Агенда.мк

контент агрегатор

Papa John’s направи мини-пица за пчели
Светската популација на пчели опаѓа со драматичен интензитет, а во Обединетото Кралство веќе два вида на медоносни пчели исчезнаа локално. Со цел да се подигне јавната свест за овој проблем, британската франшиза на пица-брендот Papa John’s ја создаде првата пица во светот наменета за пчели. Таканаречената “Beezza” (од “bee”... Читај понатаму
Лејди Гага лансираше козметичка линија која ќе биде достапна само преку Amazon
Amazon Prime Day (16 јули) донесе еден куп на добри зделки, попусти и нови производи. Меѓу нив се најде и новата брендирана шминка на Лејди Гага која веднаш се најде на врвот од најпродаваните артикли. Тоа е и воедно првата козметичка линија со „големо“ име која ќе се продава... Читај понатаму
Ерик Кантона и Kronenbourg1664 победија во „вселенската трка“ за пиво!
Share ! tweet Пред околу еден месец, легендарната фудбалска ѕвезда Ерик Кантона го најави своето патување во вселената со цел да докаже дека француското пиво Kronenbourg 1664 е „Врвниот вкус“. После неколку видеа во кои можевме да видиме како тој тренира и се подготвува за мисијата, Кантона пристигна во... Читај понатаму
Ова се 5-те реклами номинирани за овогодинешните „Еми“ награди
Три од најголемите брендови на денешницата – Apple, Nike и Netflix, заедно со непрофитната организација Sandy Hook Promise, ќе се натпреваруваат за „Еми“ наградата за најдобра реклама за 2019 година. Во изборот се најдоа две реклами на Apple, “Make Something Wonderful” од кампањата “Behind the Mac” и “Don’t Mess... Читај понатаму
Во октомври ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија во Македонија
На 25 октомври 2019 година, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, а веќе од оваа недела се пуштени во продажба 50 карти по специјална „Super Early Bird“ цена од 59 евра,... Читај понатаму
Во поддршка на „Парадата на гордоста“ 2019 во Скопје: Љубовта е секогаш исправна
На 29 јуни во Скопје се одржа првата „Парада на гордоста“ досега. Ова сигурно би била вообичаена информација во други земји, но во Македонија, една прилично конзервативна земја во поглед на различностите, но истовремено и со луѓе што отворено им пркосат на табуата и на конформизмот, „Парадата на гордоста“... Читај понатаму
Десктоп верзијата на Twitter се редизајнираше
Подолго време кружеа шпекулации за можен редизајн на десктоп верзијата на Twitter. Сега, од компаниајта конечно објавија како тој редизајн ќе изгледа, со неколку големи разлики со цел десктоп верзијата да ја комплементира мобилната апликација. Сега постои поголем избор на бои за дизајнот, додадени се опции за розова, виолетова,... Читај понатаму
Што најмногу пребарувале Македонците на YouTube минатата година?
Истражувањето за состојбата на светскиот дигитален пазар кое секоја година го спроведуваат организациите Kepios, Hootsuite и We Are Social знае да понуди многу интересни податоци, од тоа кои се најкористените социјални мрежи во светот или некоја специфична држава, до тоа кои се најпребаруваните клучни зборови на YouTube. Па така,... Читај понатаму
Различностите обединети во златните лакови на McDonald’s
По повод „Националниот ден на помфритот“ на 13 јули, брендот за брза храна McDonald’s ја лансираше својата нова принт-кампања составена од човечки раце кои се обидинуваат во „зграпчувањето“ помфрит. Фотографиите изведени од Марк Селингер прикажуваат различни парови на раце – двајца мажи, две жени, маж и жена, млади и... Читај понатаму
Чоколаден 3D принтер кој ги претвора слатките соништа во реалност
Компанијата Cadbery, еден од најголемите прозводители на чоколадни производи во светот, како дел од својата кампања во Австралија по повод Светскиот ден на чоколадото (7 јули), во Мелбурн го претстави првиот чоколаден 3D принтер во светот. Посетителите на стоковната куќа Myer Chadstone во Мелбурн ја имаат можноста да изберат... Читај понатаму