Агенда.мк  агреагтор лого
Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Стартот на преговорите ќе биде позитивен сигнал и до регионот
Првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ ќе биде позитивен сигнал и до целиот регион, истакнале премиерот Зоран Заев, вицепремиеот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, на денешната онлајн средба со високиот претставник за надворешна политика и за безбедност, и потпретседател на... Читај понатаму
Министерката Шекеринска на онлајн состанок на министри за одбрана на НАТО
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска и утре преку видео-конференциска врска ќе учествува на состанок на Северноатлантскиот совет, на ниво министри за одбрана. Министрите за одбрана на 30 земји сојузници во НАТО, на денешната сесија на Северноатлантскиот совет ќе разговараат за мерките за поддршка на цивилните напори за спречување... Читај понатаму
Брнабиќ ја презеде функцијата на Дачиќ, таа ќе го води Министерството за надворешни работи се до избор на нов министер
Мандаторот за состав на новата Влада на Србија, Ана Брнабиќ, утре треба да ги презеде должностите на министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Додека не бидат назначени нови министри, Брнабиќ ќе ја извршува таа функција, пренесуваат српските медиуми. Примопредавањето е закажано во 13:30 часот во зградата на Владата на... Читај понатаму
Републиканскиот сенатор Мит Ромни не гласал за Трамп
Сенаторот од Јута, репубиканецот Мит Ромни, не гласал за Доналд Трамп на претседателските избори во САД. На изборите закажани за 3 ноември, во повеќе сојузни држави дозволено е предвремено гласање или гласање по пошта. Во некои држави како Вирџинија, Минесота, Јужна Дакота и Вајоминг, гласањето започна уште на 18... Читај понатаму
Синдикатот на полиција во Македонија за вработените бара додаток за борба против коронавирусот
Синдикатот на полиција во Македонија од Владата и од министерот Оливер Спасовски бара да воведат додаток за вработените во полицијата за борба против коронавирусот, бидејќи, како што посочуваат оттаму секојдневно се изложени на висок ризик од зараза. -Вработените во полицијата секојдневно се изложени на висок ризик од зараза поради... Читај понатаму
Жоржињо: За мене ќе биде чест да играм со Чех, претходно ова можев да го направам само на плејстејшен
Фудбалерот од средниот ред на Челзи, Жоржињо ги сподели своите ставови во врска со вклучувањето во лондонскиот состав на 38-годишниот голман Петр Чех, кој се пензионираше во 2019 година. – Мислам дека фактот дека Чех сега е со нас може многу да му помогне на тимот. Петр е легенда,... Читај понатаму
ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД
Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека Техеран е одговорен за испраќање заканувачки електронски пораки до демократските гласачи. Директорот на Националната разузнавачка служба Џон Ретклиф и директорот на ФБИ Крис Вреј на... Читај понатаму
Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека Стејт департментот означил уште шест кинески медиуми како странски мисии и објасни дека овој потег има за цел „потиснување на комунистичката пропаганда“. Помпео на прес-конференција рече дека Соединетите Американски Држави утре ќе започнат дијалог за Кина со Европската унија. Тој додаде... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, вчерашната бројка од 641 заболени е вина на Комисијата, која треба да се замени со нова Специјална комисијата од експерти
„Власта и Комисијата за заштита од заразни болести немаат никаков кредибилитет и не можат да се справат со корона кризата. Секој четврти тестиран во Македонија е болен од КОВИД. Вчерашната бројка од 641 новозаболени е доказ дека ништо од тоа што власта направи нема ефект. Секок ден е нов... Читај понатаму
Зидан: Јас го избрав тимот и одговорен сум за поразот
Зинедин Зидан, тренерот на Реал, ја прифати одговорноста за неуспехот на кралскиот клуб на почетокот од Лигата на шампионите и поразот од Шахтјор на домашен терен (2:3). Шампионот на Украина одигра одлична партија и ги однесе поените од стадионот „Алфредо ди Стефано“, а Зидан по мечот изјави дека самиот... Читај понатаму