Агенда.мк

контент агрегатор

По двата смртни случаи во северна Италија- два региони во своевиден карантин
Свет По двата смртни случаи на заразени од коронавирусот во Италија десетина места се во соевиден каратин поради опасност од ширење на болеста. Во Падова почина 78-годишен маж, а втората жртва е жена од регионот Ломбардија. Италијанските власти донесоа одлука една недела да останат затворени сите училишта, компаниите, продавници... Читај понатаму
Селските водоводи на истокот од земјава се загадуваат со отпадно масло, па дури и бетон
Македонија Две семејства од селото Дулица во Македонска Каменица неколку години живеат во страв откако засега непознат сторител за полицијата  на двапати во планинскиот извор од кој се снабдуваат со вода им истура прегорено масло, постојано им го сечи цревото и им става бетон. Бранко Гоцевски вели дека постои... Читај понатаму
Затворот во Битола со месеци е празен
Македонија Хорор меѓу четри ѕида.  Тесни и пренатрупани ќелии  со отворени тоалети. Крајно нехумани и деградирачки услови.  Вака изгледаше битолскиот затвор до лани. Овде илјадници осудени лица ја издржуваа казната,  а влагата го јадеше нивното здравје. Сега затворот е празен, а наместо затвореници има работници кои ја изведуваат   реконструкцијата... Читај понатаму
Младински активисти завршија во полиција по герила акција
Македонија Герила-акција за испраќање еколошка порака доведе петмина младински активисти на информативен разговор со полиција во петокот попладне. Тие со црвена боја оставија отпечатоци на влезот од Министерството за животна средина. Денес траги нема, речиси се е исчистено. На бетонот сепак се уште се чита пораката ‘крвта на нашите... Читај понатаму
Интервју со Ана Мартиноска: Културата мора да има и повисока цел освен профитот
Култура Културата мора да има повисока цел освен профитот, вели професорката и научен советник во Инститот за македонска литература, Ана Мартиноска. Во интервјуто, по повод објавувањето на зборникот „ Културата на распродажба“, кој е плод на научен собир, со поднаслов „Консумеризмот и комерцијализацијата на културните продукти“, Мартиноска вели дека... Читај понатаму
Дел од пратката кокаин од Италија требало да заврши и во Босна, не само во Македонија
Македонија Се заплеткува приказната за патот на кокаинот од Италија кон Македонија. Сега и босанските власти се пофалија дека голем дел од пратката од 1,2 тони кокаин требало да заврши во Босна и Херцеговина. На сајтот на државната агенција за истраги на Босна е објавено соопштение дека во соработка... Читај понатаму
Наместо булевар- див паркинг во центарот на Тетово
Македонија Наместо булевар со кој значително ќе се растерети сообраќајниот хаос во Тетово, граѓаните  повеќе од една деценија имаат див паркинг, на местото каде треба да се пробие коловозот Благоја Тоска. Градските власти со години ветуваат дека ќе се реализира овој проект, но состојбата на терен е иста. Како... Читај понатаму
ДИК го отфрли барањето на Чулев за укинување на решението за нов началник на СВР Тетово
Македонија Државната изборна комисија го отфрли барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев да биде укината одлуката на Владата која го поништи неговото решение за назначување на началник на СВР Тетово. Членовите на ДИК посочија дека со вакви партиски препукувања се доведува во прашање функционирањето на Техничката... Читај понатаму
ДИК ќе ги санкционира партиите кои ќе водат црна кампања  
Македонија ДИК нема да дозволи изборната кампања да стане валкана. Оние партии кои нема да се однесуваат одговорно  ќе бидат казнети согласно одредбите од Изборниот Законик. Ќе се мониторираат сите собири и јавни настапи, ќе се утврдува злоупотреба на буџетските средства. Во сузбивањето на црната кампања ќе бидат вклучени... Читај понатаму
Нова фаза на коронавирусот- во Италија двјаца мртви, во Јужна Кореа бројот на заболен двојно зголемен
Свет Во Јужна Кореа бројот на нови случаи заболен од коронавирусот двојно се зголеми, од 229 потврдени случаи во петокот денеска бројот на заболени порасна на 433. Здравствените власти го вклучија алармот дека епидемијата влезе во „сериозна нова фаза“. Најголем број од новите случаи се поврзани со болниците и... Читај понатаму