Агенда.мк

контент агрегатор

Прв куп на Македонија за сценски изведувачи Прв куп на Македонија за сценски изведувачи
• Четврток, 13 Февруари 2020 12:17 На 7 март, во просториите на Националната Опера и Балет ќе се одржи првиот Куп на Македонија за... Прв куп на Македонија за сценски изведувачи

• Четврток, 13 Февруари 2020 12:17

На 7 март, во просториите на Националната Опера и Балет ќе се одржи првиот Куп на Македонија за сценски изведувачи, посветен на сценските уметности: глума, пеење, танц, уметничка гимнастика, акробатика, жонглирање, илузионизам.

Досега најпрестижниот уметнички шампионат кој ги отвора вратите кон светските театарски и фестивалски сцени е дел од светската иницијатива „Metodo Pass“ која го застапува терминот – сценски изведувач и е присутна помеѓу најголемите Европски Нации кои се натпреваруваат на своите национални првенства.

Учесниците на првиот Куп на Македонија, од сите уметнички дисциплини, со возраст над 6 години, ќе се натпреваруваат СОЛО, во ДУО, во помали состави од 3 – 5 натпреварувачи или поголеми ансамбли со неограничен број на изведувачи. Сите перформанси ќе бидат дел од официјалниот YouTube канал на Metodo Pass.

Натпреварувачите ќе се борат за многу вредни награди, интернационални стипендии и медали (злато, сребро и бронза), а финалистите ќе ја претставуваат својата нација на големото Европско Финале кое ќе се одржи во од 7 – 12 Април, во Рим, 2020 година, на сцената на најголемото филмско студио во Европа Cinecitta World.

Таму пак, нашите најталентирани уметници ќе бидат во трка за: стипендии за Бродвеј Musical Academy во Њујорк,

Целиот текст тука!

Femina

Оваа вест е превземана од Фемина. Повеќе на www.femina.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *