Агенда.мк

контент агрегатор

(видео) КОСТАДИНОВ: Да не бев политичар ќе бев пилот и сакам охридска пастрмка во Радожда
Нов лик во партискиот серијал на СДСМ „30 прашања за“ е пратеникот и портпарол на оваа партија, Костадин Костадинов. Во видеото што денеска го објави СДСМ Костадинов одговара на 30 прашања, меѓу кои кажува дека би бил пилот ако не беше политичар. Најдобар пријател на Костадинов му била неговата... Читај понатаму
Традиција на самоубиства во Јапонија: Со 20.000 во 2019-та првпат по 1978 г. е намален бројот
Бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година е на најниско ниво во последните 40 години, соопшти денеска полицијата. Традицијата на самоубиства во Јапонија како начин да се избегне срамот или губењето на честа е долга, а стапката на самоубиства и понатаму е најголема помеѓу државите членки на Г-7.... Читај понатаму
ВООРУЖЕН ГРАБЕЖ ВО СКОПЈЕ: Утрово ограбена НЛБ банка во населбата Ѓорче Петров
Вооружен грабеж утринава се случи во експозитурата НЛБ Банка во „Ѓорче Петров“. Затекнатите клиенти и вработените во експозитурата се во добра состојба. Како што соопштија од Банката, во моментов нивни претставници се во постојан контакт со клиентите и вработените кои биле присутни во експозитурата, ставајќи ја нивната безбедност и... Читај понатаму
Словенија: Руси сакаат да ја купат Адрија и да донесат 200 нови патнички авиони
Група руски инвеститори се заинтересирани да ја купат лиценцата и брендот на пропаднатиот словенечки авиопревозник „Адрија“, јави описникот на МИА од Љубљана. Според претставникот на инвеститорите Олег Евдокимов целта е на европскиот пазар да се донесат 200 нови руски патнички авиони „Сухои“ патнички авиони, јави дописникот на МИА од... Читај понатаму
Чадеж: Од САД голема поддршка за малиот Шенген
Експертите на Атлантски совет го поддржуваат напредокот во зајакнувањето на регионалната интеграција на Западен Балкан преку иницијативата „мал шенген“, а американските деловни здруженија ја оценуваат иницијативата како нова агенда за економски раст на регионот, изјави во Вашингтон претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Марко Чадеж, по разговорите во... Читај понатаму
Израел: Приведени 5 фински државјани меѓу кои и парламентарка
An Israeli flag is seen placed on Mount Bental in the Israeli-annexed Golan Heights on May 10, 2018. Israel’s army said today it had carried out widespread raids against Iranian targets in Syria overnight after rocket fire towards its forces it blamed on Iran, marking a sharp escalation between... Читај понатаму
ЗА ВОДИЦИ ВО СКОПЈЕ: Досега 111 пријавени за фаќање на светиот крст во водата на Вардар
Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија. Се очекува до 19 часот кога ќе заврши пријавувањето во Македонската архиепископија,... Читај понатаму
Украина: Премиерот Хончарук поднесе оставка
Претседателот на украинската Влада Олексеј Хончарук поднесе оставка од функцијата. – Дојдов на позицијата за да ја исполнам програмата на претседателот. Тој за мене е пример на отвореност и пристојност. За да се отстранат сомнежите во почитувањето и довербата што Владата ги има за претседателот, поднесувам оставка, напиша Хончарук... Читај понатаму
Фудбалерите од Бундеслигата: Меси е бр.1 во светот, Роналдо не е во топ 3
Шесткратниот добитник на „Златната топка“, Лео Меси е најдобриот фудбалер на планетата. Ова го решија 239 играчи на Бундеслигата во анкетата на Кикер, цитирана од Tribuna.com. Асот на Барселона собира импресивни 56,9 отсто од гласовите. Далеку зад него е дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк со 9,6 отсто. Првите... Читај понатаму
Нова серија со стар наслов: На 12 април премиера на „Живи мртовци“
Веднаш по завршувањето на 10. сезона од оригиналната ТВ-серија „Живи мртовци“, следува сосем нова насока под истиов наслов. Новата серија се надоврзува на крајот од последната епизода, ама станува збор за нова приказна со нови главни ликови. Се работи за „Живи мртовци: Светот одонде“ (The Walking Dead: World Beyond),... Читај понатаму