Агенда.мк

контент агрегатор

Состанок на Ердоган со Путин, Макрон и Меркел за Сирија на 5 март
Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган  најави дека на 5 март ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин, претседателот на Франција Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел. Тема на состанокот ќе биде состојбата во Сирија, јави Анадолија. Ердоган го посети местото Бергама, во близина на Идлиб,... Читај понатаму
Кокаинот запленет во Италија, до Македонија патувала следена пратка од 1 килограм
Големата пратка кокаин од Колумбија била запленета во Италија, а кон Макеоднија и Босна биле пуштени лажни пратки со систем за следење. Босанскиот весник Независне новине пишува дека во меѓународната акција за спречување шверц на кокаин биле вклучени италјанската, македонската, црногорската и босанската полиција, а откриени биле вкупно 1,2... Читај понатаму
Убедлив пораз на Вардар на гостувањето кај Порто
Македонскиот и актуелен европски ракометен првак  Вардар со пораз се враќа од гостувањето кај Порто во дуел од Лигата на шампионите  Вардар загуби од Порто со осум гола разлика 30:22 (полувреме 11:10), во меч од претпоследното 13 коло на Б групата.  Вардарци беа рамноправен противник само во првиот дел... Читај понатаму
Мицкоски пред дијаспората: Имате историска шанса да гласате за Македонија и оваа власт која работи против државата
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на конференцијата „Македонската дијаспора – партнер во обновата на Македонија“ што се одржа денес во хотелот „Стоун Бриџ“ На конференцијата Мицкоски ја истакна важноста на македонската дијаспора како промотор на Реублика Македонија во светот, клучна алка за нашата држава која што е од... Читај понатаму
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на... Читај понатаму
Пожар избувнал вчера во Клиниката за инфектологија
Вчера попладнето било пријавено дека избувнал пожар во Клиниката за инфектологија при комплекс клиниките „Мајка Тереза”. – Вчера во 18:45 часот во СВР Скопје било пријавено дека настанал пожар во Клиниката за Инфектологија во комплекс клиниките „Мајка Тереза” при што опожарени биле кабли и цевки во тоалет од една... Читај понатаму
Пронајдени три артилериски гранати во Битола
На ул.„Љубојно“ во Битола вчера биле пронајдени три стари неексплодирани артилериски гранати кал.75 мм од Прва Светска Војна. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување истите се безбедно подигнати од местото на настанот Читај понатаму
Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак
Египетски суд денеска ги ослободи двата сина на поранешниот претседател Хосни Мубарак, кој беше разрешен во 2011 година, како и шест други обвинети за финансиски малверзации. Гамал и Ала Мубарак беа обвинети дека стекнале поголем дел од акциите на неколку банки преку деловни активности што служеле како параван за... Читај понатаму
Девојка паднала од трети спрат во Ниш – се спуштала по чаршави
Девојка паднала од трети спрат зошто се обидела да се спушти преку чаршафи. Станува збор за млада дваесет и девет годишна нишлијка која била сериозно повредена утрово околу 10 часот. Девојката паднала од третиот кат на зграда на улицата Књажевачка. Според читателите на „Курир.РС“, девојката останало сама дома откако... Читај понатаму
Одобрени 200 итни пасоши, резервата се намалува а решение нема
Уште 3.146 пасоши остануваат на располагање на граѓаните. МВР ќе испрати Телеграма до Граничните премини, граѓаните кои имаат патни документи од други држави, да може да патуваат со нив. -9-члената Комисија која одлучува кој ќе ги добие преостанатите пасоши досега одобрила 236 барања за добивање патна исправа. Негативно, пак,... Читај понатаму