Агенда.мк

контент агрегатор

Чоколадни корнети со фил од костени Чоколадни корнети со фил од костени
Доколку сте во потрга по вкусни и посни визитарски колачи за претстојните празници вие сте на вистинското место. Благодарение на Лана, споделуваме уште еден... Чоколадни корнети со фил од костени

Доколку сте во потрга по вкусни и посни визитарски колачи за претстојните празници вие сте на вистинското место. Благодарение на Лана, споделуваме уште еден прекрасен рецепт за корнети со фил од костени кои ќе бидат вистинско слатко освежување на празничната трпеза.

Вкусни, мали и слатки, така би ги опишале овие чоколадни корнети кои се исполнети со превкусен крем од костени и слатка павлака. Всушност, овој рецепт може да го направите и во посна и мрсна варијанта во зависност од тоа каква павлака ќе употребите. А, на овие колачиња сигурни сме дека најмногу ќе им се радуваат најмалите, бидејќи неодоливо потсетуваат на мини сладолетчиња.

Состојки:
200 г посно чоколадо за готвење 200 мл посна слатка павлака 200 г пире од костени 1 лажица рум чоколадни трошки за декорација. Подготовка:
Најпрво подгответе ги чоколадните корнети. На хартија за печење нацртајте 10 кругови со пречник од 6-7 см и исечете ги. Од нив обликувајте мали цилиндри, а краевите залепете ги со помош на лепило. Чоколадото растопете го на пареа и со помош на четка внимателно нанесете го на внатрешниот дел на хартиените корнети. Премачканите хартиени корнети наредете ги на чинија, а потоа ставете ги во фрижидер за да се стегне чоколадото. На крај,

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *