Агенда.мк

контент агрегатор

Ново засилување за Наполи: Капитенот на Косово пристигна на медицински прегледи
По ангажманот на играчите од средниот ред, Деме и Лоботка, Наполи сега е пред ангажман на играч од одбраната. Станува збор за репрезентативецот на Косово и сегашен стопер на Верона, Амир Рахмани кој ќе пристигне во Неапол за сума од 14 милиони евра. Играчот веќе пристигнал на медицински прегледи... Читај понатаму
Топ 10 листа: Лазаров има еден од најатрактивните голови во првиот дел од ЕП (Видео)
Започна главната фаза 14. Европското првенство, но луѓето од ЕХФ го одбележаа првиот дел и направија листа од десетте најтрактивни погодоци. Еден е дело на нашата репрезентација или поточно на капитенот Кирил Лазаров, погодокот за драматичната победа против Украина. Тој триумф се покажа како единствен за наш на шампионатот,... Читај понатаму
Артета доби неочекувано засилување: Млад играч ќе остане во Арсенал иако се најавуваше негово заминување…
Шпанскиот стратег Микел Артета полека почнува да ги склопува коцките во лондонскиот клуб. Резултатите засега изостануваат, но Артета во краток период успеа да убеди неколку ѕвезди да останат во клубот. Гранит Џака беше пред трансфер во Херта, но ќе остане на „Емирејтс“, а истото ќе се случи и со... Читај понатаму
Тотенхем го претстави првото засилување под водство на Мурињо: Фернандеш нов играч на „петлите“
Од таборот на Тотенхем во текот на денешниот ден го претставија своето прво зимско засилување и воопшто прво засилување во ерата на Жозе Мурињо во овој клуб. Нов фудбалер на „петлите“ е младиот Гедсон Фернандеш кој доаѓа во клубот иницијално како позајмен фудбалер за следните 18 месеци. По крајот... Читај понатаму
Ериксен се договорил со Интер, Мурињо излезе со коментар: Ериксен мора да замине…
Данскиот интернационалец од редовите на Тотенхем, Кристијан Ериксен е многу блиску до заминување од клубот во јануарскиот преоден рок. Двајцата највлијателни новинари на Апенините, Џанлука Ди Марцио и Фабрицио Романо пренесоа дека Ериксен ги договорил личните услови со Интер и сега останува само двата клуба да ја договорат оштетата,... Читај понатаму
Лазаров: Најмногу боли тоа што загубивме за 15 минути
За „Дерби“ од Виена,Ристе Влахов Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на ЕП, а капитенот Кире Лазаров во првата изјава ги сподели своите први впечатоци од неуспешниот обид да се победи Австрија. – Заслужуваме секаква критика, повеќе боли тоа што го загубивме натпреварот во првите петнаесет минути, дозволивме Австрија... Читај понатаму
Три  легенди на францускиот ракомет вечерва би можеле да се збогуваат со националниот дрес
Репрезентацијата на Франција сосема неочекувано доживеа елиминација од Европското првенство во ракомет уште во групната фаза. „Галските петли“ беа поразени од Португалија и Норвешка, па вечерашниот натпревар со Босна и Херцеговина ќе биде само формалност за нив. На овој натпревар од националниот дрес  би можеле се простат тројца ракометари... Читај понатаму
Де Јонг по отказот на Валверде со порака на социјалните мрежи: Фановите веруваат дека…
Ернесто Валверде од вчера повеќе не е тренер на Барселона, а нов предводник на „каталонците“ во следните две и пол години ќе биде Кике Сетиен. Засега нема директна реакција на играчите на Барселона на социјалните мрежи за нивниот сега веќе поранешен тренер, но затоа прв со објава се огласи... Читај понатаму
Милан го официјализираше второто зимско засилување
Од редовите на Милан предмалку го потврдија ангажманот на второто јануарско засилување. Нов фудбалер на клубот од „Сан Сиро“ е искусниот, 30 годишен дански стопер, Симон Кјаер. Кјаер во Милан пристигнува на шестмесечна позајмица од редовите на Севилја. Данецот претходните шестмесеци ги мина во Серија А, во дресот на... Читај понатаму
Уште еднаш покажа дека годините се само бројка: Ибра меѓу најдобрите во еден статистички сегмент во Серија А
Златан Ибрахимовиќ овој јануари се врати во редовите на Милан и веднаш почна да ги импресионира луѓето во Серија А. Швеѓанецот веќе го постигна првиот погодок за клубот, а импресионираше и во еден друг сегмент од играта. Имено, иако има цели 38 години, Ибрахимовиќ на натпреварот против Каљари направил... Читај понатаму