Агенда.мк

контент агрегатор

Домашни кроасани со мармалад Домашни кроасани со мармалад
Што ви е потребно за сладок појадок? – Домашен, крцкав кроасан со овошен фил и чаша топло капучино. Звучи примамливо, зарем не? – Омилениот... Домашни кроасани со мармалад

Што ви е потребно за сладок појадок? – Домашен, крцкав кроасан со овошен фил и чаша топло капучино. Звучи примамливо, зарем не? – Омилениот појадок од Италија, може да го сервирате во вашиот дом и да уживате во ладните зимски денови со целото семејство. Па, пробајте го нашиот рецепт за домашни кроасани со мармалад.

Само еден час ве дели од слаткото уживање! Изберете мармалад или џем (јагода, праска или слива) од Рес-Ком и започнете ја кулинарската авантура. Од наведената количина на состојки ќе добиете 12 големи или 24 помали кроасани.

Состојки: 600 г брашно 25 г свеж квасец 1/4 лажичка сол 1 лажица шеќер 2 јајца 100 мл млеко 200 мл вода 250 г путер мармалад од Рес-Ком по желба (кајсијашипка, слива или мешано овошје) 1 јајце за премачкување на кроасаните шеќер во прав за поросување. Подготовка: Во подлабок сад за месење ставете ги квасецот, половина чаша млака вода, 1 лажица шеќер и 1 лажица брашно. Добро измешајте додека квасецот се растопи. Садот ставете го на топло место за да се активира квасецот. Потоа, во садот додајте ги јајцата, солта, просеаното брашно, преостанатата топла вода и млекото. Замесете средно меко тесто. По потреба додајте уште малку брашно. Добро измесеното тесто ставете го

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *