредбите меѓу двете светски суперeрsвезди Лео Меси и Кристијано Роналдо. Вообичаени се и шпекулациите за нивната врска. Овој пат португалскиот напаѓач на Јувентус сподели што мисли за Аргентинецот. – Нема сомнение дека Меси ме направи подобар играч, како и јас него. Ривалствата се добри, тие... Читај понатаму
Заев: Доколку постојат докази за незаконско инволвирање во „Рекет“ веднаш да се објават
Секој што се огрешил од законот треба да одговара. Горди сме дека како извршна власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото. Да покажеме дека Северна Македонија се менува со тоа што никој повеќе не прави влијание и притисок ниту врз обвинители,... Читај понатаму
Навални утре на слобода, судот го одби барањето за продолжување на казната
Судот во Москва денеска го одби барањето на директорот на затворот во кој опозицискиот лидер Александар Навални отслужува казна од 30 дена, за продолжување на казната за 18 часа, така што тој утре ќе биде на слобода. Навални, кој важи за најголем непријател на Кремљ, минатиот месец беше осуден... Читај понатаму
ВИДЕО: За потпретседатели на СДСМ се избрани Царовска, Петров, Спасовски, Зекири и Манчевски
Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да се изберат пет потпретседатели на партијата и тоа Мила Царовска, актуелен министер за труд и социјална политика, Коста Петров, Оливер Спасовски, актуелен министер за внатрешни работи, Мухамед Зекири, актуелен пратеник во Собранието, Дамјан Манчевски, актуелен министер за информатичко опшество и администрација. Ова... Читај понатаму
Серена против Шарапова во дербито на првото коло на УС Опен
Американката Серена Вилијамс која е осма носителка и руската тенисерка Марија Шарапова ќе се сретнат во првото коло на Грен слем турнирот УС Опен во Њујорк. Ова ќе биде дерби дуел во стартната рунда на женскиот дел од турнирот. Последен пат двете тенисерки меѓусебно играа во финалето на Австралија... Читај понатаму