Агенда.мк

контент агрегатор

Споделено родителско отсуство ќе овозможи поголема родова рамноправност на жените
Воведување споределно родителско отсуство, без притоа мајките да го изгубат стекнатото право на отсуство од девет месеци, со еден месец за должително отсуство за мажите предлагаат од Реактор – Истражување. Оттаму сметаат дека со ова ќе зголеми родовата еднаквост, ќе се намали дискриминацијата на жените на пазарот на труд,... Читај понатаму
Асоцијација за е-трговија го одржа второто годишно собрание
Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) во текот на изминатата година успеа да ја крене свеста за значењето и потенцијалност на е-трговијата за стимулирање на прогрес и економски раст на земјава, беше истакната на вчерашното второ годишно Собрание на АЕТМ. – Сите сме свесни за дигитализацијата и нејзината неопходност,... Читај понатаму
Софи Тарнер го открила крајот на Game of Thrones
Софи Тарнер пред свои пријатели го открила крајот на Game of Thrones, па сега, очекувано, се соочува со проблем на социјалните мрежи кој може да значи и крај за нејзината актерска кариера, ако тоа ѝ се испушти пред уште некого. Имено, глумицата која го толкува ликот на... Читај понатаму
Претрес во Австрија во стан на идентитарист во врска со убиецот во Крајстчрч
Австриската полиција изврши претрес во стан на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можна врска со Брентон Тарант, кој во напад на две џамии на Нов Зеланд уби 50 муслимански верници. Селнер соопшти дека полицијата синоќа го извршила претресот на неговиот стан, бидејќи добил донација од изведувачот на терористичкиот... Читај понатаму
Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период
Координација на летовите во Југоисточниот регион со цел ефикасно опслужување на воздушниот сообраќај во текот на претстојната летна сезона, е главната тема на прелиминарниот координативен состанок со Sout East Axis 23, кој денеска и утре се одржува во Скопје во организација на М-НАВ, а под покровителство на Евроконтрол. Претседателот... Читај понатаму
Финска: Видеото со чудовиштето не поттикнува насилство
Претседателот на Партијата на Финците Јуси Хала-ахо изјави дека видеото прикажано во кампања во кое се прикажува чудовиште што се заканува на политичар, не претставува поттик за насилство. Партијата на Финците го емитуваше видеото само четири дена пред обидот за напад врз министерот за надворешни работи на Финска Тим... Читај понатаму
„Литера“ – Прв саем за детска литература и илустрација во Македонија
Свет на возбудливи приказни, неверојатни илустрации и купишта фантазија и креативност ќе се отвори во Скопје во вториот викенд од месец април. На 13 и 14 април во Музејот на современа уметност ќе се одржи првиот Меѓународен фестивал на детска литература и илустрација – „Литера 2019“. Настанот ќе понуди... Читај понатаму
Владата ќе ја одржи 127-та седница
Информацијата за реализација на Проектот „Младинска картичка“ на предлог на Агенцијата за млади и спорт, како и Информацијата во врска со отпочнување активности за спроведување на Стратегијата за развој на женското претприемништво во Република Северна Македонија 2019 – 2023, со Акциски план како предлог на Министерството за економија, се... Читај понатаму
Намалени нивоата на реките, Сатеска 25 пати под просекот
Нивоата на сите реки во земјава бележат опаѓање, но најдрастична е состојбата со Сатеска кај Ботун. Според денешните хидролошките мерења, Сатеска достигнува само два сантиметра за разлика од мартовскиот просек кој изнесува 49 сантиметри. Три пати пониски се Треска кај Македонски Брод, Струмица кај Ново Село и Црн Дрим... Читај понатаму
Мбапе најмлад Французин кој одиграл 30 натпревари за националниот тим
Килијан Мбапе стана најмладиот фудбалер во француската репрезентација со одиграни 30 натпревари. Тој синоќа на дуелот со Исланд (4:0) го одигра 30-от натпревар за триколорите на возраст 20 години и три месеци. Претходно Карим Бензема беше најмладиот во францускиот национален фудбалски тим со 22 години и девет месеци. Мбапе... Читај понатаму