Агенда.мк

контент агрегатор

Лани рекордна посетеност во „Театар комедија“
Време: 14:28 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: КУЛТУРА Со 46.609 посетители и 179 изведби, 2019 година е рекордна за „Театар комедија“. При целосното разгледување на извештаите за посетеност, НУ „Театар комедија“ утврди дека во 2019 година на својата сцена има реализирано пет премиери, од кои четири на големата сцена,... Читај понатаму
Сенатот на САД го одобри трговскиот договор со Мексико и Канада
Време: 14:25 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Американскиот Сенат го одобри трговскиот договор помеѓу Соединетите Американски Држави, Мексико и Канада. Документот е поддржан од 89 сенатори, против се девет. Гласањето продолжува. Документот сега ќе биде доставен на потпишување кај американскиот претседател Доналд Трамп. Виш советник на американскиот претседател... Читај понатаму
ФИТР и Македонска банкарска асоцијација потпишаа меморандум за соработка за олеснет пристап до финансиски средства за домашните компании
Време: 14:11 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Фондот за иновации и технолошки развој и Македонската банкарска асоцијација потпишаа Меморандум за соработка за олеснување и зголемување на пристапот до финансиски средства за домашните компании и отворање на дополнителни можности за инвестирање во иновации. Со Меморандумот е предвидено Фондот и... Читај понатаму
Лани за девет месеци граѓаните на Македонија потрошиле 124 милиони евра при пазарење на интернет
Време: 13:59 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА За девет месеци граѓаните на земјава направиле над четири милиони и шестотини илјади трансакции во интернет трговијата. Ова претставува раст на годишно ниво од за речиси 22 отсто. Во исто време вредноста на трансакциите лани достигнала 124 милиони евра и во... Читај понатаму
Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?
Време: 13:46 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЗДРАВЈЕ Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или да го измешате со ориз. И само затоа што секое јадење го прави подобро, направивте залихи... Читај понатаму
Прв кинески широкопојасен сателит лансиран во вселената, брзина на пренос 10 GB/s
Првиот кинески широкопојасен сателит со комуникациски капацитет од 10 гигабајти во секунда е испратен во вселената вчера наутро од центарот за лансирање Џиучуен. Сателитот, кој е изработен од комерцијалната вселенска компанија Galaxy Space, лансиран е со носач ракета KZ-1A. Во многу оддалечените области како пустини и океани, нема телекомуникациски... Читај понатаму
Германија има рекордни 83,2 милиони граѓани
Време: 12:46 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Германија достигна рекордни 83,2 милиони жители минатата година благодарение на миграцијата, но тоа е најспориот раст од 2012 година, објави Канцеларијата за статистика. Германија има една од најстарите популации во светот и минатата година забележа повеќе смртни случаи отколку раѓања. Стареењето на... Читај понатаму
Ограбена експозитура на НЛБ Банка
Време: 12:35 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случи вооружен грабеж. Сите клиенти кои се затекнаа во експозитурата, како и вработените на Банката се безбедни и се во добра состојба. Во овој момент, претставници на Банката се во постојан контакт... Читај понатаму
Елези: Со помош на Светска банка ќе се модернизира земјоделството и административните услуги на социјалното осигурување
Време: 12:28 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Проект за модернизација на земјоделството во вредност од 50 милиони евра, како и проект за администрирање на социјалното осигурување во вредност од 13,8 милиони евра ќе се реализираат во рамки на четиригодишната Рамка за соработка со Светска банка. Заменик-министерката за финансии... Читај понатаму
Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис
Време: 11:42 Датум: јануари 17, 2020 Категорија: ЕКОНОМИЈА Како до одлични дополнителни месечни примања? Веројатно сте слушнале за „нетворк маркетинг“, а уште поверојатно и сте се запрашале како овој модел функционира и како всушност преку вклучување во една ваква мрежа, можете да изградите успешен сопствен бизнис. Доколку разговарате со... Читај понатаму