Агенда.мк

контент агрегатор

Најмалку 30 исчезнати откако се запали траект во близина на Јава
Најмалку 30 лица се водат како исчезнати откако се запали траект во близина на индонезискиот остров Јава. Во моментот на несреќата на траектот имало 277 лица од кои околу 245 се спасени со чамци и со бродови. Пожарот на траектот избил откако испловил од Сурабаја, а негова крајна дестинација... Читај понатаму
Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот
Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“. Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пад долг 5.000 километри до... Читај понатаму
Партиите на Лимај и Пацоли договорија предизборна коалиција
Партиите на вицепремиерите на Владата во оставка на Косово, Фатмир Лимај – Социјалдемократска иницијативе (Нисма) и Беџет Пацоли – Алијанса ново Косово (АКР) се договорија денеска за заеднички настап на предвремените парламентарни избори што ќе се одржат оваа есен. На прес-конференцијата што ја одржаа по тој повод, лидерите на... Читај понатаму
Зидан: Кејлор секогаш е важен играч за нас
Тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан во пресрет на натпреварот од 2. коло на шампионатот на Шпанија против Ваљадолид изјави дека не може да го замисли тимот без голманот Кејлор Навас. – Не можам да замислам тим без Кејлор Навас, не размислувам за неговото заминување. Тој секогаш беше важен... Читај понатаму
(ВИДЕО) Стоилковски: Зар и ДКСК ќе чека 4 месеци за да се зачистат сите докази и сведоци за „Леонардо“?
„Владата тоне во корупција и во афери. Институциите се политички притиснати и парализирани. Ниту имаат капацитет, ниту имаат храброст, ниту пак волја за да го истражуваат криминалот на власта, мноштвото криминогени – корупциски скандали на државната мафија. Нема никаков напредок во расчистувањето во скандалот „Леонардо“ – корупциски скандал од... Читај понатаму
(ВИДЕО) Арсовски: Зошто се уште не е викнат на распит синот на Катица Јанева?
„Катица Јанева и Зоран Заев се едно исто. Сведоци сме како јавноста го затега обрачот околу Зоран Заев, а тој во очај ги пушта низ вода сите околу него само за да си ја спаси сопствената кожа. Пипците на Зоран Заев во судството и обвинителството се обидуваат да ја... Читај понатаму
Нетанјаху и дал одврзани раце на армијата за напади врз ирански цели
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на војската и наредил да направи се што е неопходно за да се спротивстави на иранската закана. -Никогаш не сум му давал имунитет на Иран. Тоа е држава која се заколна дека ќе го уништи Израел. Таа се обидува да создаде бази против нас насекаде:... Читај понатаму
Три месеци масовни протести во Хонгконг
Во Хонгконг овој викенд ќе се одржат уште едни масовни протести, со што антивладините собири ќе влезат во трет месец. Демонстрантите вечерва ќе формираат синџир од луѓе, сличен на оној на Балтикот во 1989 година кога жители на Естонија, Литванија и Летонија протестираа против тогашните советски власти. Постојат и... Читај понатаму
(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ се менува и отвара шанси за младите
„СДСМ продолжува со промените и со зајакнувањето на капацитетите што се во интерес на граѓаните и имаат за цел забрзување на напредокот. Последните промени во партијата и во Владата се нова енергија, што треба да дадат дополнителен импулс во реализација на мерките што носат дополнителни придобивки за граѓаните. Како... Читај понатаму
Во Крива Паланка утре почнува 15-от Интернационален фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“
Од утре до недела во Крива Паланка ќе се одржи 15-от Меѓународен фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“ на кој во знак на петнаесетгодишниот јубилеј ќе учествуваат 15 фолклорни ансамбли и културно-уметнички друштва од седум Европски држави. Фестивалската програма ќе трае три дена, а граѓаните ќе имаат прилика да уживаат во... Читај понатаму