Агенда.мк

контент агрегатор

Сѐ за храна ви посакува среќна Нова 2020 година!
Заедно се дружевме цела година! Драги читатели, време е да прославиме за нов почеток и уште една убава година. Ние ви посакуваме многу здравје, радост, среќа и успеси во годината која е пред нас.   Сигурни сме дека денес сте во „гужва“ и завршувате со подготовките за убавата новогодишна... Читај понатаму
Празнична свежа салата – Божиќен венец
Нека биде празнично и весело! Здравата храна нека биде сервирана и за време на убавите Новогодишни и Божиќни празници. Внесете радост на трпезата со вкусната празничната свежа салата – Божиќен венец. Нема потреба да трошите многу пари, а ќе добиете вистинска празнична еуфорија за целото семејство. Послужена со кремаст... Читај понатаму
Пилинг со сол и шеќер против стрии и целулит
Убавото кај пилинзите е тоа што истите може многу лесно да се направат и од домашни состојки кои се лесно достапни и ефтини и кои речиси сите ги имаме во нашата кујна. Ви нудиме еден лесен рецепт за пилинг со сол и шеќер кој покрај тоа што ги отстранува... Читај понатаму
Тортиља чипс со мелено ленено семе
Доколку сте љубители на мексиканската храна, пробајте го крцкавиот тортиља чипс со мелено ленено семе. Може да го послужите со гвакамоле или било кој сос и намаз по ваша желба. Се прави брзо, а неговата крцкава текстура ќе ве освои уште на првиот залак. Може да ги послужите како... Читај понатаму
Сѐ за храна одржа едукативна работилница во училиштето „Коле Канински“
Во рамките на проектот „Подобра исхрана, подобар живот“, Сѐ за храна одржа едукативна и интерактивна работилница во училиштето Коле Канински во Битола. Во текот на работилницата, учениците имаа можност да научат повеќе за протеините, јагленохидратите, мастите, витамините и минералите, да се запознаат со нивните дневни потреби и да научат... Читај понатаму
5 растителни масла за нега на кожата
Во последно време акцентот во козметичката инсустрија е ставен на природните масла за нега на кожата. Но за жал, природната и органска козметика е скапа и тешко достапна. Затоа ние ви предлагаме да ги користите растителните масла за нега на кожата кои се лесно достапни и без несакани ефекти.... Читај понатаму