Агенда.мк

контент агрегатор

Извршителите нема да можат да наплатат повеќе од 1/5 од платата или пензијата на социјално ранливите групи
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Со измените на законот за извршување, се излегува во пресрет на загрозените категории на лица кои се соочуваат со егзистенцијални проблеми, но и на социјално ранливите групи на лица, кои непо своја вина не се во можност да го намират своите долгови без да... Читај понатаму
Техничките министри од ВМРО ДПМНЕ избегнуваат користење на Северна во официјалните соопштенија
Откако дојдоа техничките министри од ВМРО ДПМНЕ на чело на Министерствата за внатрешни работи и на социјала и труд, во официјалните соопштенија за нивните активности не се користи уставното име на Македонија-Република Северна Макеедонија. Но,она што е забележително во соопштенијата на Министерството за внатрешни работи, покрај тоа што крај... Читај понатаму
Општина Центар нема да попушти пред притисокот на пазарџиите кои ги злоупотребуваат доделените привилегии
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp ,, Во изминатите неколку дена пазарџиите од „Зелен Пазар“ протестираат бидејќи им беа скратени сите злоупотреби кои ги извршуваа секојдневно на паркиралиштето „Аутомакедонија“.Како што може да се забележи на видеото, пазарџиите на крајот на работното време пред напуштање на паркиралиштето користат железни колички за... Читај понатаму
Почина судијата Драги Билески кој беше лустриран по нарачка на Милошоски
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp По кратко боледување, почина Драги Билески, судија во пензија на Основниот суд во Кичево, кој беше единствениот активен судија во редовното судство, што беше лустриран, од сега веќе укинатата лустрациска комисија, објави порталот Сведок. Билески, како судија на ОС Кичево, беше лустриран пред крај... Читај понатаму
Ова е новиот руски премиер Михаил Мишустин
53 годишниот Михаил Мишустин е изборот на претседателот Владимир Путин за нов премиер на Русија, откако целата руска влада на чело со Медведев поднесоа оставка. Предлогот е доставен до Државната дума. Михаил Мишустин е актуелеен претседател на Федералната даночна служба. Путин на средба со Мишустин Како што пренесува Тас,... Читај понатаму
Датумот за преговори во мај повторно зависи од законот за Јавно обвинителство
Северна Македонија е подготвена да ги започне преговорите со ЕУ, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и изрази надеж дека ќе биде донесена позитивна одлука пред самитот на Унијата во Загреб, но додаде и дека дотогаш приоритет треба да биде донесувањето на Законот за јавно обвинителство. ,,Влегуваме во важен... Читај понатаму
Авион принудно го исфрли горивото над Лос Анџелес(видео)
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Повеќе лица пријавиле тешкотии со дишењето, печење на очите и иритација на кожата, откако авион на компанијата ,,Делта ер Лајнс“ принудно испуштил гориво над Лос Анџелес. Голем број ученици и нивните наставници биле испрскани, бидејќи во тие моменти се наоѓале во училиниот двор, пренесува... Читај понатаму
Ако ве мрзи да чекате во Скопје може и вака(фото вест)
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Редовна појава во Скопје, додека ,,будалите“ чекаат, ,,паметниот“ по тревник си заврши работа без срам и неказнет И потоа се спушти на спротивната коловозна лента, оти му се брза таму некаде кон ,,Алкалоид“ , Автокомонда …никој ништо не му може Читај понатаму
Најновата снимка покажува дека украинскиот авион е урнат со две ракети(видео)
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Американскиот весник ,,Њујорк Тајмс“ објави уште едно видео на кое се гледа дека украинскиот авион бил гаѓан со две ракети од страна иранските воени сили. Ракетите се испалени во рок од 30 секунди. Весникот наведува дека видеото е закачено на социјалните мреѓи од страна... Читај понатаму
Богоевски: Чулев е дојден со задача да направи хаос и МВРО
,,Ниту на Мицкоски, ниту на Чулев им е гајле за безбедноста во државава. Техничкиот министер за внатрешни работи не е дојден со задача да ја заштити, или недај Боже, унапреди безбедноста во Република Северна Македонија. Судејќи по неговите постапки, очигледно е дека агендата на „врвниот професионалец“ на ВМРО-ДПМНЕ е... Читај понатаму