Агенда.мк  агреагтор лого
Светот се соочува со генерациска катастрофа со која може да пропадне невиден човечки потенцијал, вели генералниот секретар на ОН
Антонио Гутереш, генерален секретар на Обединетите нации (ОН), изјави дека пандемијата на коронавирусот го предизвика најголемиот прекин во образованието досега со оглед на тоа што училиштата се затворени во над 160 земји, а тоа влијае врз една милијарда ученици на глобално ниво. Освен тоа, најмалку 40 милиони деца низ... Читај понатаму
Новиот коронавирус го зголемува ризикот од појава на тромб кај бремените жени и оние кои земаат орална контрацепција
Facebook Twitter Pinterest Viber WhatsApp Според резултатите од нова студија, КОВИД-19 може да го зголеми ризикот од појава на крвни згрутчувања кај бремените жени, како и оние кои примаат естрогенски контрацептивни таблети или заменска хормонална терапија. Една од многуте компликации од КОВИД-19 е создавањето на крвни згрутчувања кај претходно... Читај понатаму
Треба ли да се чуваат млечните заби, лекуваат ли од сериозни болести? Поделени мислења на науката и медицината
Директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска Ставридис смета дека количината на матичните клетки која ја има во млечните заби е многу мала, за да се искористи во лекување на сериозно малигно заболување. Според неа, залудно е да се чуваат млечните заби Откако на децата ќе им паднат млечните... Читај понатаму
Епидемиолог сум и татко. Еве зошто мислам дека треба да работат училиштата
Ковид-19 предизвикува неизвесност во нашите животи и нè принудува да донесуваме сложени одлуки со малку информации и спротивставени насоки од властите. Летото не нуди бегство. Но, што ќе правиме со децата? Дали можеме да ги вратиме на училиште? Ако ги чуваме дома, дали ќе заборават да читаат? Ако ги... Читај понатаму
Пеењето силно влијае врз развојот на мозокот на бебето
Ново истражување претставено на 25. симпозиум на Когнитивното невронаучно друштво открива дека приспивните песни не само што влијаат врз мајката и бебето туку и може да имаат корист во когнитивниот развој на бебето. Овие песни го зголемуваат вниманието и покажуваат позитивни емоции. – Мозокот на новороденчињата треба да биде... Читај понатаму
Седум знаци кои покажуваат дека сте добар родител
Родителите честопати се грижат за тоа дали добро ги воспитуваат своите деца и дали се добри родители. Современите мајки и татковци имаат повисоки стандарди додека ги водат своите деца во зрелоста. На тој пат многу е лесно да се падне во стапицата и да почнете да се споредувате со... Читај понатаму
Ќерка ни не сака да заспива со татко ѝ, а јас наскоро морам да работам ноќна смена
Рубриката „Прашај психолог“ овозможува стручна поддршка од психолози и психотерапевти на родителите при справување и решавање одредени актуелни прашања од психолошка природа на нивните деца и е резултат на соработката помеѓу Деца.мк и „Психотерапика“ – здружение за психологија и психотерапија. Прашањата до психолозите и психотерапевтите може да ги испраќате... Читај понатаму
Што кога детето ќе се повлече во себе?
Повлеченоста е многу честа препрека во развивањето на социјалните вештини кај децата и младите. Повлечените деца во поголем број случаи се срамежливи, со ниска самодоверба, тешко воспоставуваат контакт со другите, па ретко им приоѓаат на други деца и започнуваат разговор. Во група деца повеќе имаат улога на набљудувачи и... Читај понатаму
Се воспитува со смирен тон, прегратка, поглед в очи, насмевка. А ние главно разговараме од горе
Се воспитува со смирен тон, прегратка, поглед в очи, насмевка. А ние главно разговараме од горе. Затоа советувам, кога ќе видите некој како го повишува тонот, веднаш седнете. Бидејќи стоењето е борбен став. Ние не се слушаме едни со други. Прочитајте ги на овој ЛИНК. Читај понатаму
ТЕШКИ СИМПТОМИ: Долгиот список на последици од КОВИД-19 ги загрижува научниците, а посебно појавата на мозочна магла
Листата на долготрајни симптоми на КОВИД-19 е долга, од замор и болки во мускулите, како и забрзана работа на срцето, до трајни оштетувања на белите дробови, бубрезите, срцето и мозокот. Веројатноста пациентот да развие трајни симптоми е тешко да се утврди, оти различни студии следат различни исходи во различни... Читај понатаму