Агенда.мк

контент агрегатор

Во Париз и Лондон протести против Болсонаро
Неколку стотици активисти за заштита на животната средина денеска протестираа пред Бразилската амбасада во Париз и Лондон, додека судирот на лидерите за климатските промени се интензивира. Демонстрантите носеа плакати со порака „Болсонаро надвор“. Активисти од групата „Бунт против изумирање“ го повикаа бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да ја заштити амазонската... Читај понатаму
Недвед: ЛШ е цел пред Јуве, но не сме опседнати со неа
Претстојната сезона нема да биде преодна за Јувентус заради новиот тренер и новите играчи, а тимот ќе се обиде повторно да освои сè, увери потпретседателот Павел Недвед. Сепак, тифозите сакаат триумф во Лигата на шампионите – трофеј кој упорно му „бега“ на тимот вопоследниве 23 години. „ЛШ е цел,... Читај понатаму
Фановите го избркаа Хенрик Ларсон од неговиот матичен клуб
Легендата на Селтик и шведскиот фудбал, Хенрик Ларсон поднесе оставка како тренер на неговиот матичен клуб Хелсингборг само два месеци по неговото назначување. Причината е тоа што навивачите на неговиот тим вербално го нападнале и го навредувале, се наведува на официјалната веб-страница на клубот. Незгодните сцени се случиле вчера... Читај понатаму
Сириската армија воспостави контрола врз северниот дел на покраината Хама
Сириската армија од денеска целосно го контролира северниот дел на покраината Хама, првпат од 2012 година, јавија сириските државни медиуми. – Откако го освои стратешкиот град Кан Шајкун во јужните делови на покраината Идлиб, северозападна Сирија, сириската армија успеа да воспостави целосна контрола над неколку градови во северниот дек... Читај понатаму
Експлозија на Западниот брег, убиена израелска девојка
Во експлозија на Западниот брег, за која Израел ја обвинува Палестина, убиена е 17-годишна девојка, а нејзините татко и брат се ранети, соопштија израелските власти. Првично беше објавено дека тројца Израелци се ранети во експлозија во населбата Долев, северозападно од Ерусалим, но властите подоцна соопштија дека девојката починала од... Читај понатаму
Почина Дејвид Кох, милијардер и прв републикански спонзор
Вашингтон, 23 август 2019 (МИА) – Дејвид Кох, американски милијардер и еден од познатите браќа Кох, најистакнати поддржувачи на Републиканската партија, почина денеска на возраст од 79 години. Телевизијата „Ен-Би-Си“ пренесе соопштение од постариот брат на милијардерот, Чарлс Кох. – Со болка во срцето, објавувам за починувањето на брат... Читај понатаму
Сара Сандерс ангажирана во „Фокс Њус“
Сара Сандерс, поранешна портпаролка на Белата куќа, се вработи во телевизијата „Фокс Њус“ како редовен соработник за политички коментари и анализи, јави телевизијата. Сандерс ќе биде ангажирана како коментатор во сите Фокс Њус медиуми и премиерно ќе настапи во емисијата Фокс и пријатели, соопшти телевизијата. – Фокс е број... Читај понатаму
Валверде го предизвика Гризман
Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде ја предизвика новата ѕвезда на Каталонците, Антоан Гризман да се истакне како лидер на тимот во претстојниот меч со Бетис овој викенд. „Блаугранас“ започнаа со пораз од 0-1 против Атлетик Билбао како гостин во првото коло од Ла Лига. Покрај поразот, Валверде ќе мора... Читај понатаму
Кумуцакос: Наследивме 65.219 барања за азил
Наследивме 65.219 неразгледани барања за азил и на овие секојдневно се додаваат нови, изјави алтернативниот министер за цивилна заштита, надлежен за миграциска политика, Јоргос Кумуцакос говорејќи за грчкото радио „Скај“. Ова е споменато и во одговорот од кабинетот на Кумуцакос за изјавата на надлежниот за миграциска политика во СИРИЗА,... Читај понатаму
Франција против трговскиот договор на ЕУ и Меркосур
Франција денеска соопшти дека е против трговскиот договор на ЕУ со јужноамериканскиот трговски блок Меркосур затоа што бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја минимизираше загриженоста за климатските промени, притоа обвинувајќи го дека лажел, францускиот лидер Емануел Макрон. Во соопштението на Елисејската палата се наведува дека Болсонаро не ги почитувал своите... Читај понатаму