Агенда.мк  агреагтор лого
ИСТРАЖУВАЊЕ: Една доза АстраЗенека вакцина го намалува ризикот од смрт за 80 проценти
Според податоците за примена на вакцината на АстраЗенека, со една доза вакцина се постигнува  80 процентен помал ризик од смрт предизивикана од новиот коронавирус, информира во понеделникот јавното здравство на Англија. Нагласено е и дека новата анализа покажува дека заштитата од смрт со вакцината на Фајзер – Бионтек се... Читај понатаму
Нехоспитаизираните ковид пациенти имаат низок ризик од долготрајни последици, но повеќе се лекуваат кај матичен по инфекцијата
Нехоспитализираните пациенти со КОВИД-19 имаат низок ризик од сериозни, долгорочни последици од коронавирусната инфекција, но кај нив е забележано поголем број на посети кај матичниот лекар, како резултат на болеста, се наведува во истражувањето објавено во списанието The Lancet Infectious Diseases “Апсолутниот ризик од сериози акутни компликации по инфекцијата... Читај понатаму
ПЕТ клучни чекори кои спречуваат мозочен удар
Единствената добра работа која може да се каже за мозочните удари е дека може да се избегнат. Имено, до 80 проценти од мозочните удар може да се спречат со усвојување на здрави животни навики и држење под контрола на ризик факторите за мозочен удар, истакнуваат стручњаците. Според мислењето на... Читај понатаму
ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Ова е главната причина зошто различно реагираме на вакцината против КОВИД-19
Колку повеќе луѓе се вакцинираат во светот, така пристигнуваат и различни информации за несаканите ефекти, без оглед за која вакцина се работи. Некои по вакцинирањето ќе поминат денови лежејќи во кревет, а други пак нема ни да почувствуваат никакви последици. Која е причината? РАЗЛИЧНИТЕ ИМУНИТЕТИ СЕ ГЛАВНАТА ПРИЧИНА ЗА... Читај понатаму
Знаете ли која крвна група е посклона на создавање крвни згрутчувања? Ова е одговорот
Без оглед дали сте во ризична група, не може да не се запрашате колкави се шансите тоа токму вам да ви се случи. Иако, струката предупредува дека се работи за многу ретки нуспојави и дека придобивките од вакцината ги надминуваат ризиците. Но, бројни се факторите кои играат своја улога,... Читај понатаму
Колку дози вакцина треба да прими лице кое ја прележало болеста КОВИД-19?  Ова се најновите насоки
КАКВИ СЕ ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ СО ВАКЦИНАТА VAXZEVRIA (АСТРАЗЕНЕКА)? Придобивката од вакцинирањето со вакцината на АстраЗенека (Vaxzevria) во насока на спречување на хоспитализација и потребата за интензивна нега во болница поради КОВИД-19, во ситуација на интензивна епидемија каква што е во моментов во земјава, кај сите возрасни групи е... Читај понатаму