Агенда.мк

контент агрегатор

Лесен рецепт за медени срца со мармалад Лесен рецепт за медени срца со мармалад
Во месецот на љубовта и виното, со љубов ви подготвивме лесен рецепт за медени срца со мармалад! Овие колачиња се прават брзо и лесно,... Лесен рецепт за медени срца со мармалад

Во месецот на љубовта и виното, со љубов ви подготвивме лесен рецепт за медени срца со мармалад! Овие колачиња се прават брзо и лесно, па ќе може да ги подготват и оние кои сè уште немаат многу искуство во кујната. Вкусни се и декоративни, па сигурно ќе бидат пријатно изненадување на кој и да ги подарите!

Всушност, овој месец не ни може да се замисли без добро вино и вкусно чоколадо. Оваа година наместо да купувате скапи подароци, замесете вкусни медени чоколадни колачиња и подарете нешто домашно и подготвено со љубов. Без разлика за која и варијанта на прослава да се одлучите, ви предлагаме да ги пробате баш вкусниве чоколадни медени колачи со вашиот сакан/а или пријателите со чаша добро вино. Еве го и рецептот.

Состојки: 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша ливадски мед од Рес-Ком 2/3 чаша масло 2 лажички цимет 1 лажичка киселина 1 лажичка сода бикарбона 1 ќесичка прашок за печиво 1 ќесичка ванилин шеќер 1 см рендан корен од ѓумбир Прилог за сервирање и/или лепење: Подготовка: Во сад за матење изматете ги јајцата, ванилиниот шеќер и шеќерот. Потоа, во садот додајте ги медот, циметот, ренданиот ѓумбир и маслото. Внимателно промешајте ги киселината со содата бикарбона.

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *