Агенда.мк

контент агрегатор

Молитвата на Иво Андриќ: „Боже, не дозволувај нашето срце да остане празно“!
Нобеловецот и писател Иво Андриќ во својата книга „Знаци покрај патот“ има запишано една искрена и убава молитва. Ако сте во можност, трудете се да ја читате секој ден. „Боже, не дозволувај нашето срце да остане празно, туку дозволи ни, бидејќи од твојата волја зависи сѐ, секогаш да сакаме... Читај понатаму
Кога жената ќе замолчи: Тишината понекогаш зборува најгласно!
Жените се познати по тоа дека сакаат да зборуваат. Тие се покомуникативни од мажите, уживаат да споделуваат искуства и чувства, но и тие имаат свои молчеливи периоди. Кога жената ќе замолчи, нејзината душа би ги вриснала овие работи: Го чувства своето достоинство Најлесно е човек да го одврзе јазикот... Читај понатаму
ВИКЕНД ХОРОСКОП: Нервозен или опуштен викенд, зависно од вашиот знак
ОВЕН Ќе се однесувате непромислено. Можно е да ги пропуштите предизвиците. Додека во прашањето поврзано со работата воглавно ќе бидете трезвени практични и внимателни. Во меѓучовечките односи покажувате нетрпение. Ако имате врска иницијативата пртепуштете му ја на партнерот.  БИК Имате големи планови и се обидувате да најдете поддршка од... Читај понатаму
Макси Лопез се врати во Италија, ќе игра за второлигашот Кротоне
По кратката епизода во Бразил, каде го носеше дресот на Васко де Гама, аргентинскиот напаѓач Макси Лопез пак ќе настапува во Италија. Макси го одбра шестиот свој клуб на „чизмата“ и по настапите за Милан, Сампдорија, Киево, Торино и Удинезе, ќе игра за Кротоне.  Лопез потпиша едногодишен договор со второлигашот... Читај понатаму
Нетпресс: Од исказот на Камчев за случајот „Рекет“: вмешани се Заев, Ременски, Шекеринска…
59 Споделувања „Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ вели Орце Камчев во исказот даден пред јавната обвинителка Вилма Рускоска на 2-ри мај годинава, објави во петокот вечерта порталот... Читај понатаму
Жена од Австралија собра пари за да реновира училиште во Македонија
50 Споделувања „Сум ја посетила Македонија неколку пати и сфатив дека сум благословена што живеам во Австралија“, изјави Австралијката со македонско потекло околу инспирацијата за проектот. Медисон Ристевски е 16-годишна девојка од Австралија, која има македонско потекло. Веќе четврта генерација од нејзиното семејство живее таму, но тие не ја... Читај понатаму
За рециклирање пластични шишиња ќе се добива надоместок
36 Споделувања Со помош на Фондот за иновации и технолошки развој, „Пакомак“ стана првата македонска компанија што го воведува светскиот тренд во рециклирањето – повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки. Целта на поставувањето на повратните вендинг машини (ПВМ) е да се мотивираат граѓаните што поефикасно и побрзо... Читај понатаму
Дали сите нации се модерни конструкти?
Да се тврди дека немало етникуми/народности/народи во Југоисточна Европа за време на Средниот век е прилично екстравагантна теза која ниту една игра со посебни публикации не би можела да ја легитимира. Присуството на народите, вклучително и на бугарската народностна заедница, е прифатено од релевантната историографија. Да беше жив Ентони... Читај понатаму
Кутињо: Тиаго ме натера да се заљубам во Баерн уште пред да дојдам во Минхен
Најголемото засилување за Баерн Минхен ова лето, Фелипе Кутињо зборуваше за неговиот потег да дојде на „Алијанц Арената“ и очекувања во дресот на Баварците. Бразилецот се пресели од Барселона во Минхен на позајмица до крајот на сезоната 2019/20, а договорот вклучува и клаузула од 120 милиони за германскиот шампион трајно да го откупи следното... Читај понатаму
Претпладне сончево, попладне дожд и грмежи
Дневните температури ќе бидат во Скопје 35 Целзиусови степени, Маворо 32, Охрид 30, Битола 34, Кавадарци 37, Крива Паланка 32, Берово 30, Дојран 38 степени. За утре прогнозата е претпладне сончево, а попладне локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец.  Читај понатаму