Агенда.мк

контент агрегатор

Војна која трае дваесетина години: Еве како почна кавгата меѓу Јелена Карлеуша и Цеца Ражњатовиќ
Медиумската војна меѓу Цеца Ражњатовиќ и Јелена Карлеуша започна во деведесетите и од секогаш ја интригираше балканската јавност. Пејачките секогаш ги полнеа весниците, но малку кој знае како и поради што започна нивната кавга, пишува српски Курир. Јелена Карлеуша на естрадата зачекорила во 1995 година како малолетна 17-годишна девојка... Читај понатаму
Супер зачин: Со една лажичка дневно, збогувајте се од масните наслаги!
Со зимата, неизбежно е и таложењето на килограмите. Но, ако секој ден јадете само една лажичка од овој зачин, нема да добиете ниту еден грам сало. Ким е еден од најстарите познати зачини кој се користел уште пред повеќе од 5.000 години, а сега е докажано и дека е... Читај понатаму
Чудо од дете: Таа е најмладиот автор на песна за Џејмс Бонд (видео)
SHARE Facebook Twitter Били Ајлиш неодамна наполни 18 години а веќе има музички албум кој е број еден на многу топ листи. Таа е најмладиот уметник кој има четири Греми номинации, а исто така и најмладиот изведувач на нумера за најпознатиот светски таен агент, Џејм Бонд. Последниот филм за... Читај понатаму
Внимавајте што купувате: Знаете ли што значат налепниците на овошјето?
SHARE Facebook Twitter Дали сте ги забележале налепниците на овошјето кое го купувате во продавница? Знаете ли што значат? 1. Ако кодот има четири броеви кои почнуваат со броевите 3 или 4, значи дека производот е одгледуван преку интензивното земјоделство од втората половина на дваесетиот век, односно веројатно се... Читај понатаму
Внимавајте што зборувате пред телевизорот
Компанијата Самсунг ги предупреди купувачите да избегнуваат да кажуваат лични информации пред сопствените телевизори. Предупредувањето се однесува на корисниците на паметните телевизори од Самсунг кои имаат функција „команда со глас“. Такви ТВ сетови, како што пренесува BBC, го „слушаат“ разговорот кој го водите пред нив и информациите кои се... Читај понатаму
ВИДЕО: Аца Лукас на настап во делириум, пие и фрла отпушок во публика
SHARE Facebook Twitter Контроверзното однесување на фолкерот Аца Лукас постојано е мета на коментари, а деновиве на социјалните мрежи се појави и видео од настап на пејачот кое наиде на многу коментари. Лукас како да е во делириум свири на клавијатури, пие и пуши цигара, а во еден момент... Читај понатаму
Овој познат пејач ги запознал Цеца и Аркан
SHARE Facebook Twitter Во 90-тите години на минатиот век командантот и политичар Жељко Ражнатовиќ Аркан и фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ беа во центарот на медиумското внимание. Покојниот сопруг на Цеца во тој период го поврзуваа со најразлични криминални дела, па токму затоа нивниот брак беше интересен за јавноста.... Читај понатаму
Сте слушнале ли за зимска депресија? Еве како да не ја добиете
„Природната светлина е наша темелна потреба. Но, денес малкумина од нас ја добиваат потребната светлосна количина. Имено, премногу време поминуваме во затворен простор“, пишува Ричард Хобдеј во книгата The Healing Sun- The Light revolution. Мрачни денови Земјата ја менува својата положба во текот на своето годишно патување околу Сонцето.... Читај понатаму
10 модни парчиња што секоја жена треба да ги поседува до својата 30-та
Парчињата облека што можете да ги носите на разни начини се впрочем оние што никогаш не излегуваат од мода и треба да инвестирате во нив до 30-та година, без оглед на стилот кој го практикувате. Во продолжение направивме селекција на десет парчиња облека за различни пригоди кои се лесно... Читај понатаму
Поради ова не се сеќаваме на настани од детството
Бебињата секогаш забораваат. Сеќавањата на новороденчињата се бришат со развојот на нови мозочни клетки, тврдат научниците, кои ги проучувале глодарите. Овие податоци даваат објаснување за луѓето кои не можат да се сетат на настани од раното детство. – Ова е навистина фасцинантно. Никој пред нас не го проучувал ова,... Читај понатаму