Агенда.мк

контент агрегатор

Видео стримингот го презеде приматот над кабелските претплати во светот
Американската филмска асоцијација објави дека глобалниот пазар на забава, кој ги покрива кината и домашните изданија, достигна ново ниво од 96,8 милијарди долари минатата година. Во извештајот се додава дека видео стримингот сега ги надмина глобалните кабловски претплати. Според Американската филмска асоцијација, видео стримингот доживеа брз раст во изминатата... Читај понатаму
Во последните 3 месеци, Трамп потрошил 5,6 милиони долари за Фејсбук и за Гугл реклами
Само во последните три месеци се потрошени 5,6 милиони долари, според истражувањето спроведено од страна Bully Pulpit Interactive. Иако до следните претседателски избори во САД има една и пол година, потенцијални кандидати се` повеќе се вклучуваат во трката. Некои привлекуваат внимание со своите идеи и ветуваат големи работи, други... Читај понатаму
Vip воведува Smart Home -Иновативно решение за автоматизација на домот
Телекомуникациската компанија Vip со гордост ја најавува најновата услуга во своето портфолио базирана на вештачка интелигенција и го претставува Smart Home, паметен систем за управување со електричните уреди во домаќинството, со цел зголемување на удобноста во секојдневното живеење, сигурноста и безбедноста. Најновото паметно решение, Vip Smart Home овозможува преку... Читај понатаму
30 дена без надомест: Пакетот Pickbox промотивно достапен за сите корисници на MaxTV
Pickbox пакетот преку кој можат да се гледаат новите хит-серии како Викинзи (Vikings) и еден куп прекрасни филмови како Евтини приказни (Pulp Fiction), од 15 март до 15 април е промотивно достапен за корисниците на MaxTV видеотеката од Македонски Телеком. БЕЗ НАДОМЕСТ ГЛЕДАЈТЕ ВИКИНЗИ На Pickbox секој месец пристигнуваат... Читај понатаму
Македонската асоцијација на агенции за маркетинг организира конференција “Нови комуникациски трендови и инфлуенсер маркетинг“
Македонската асоцијација на агенции за маркетинг (МААМ) е организатор на конференцијата насловена како „Нови комуникациски трендови и инфлуенсер маркетинг” што ќе се одржи во Петок (29 март) со почеток во 10 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Менаџери во истакнати компании од областа на маркетингот и комуникациите од... Читај понатаму
Иво Лауречиќ постхумно прогласен за креатор за навек во регионот
Меѓународно признание за особен придонес во промоцијата на претприемништвото Oсновоположникот на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ, постхумно е добитник на специјалното признание „Креатори за столетијата“ за особен придонес во промоцијата на претприемништвото во Централна и Југоисточна Европа. Престижната награда која ја добиваат најзаслужните за развојот... Читај понатаму
Иво Лауренчиќ постхумно прогласен за креатор за навек во регионот
Меѓународно признание за особен придонес во промоцијата на претприемништвото Oсновоположникот на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ, постхумно е добитник на специјалното признание „Креатори за столетијата“ за особен придонес во промоцијата на претприемништвото во Централна и Југоисточна Европа. Престижната награда која ја добиваат најзаслужните за развојот... Читај понатаму
Хилтон го одржува жив сонот на Џон Лено и Јоко Оно за светски мир со кампањата “Соба 702“
Хилтон сака да ја истакне убеденоста на нејзиниот основач дека патувањето во светот може да доведе до подобро разбирање меѓу луѓето и да придонесе за светскиот мир Џон Ленон и Јоко Оно го одржаа својот познат протест “Bed-In for Peace” во хотелот Хилтон во Амстердам во соба 702, кога... Читај понатаму
Израелска министерка во рекламна кампања користи парфем наречен “фашизам“
Израелската министерка за правда Ајелед Шакед се појавува во видео спот во кој провокативно рекламира парфем наречен “Фашизам”, a сето ова во рамките на кампањата за претстојните избори Израелската крајно десничарска партија „Нова десница“, објави видео на изборната кампања во која министерката за правда во елегантен костум се прска... Читај понатаму
Гугл и Амазон го претркаа Епл како најиновативни компании
Бостонската консултантска група (BCG) објави листа на најиновативните компании во 2018 година, која беше составена врз основа на интервјуа на 2.500 раководители на компании. Не е изненадувачки што има големо присуство на технолошки компании на самиот врв, кои држат девет од првите десет места. Интересно е тоа што за... Читај понатаму