Агенда.мк

контент агрегатор

Напаѓачи пукаа во наргиле-бар во Штутгарт
Неидентификувани напаѓачи пукале кон прозорците на наргиле-бар  во Штутгарт, јави ДПА, повикувајќи се на полициски портпарол. Во инцидентот нема жртви. Вработен во барот ги забележал штетите вчера попладне. Според истрагата, во тоа време немало луѓе во зградата. Сторителот или сторителите пукале вкупно во два прозорци во зградата, во која... Читај понатаму
Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)
Екипата на Леванте за која настапува и македонскиот репрезентативец, Енис Барди приредија огромно изненадување во рамките на 25. коло од Ла Лига победувајќи го лидерот Реал Мадрид. Поразот за „кралевите“ значеше и загуба на првото место на табелата, сега лидер е Барселона која претходно блгодарение на Меси со 5:0... Читај понатаму
Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме
Мелоун во изјава за „Денвер пост“ пред натпревартот помеѓу Денвер и Оклахома сити, зборуваше за односот на медуимите кон Никола Јокиќ. – Не знам и не сакаме да се оптоваруваме со тоа. Доколку сакате да го потцените Денвер, доколку сакате да го потценувате Никола, само продолжете. Ние знаеме што... Читај понатаму
Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)
„Росоњерите“ во финишот пропуштија да ги освојат трите бода на гостувањето кај Фиорентина играјќи само 1:1. Хрватот Анте Ребиќ во 56.минута донесе водство за Милан, а само шест минути подоцна и Фиорентина остана без Далбер кој беше исклучен. Сепак „виолетовите“ во финишот, во 85. минута преку Пулгар израмнија и... Читај понатаму
Тереза Кесовија се враќа на сцената: Ова едноставно не сакав да го пропуштам (АУДИО)
Познатата пејачка Тереза Кесовија (82), неодамна излезе од комфорната зона и одлучи да оствари соработка со групата „Лет 3“ на новата верзија на песната „Сам у води“ од албумот „Two Dogs Fucking“, пишува Јутарњи лист. Кесовија во 60-годишната кариера не отстапуваше од своите рамки, а за Јутарњи лист откри... Читај понатаму
Поранешниот спортист го промени полот и сега е една од најуспешните жени. Нејзиниот дом од 3,5 милиони изгледа како од бајка! (ФОТО)
Брус Џенер, некогашен олимпиец, во 2015 година стана Кејтлин Џенер, а за тоа се пишуваше кога тој/таа беше дел од реалното шоу „Запознајте ги Кардашијанови“, како татко на Кендал и Кајли. Како што го променил животот од корен, тој истовремено менувал и се околу себе.   View this post... Читај понатаму
Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа
Најавувајќи масовно присуство на протестот што тој го организира на втори март, шефот на албанската држава, Илир Мета го свртува вниманието на протестите на Блискиот исток наречени „арапска пролет”. „Доаѓа пролетта! Почитувани граѓани! На историскиот настан на 2 март Ве повикувам сите да се придржуваме само на овие пораки:... Читај понатаму
„Независне новине”: Најголем дел од кокаинот, вреден околу 50 милиони долари, требал да заврши во БиХ
Најголем дел од кокаинот, вреден околу 50 милиони евра, запленет од италијанската полиција во количина поголема од еден тон во меѓународна акција, требало да заврши на пазарот ви БиХ, објави бањалучкиот весник „Независне новине”. Еден килограм од кокаинот, како контролирана пратка, беше запленет во магацин за овошје во селото... Читај понатаму
Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти
Полицијата во Виетнам обвини седум лица во врска со смртта на 39 виетнамски мигранти чии тела беа пронајдени во камион ладилник со приколка во близина на Лондон минатиот октомври. Државната новинска агенција соопшти дека осомничените биле обвинети за организирање и посредување во нелегална емиграција. Истрагата откри дека обвинетите им... Читај понатаму
Пејџ Хатавеј е фитнес дива од која има што да се научи! (ФОТО)
Пејџ Хатавеј е една од најпознатите и најуспешни фитнес модели на светот, која покрај тоа учествува и на бикини натпреварувања и мотивира стотици луѓе, работејќи како мотивациски тренер. View this post on Instagram I’m here to tell you that if your butt has cellulite then THATS OK. If your... Читај понатаму