Агенда.мк

контент агрегатор

BMW M одделот со рекордна продажба за изминатата година
BMW M GmbH работната 2019 година ја заврши со нова рекордна продажба. Продадени се 135.829 автомобили на баварскиот спортски оддел. Во споредба со претходната година, бројот на новорегистрирани автомобили на BMW со М ознаката порасна за 32,2 проценти. Со овој резултат подружницата на BMW групата, која има статус на... Читај понатаму
Golf GTI и GTD ќе дебитираат на саемот во Женева
Volkswagen официјално соопшти дека годинава во Женева ќе претстави две перформансни варијанти на Golf, и тоа оние кои ги носат ознаките GTI и GTD. Над нив, односно круна на понудата ќе биде Golf R, но неговата премиера се очекува некаде во јули. Британски Autocar наведува дека престојниот Golf GTI... Читај понатаму
Audi го претстави освежениот S4: Повеќе стил за помалку пари
Audi ја обновува целокупната своја понуда за 2020 година, вклучително и спортскиот модел S4, кој се одликува со турбо погон преку силниот 3,0-литарски V6 дизел мотор. Главни адути на освежениот модел се новите детали на екстериерот предводени од елегантните предни фарови и задната светлосна група. И додека новиот модел... Читај понатаму
Lamborghini има големи планови за 2020 година
Обожавателите не се воодушевени со фактот дека италијанскиот бренд најверојатно ќе го пропушти престижниот саем во Женева од 5 до 15 март. Меѓутоа, утеха сигурно ќе пронајдат во известувањето на Lamborghini за бројните самостојни случувања на кои ќе ги претставуваат своите модели. Lamborghini зад себе има рекордна година со... Читај понатаму
BMW по шест години го прекинува производството на i8
Првиот хибриден спортски автомобил на BMW – i8, за кој многумина сметаа дека ќе биде директен наследник на легендарниот М1, не ги собра симпатиите како што се очекуваше, а по шест години, во април ќе престане сериското производство на овој модел. Последните порачки за овој модел ќе се примаат... Читај понатаму
Porsche ги претстави новите 718 GTS 4.0 верзии на Cayman и Boxter
Неколку месеци минаа откако Porsche ги претстави најмоќните верзии на Cayman GT4 и 718 Spyder во историјата, напојувани со 4,0-литарски атмосферски бензински мотори. Иако со тоа оди спротивно на трендовите во автомобилската иднустрија, Porsche не само што ќе го задржи овој мотор, туку ќе го инсталира во уште два... Читај понатаму
Porsche ги претстави новите 718 GTS 4.0 верзии на Cayman и Boxster
Неколку месеци минаа откако Porsche ги претстави најмоќните верзии на Cayman GT4 и 718 Spyder во историјата, напојувани со 4,0-литарски атмосферски бензински мотори. Иако со тоа оди спротивно на трендовите во автомобилската иднустрија, Porsche не само што ќе го задржи овој мотор, туку ќе го инсталира во уште два... Читај понатаму
Ford со LHI ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасност на патот
Податоците за локалните опасности претставуваат значителен чекор на патот кон поврзаноста на сообраќајната инфраструктура. Тоа може да им помогне на возачите да се подготват и потенцијално да избегнат опасност на патиштата, велат од Ford. Новата технологија на автомобилскиот производител за поврзаност на автомобилот ќе ги предупредува возачите за несреќи,... Читај понатаму
Genesis GV80 конечно го дочека своето деби во Сеул
Долго време Genesis работеше на моделот GV80, велат дека во него вложиле голема сума на пари и уште повеќе време и труд со цел да се наметне како рамноправен конкурент на ривалите во предизвикувачкиот сегмент. Засега Genesis GV80 е достапен само на домашниот пазар, односно во Јужна Кореа, па... Читај понатаму
Toyota Supra GR со 2,0-литарски турбомотор пристигнува во Европа
Некогаш ексклузивно резервирана за домашниот, јапонски пазар, Toyota Supra GR 2.0 сега може да се нарача и во Европа. „Производството ќе започне наскоро“, велат од Toyota, а датумот за почеток на продажба во Европа е предвиден за март 2020 година. Во Toyota сметаат дека нивниот спортски модел Supra (кој... Читај понатаму