Агенда.мк

контент агрегатор

Италија воведе вонредни мерки поради корона вирусот, 50 илјади луѓе се во карантин
Десетина градови во италијанските северни региони Ломбардија и Венето беа ставени во карантин, а околу од 50.000 луѓе беше побарано да останат дома. Ова се дел од „вонредни мерки“ што се воведени во Италија во обид да се справи со најголемото ширење на корона вирусот во Европа. Италијанскиот премиер... Читај понатаму
Напаѓачи пукаа во наргиле-бар во Штутгарт
Неидентификувани напаѓачи пукале кон прозорците на наргиле-бар  во Штутгарт, јави ДПА, повикувајќи се на полициски портпарол. Во инцидентот нема жртви. Вработен во барот ги забележал штетите вчера попладне. Според истрагата, во тоа време немало луѓе во зградата. Сторителот или сторителите пукале вкупно во два прозорци во зградата, во која... Читај понатаму
СДСМ се пофали со нови мостови на патиштата, првпат по 30 години
Споменувајќи го мостот на реката Вардар на патниот правец Неготино – Радовиш како пример за успешна санација, Китанов рече дека во 2018 година биле завршени, санирани и рехабилитирани мостовите на реката Вардар, кај Удово, кај Сарај, како и мостовите од Гостивар до Колари, кои по долго време чекање, биле... Читај понатаму
ПО ЧЕТИРИ ВЕКА ЌЕ СЕ ОБНОВУВА СААТ КУЛАТА ВО ШТИП
Саат кулата во Штип, која датира од 17. век, конечно ќе се обновува. Министерството за култура прифати неколку апликации за проекти на Музејот во Штип, од кои еден е за почетна фаза за конзервација на Саат кулата. „Одобрени се вкупно четири милиони денари, главно за заштита на археолошките локалитети... Читај понатаму
3 хороскопски знаци на кои неверството не им паѓа на памет
Луѓето имаат различна перцепција и принципи кога се работи за верноста во врската. Додека некои се впуштаат во неверство без грижа на совест, дел од луѓето не ни помислуваат на него. Во кои знаци се раѓаат луѓето кои никогаш не ја ставаат љубовта на коцка? Јарец Јарците ги бие... Читај понатаму
Десетина гратчиња во Италија во карантин заради корона-вирусот
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Италија воведе вонредни мерки на заштита од корона-вирусот, откако изминатите денови починаа две, а се заразени неколку десетици луѓе. Во десетина градови се воведени специјални мерки-карантин, па во наредните денови или недели ќе бидат затворени јавните установи, училиштата, рестораните и други институции каде се... Читај понатаму
ТИТАН вработува! Нето плата: 60.000 денари
Групацијата ТИТАН повеќе од еден век успешно го продолжува својот раст, со особена почит кон поединецот, општеството и животната средина. Групацијата ТИТАН ги смета своите човечки ресурси за клучен фактор за одржлив развој. Ние се потпираме на вештините и залагањата на нашите луѓе од сите нивоа на хиерархијата. Наша... Читај понатаму
Денеска очекувајте студено време, а на некои места и внржи од снег – од утре промена на времето
Во земјава ќе преовладува променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер. Претпладне на повисоките места и на планините ќе има услови за слаб снег. Утринската температура ќе се движи од минус 6 до 4 степени, а дневната од минус 2 до 11 степени. Во Скопје Ќе преовладува... Читај понатаму
Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа
Најавувајќи масовно присуство на протестот што тој го организира на втори март, шефот на албанската држава, Илир Мета го свртува вниманието на протестите на Блискиот исток наречени „арапска пролет“. „Доаѓа пролетта!Почитувани граѓани! На историскиот настан на 2 март Ве повикувам сите да се придржуваме само на овие пораки: За... Читај понатаму
Убедлив пораз на Вардар на гостувањето кај Порто
Македонскиот и актуелен европски ракометен првак  Вардар со пораз се враќа од гостувањето кај Порто во дуел од Лигата на шампионите  Вардар загуби од Порто со осум гола разлика 30:22 (полувреме 11:10), во меч од претпоследното 13 коло на Б групата.  Вардарци беа рамноправен противник само во првиот дел... Читај понатаму