Агенда.мк

контент агрегатор

Десетина гратчиња во Италија во карантин заради корона-вирусот
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Италија воведе вонредни мерки на заштита од корона-вирусот, откако изминатите денови починаа две, а се заразени неколку десетици луѓе. Во десетина градови се воведени специјални мерки-карантин, па во наредните денови или недели ќе бидат затворени јавните установи, училиштата, рестораните и други институции каде се... Читај понатаму
ТИТАН вработува! Нето плата: 60.000 денари
Групацијата ТИТАН повеќе од еден век успешно го продолжува својот раст, со особена почит кон поединецот, општеството и животната средина. Групацијата ТИТАН ги смета своите човечки ресурси за клучен фактор за одржлив развој. Ние се потпираме на вештините и залагањата на нашите луѓе од сите нивоа на хиерархијата. Наша... Читај понатаму
Како изгледа денес школото на Петре М. Андреевски, кулинарската приказна на Бранко Попоски од Вевчани. Што истражувавме минататa недела?
Колку влијателни луѓе дала битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ во еден и пол век, што нуди веб-страницата „Наука за сите“, како готвачот Бранко Попоски од Вевчани стигна да готви за американскиот амбасадор… Ова се темите што ги истражувавме изминатата недела. Ване Трајков со неговата колекција Стрип-центарот во Велес успешно... Читај понатаму
Денеска очекувајте студено време, а на некои места и внржи од снег – од утре промена на времето
Во земјава ќе преовладува променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер. Претпладне на повисоките места и на планините ќе има услови за слаб снег. Утринската температура ќе се движи од минус 6 до 4 степени, а дневната од минус 2 до 11 степени. Во Скопје Ќе преовладува... Читај понатаму
Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа
Најавувајќи масовно присуство на протестот што тој го организира на втори март, шефот на албанската држава, Илир Мета го свртува вниманието на протестите на Блискиот исток наречени „арапска пролет“. „Доаѓа пролетта!Почитувани граѓани! На историскиот настан на 2 март Ве повикувам сите да се придржуваме само на овие пораки: За... Читај понатаму
Убедлив пораз на Вардар на гостувањето кај Порто
Македонскиот и актуелен европски ракометен првак  Вардар со пораз се враќа од гостувањето кај Порто во дуел од Лигата на шампионите  Вардар загуби од Порто со осум гола разлика 30:22 (полувреме 11:10), во меч од претпоследното 13 коло на Б групата.  Вардарци беа рамноправен противник само во првиот дел... Читај понатаму
Тајсон Фјури: Кралот се врати на тронот!
Тајсон Фјури се врати на врвот, по втор пат е шампион во тешка категорија откако го доби големиот меч против Вајлдер. „Големи честитки за Дионтеј Вајлдер, тој покажа срце на шампион. Стана и се бореше до седмата рунда. Тој е воин, ќе се врати и повторно ќе биде шампион.... Читај понатаму
Денеска е Задушница – посетете ги гробовите на своите најмили и запалете свеќа
Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на велигденскиот пост и празникот Прочка. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите. Задушница... Читај понатаму
Еспер учествувал на вежби за воен одговор на можни нуклеарни напади од Русија врз Европа
Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер, синоќа учествуваше на воени вежби организирани од генералштабот на Стратегиската команда на САД во авионска база во Небраска. Вежбите вклучувале имитација на можен нуклеарен напад од Русија на територија на земја членка на НАТО. Според официјални претставници на министерството, Еспер потоа зел учество... Читај понатаму
Мицкоски пред дијаспората: Имате историска шанса да гласате за Македонија и оваа власт која работи против државата
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на конференцијата „Македонската дијаспора – партнер во обновата на Македонија“ што се одржа денес во хотелот „Стоун Бриџ“ На конференцијата Мицкоски ја истакна важноста на македонската дијаспора како промотор на Реублика Македонија во светот, клучна алка за нашата држава која што е од... Читај понатаму