Агенда.мк

контент агрегатор

Денеска очекувајте студено време, а на некои места и внржи од снег – од утре промена на времето
Во земјава ќе преовладува променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер. Претпладне на повисоките места и на планините ќе има услови за слаб снег. Утринската температура ќе се движи од минус 6 до 4 степени, а дневната од минус 2 до 11 степени. Во Скопје Ќе преовладува... Читај понатаму
Денеска е Задушница – посетете ги гробовите на своите најмили и запалете свеќа
Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на велигденскиот пост и празникот Прочка. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите. Задушница... Читај понатаму
Пендаровски: Немам никаква посебна комуникација со Заев
Во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 рече претседателот Стево Пендаровски негираше дека наводно имал нарушени односи со лидерот на СДСМ и поранешн премиер Зоран Заев. „Немам никаква посебна комуникација со него. Се среќаваме на заеднички настани, но немам некоја друга комуникација, освен институционална“, рече Пендаровски. Читај понатаму
Пендаровски: Ниеден од кандидатите не оди за амбасадор
Претседателот на држасвата, Стево Пендаровски, во синоќешното гостување во „Само интервју“ на Канал 5, рече дека ниеден од списокот на потенцијални амбасадори нема да заминат на мандат во испразнетите амбасадорски места. Тој  објасни дека тие не ја поминаа процедурата на таканаречениот „хиаринг“ односно преслушување, бранење тези, пред пратениците. Но,... Читај понатаму
Филипче: Воведовме 6 нови лекови за пациентите со ретки болести
Претседателот на Комисијата за здравство Венко Филипче, синоќа во Охрид учествуваше на трибината под мотото „Ги запознаваме ретките болести 2020“, во организација на Форумот на жени на ОО СДСМ Охрид и Струга и активистката на Здружението „Живот со предизвици“, Гордана Лолеска. На трибината, Филипче истакна дека за првпат Владата... Читај понатаму
Врнежи од снег во Македонија – ЈП „Македонијапат“ со апел до возачите
Врнежи од слаб снег денеска има на Попова Шапка, во Крушево и на планинскиот превој Буково, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, соопшти ЈП „Македонијапат“. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и... Читај понатаму
ДИК го отфрли барањето на Чулев за решението за новиот началник на СВР Тетово
 Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го отфрли доставеното барање за мислење на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за поништувањето на владиното решение за назначување на нов началник на СВР Тетово и посочи дека тоа е во надлежност на Државната комисија за спречиување на корупција ДКСК.... Читај понатаму
Мицкоски најави низа проекти: Целосна гасификација, бесплатен приклучок за граѓаните, за 50% почист воздух
Инвестирањето во екологијата и во енергетиката значи инвестирање во здравјето на сите и во иднината на сите. За жал имаме комплетен застој цели три години. Имаме порази наместо победи, имаме кочења на проекти, наместо реализација, имаме виткање на кичма наместо исправање. Ветуваа алпски чист воздух, добивме држава со најзагаден... Читај понатаму
АД ЕСМ: ВМРО ДПМНЕ е против купување сопствена механизација за РЕК Битола
„Лицето Ивица Томовски кое е вработено во Елемтурс и кое држи прес конференции против фирмата од каде зема плата, треба да и соопшти на јавноста за која јавна набавка зборува во неговата денешна изјава. Ја известуваме јавноста дека предметната јавна набавка се однесува на купување сопствена помошна механизација за... Читај понатаму
Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите
На полноќ истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април 2020 година. Печатените медиуми и интернет-порталите беа должни ценовниците да ги достават до ДИК, Државниот завод за ревизија (ДЗР) и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК),... Читај понатаму