Агенда.мк

контент агрегатор

Топ 5 часовници со прифатлива цена по наш избор (Февруари 2020)
Сите ние кои ги сакаме часовниците често знаеме да се најдеме во ситуација да се заљубиме во некој модел – неговиот дизајн, функциите, па дури и некој мал детаљ кој ја плени нашата фантазија. Се замислуваме како го носиме на нашата рака, како ќе изгледа со различни комбинации на... Читај понатаму
Зошто една пивница им дозволи на други брендови да се најдат на нејзините капачиња?
Капачињата од стаклените шишиња се вреден простор за брендирање – единствената рамна, метална површина на инаку закривено стаклено пакување. Совршените кругчиња кои чекаат да бидат уметнички дизајнирани, како да се еден вид стикери за публиката. Тие исто така лесно се чуваат, па не е ни чудно зошто толку луѓе... Читај понатаму
Децата избраа опера – благодарение на брокулата
Шведската оперска куќа Фолкоперан минатата недела привлече над илјада деца кои самоволно ја избираа операта. Како? Овозможувајќи им да бираат помеѓу операта и една работа што децата ја сакаат уште помалку – брокула. Кампањата ја креираше и реализираше агенцијата McCann Стокхолм, која работи во рамките на I&F Grupа, еден... Читај понатаму
Со хаштагот #onlyiNMacedonia ќе се промовира туризмот во Македонија
Туристичката промоција на Македонија во иднина ќе се води преку хаштагот #onlyiNMacedonia, соопштија од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) кои го промовираа нивниот нов проект за изработка на туристичка фото – брошура. Станува збор за фото албум што ќе се креира во текот на целата година... Читај понатаму
Првата стартап конференција Pitch. Match. Grow. на 26 и 27 февруари во Скопје
PwC и Македонска берза се организатори на настанот каде што ќе може претприемачите да добијат информации околу можностите за финансирање на стартапи, а и да чујат искуства од прва рака од македонски стартапи со успешна приказна зад себе. PwC и Македонска берза организираат стартап конференција Pitch.Match.Grow.  што ќе се... Читај понатаму
Италијанската креативна агенција The Big Now се придружи на глобалната мрежа mcgarrybowen
Новиот корпоративен идентитет и позиционирање на агенцијата The Big Now/mcgarrybowen беше презентиран во агенциските простории од страна на генералниот извршен директор Емануел Нена и ко-основачите и директори Алесија Огијано, Стефано Пагини и Масимилијано Чиеса. Паоло Стучи, генерален извршен директор на Dentsu Aegis Network за Јужна Европа, пред вработените на... Читај понатаму
Порака од WhiteSquare: „Креативна Македонија, време е за победи!“
Што би направиле доколку некој Ви каже дека вашето ВРЕМЕ ЗА ПОБЕДА доаѓа? Најверојатно, ќе прашате кога и каде. Доколку доаѓате од креативната индустрија, одговорот е јасен – од 15 до 17 април во Минкс – датумот и местото на 12-то издание на меѓународниот адвертајзинг фестивал White Square. Овој... Читај понатаму
Фејсбук го откажа глобалниот самит за маркетинг поради коронавирусот
Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, чие одржување беше планирано во март во Сан Франциско, поради ризикот поврзан со заразата која ја предизвикува коронавирусот. “Поради зголемена претпазливост, го откажавме нашиот глобален самит за маркетинг поради зголемениот ризик за јавното здравје поврзано со коронавирусот“, изјави портпаролот на... Читај понатаму
Живееме во дигитален свет – 40% од времето го поминуваме на интернет
Најновиот извештај Digital 2020, објавен во партнерство со компаниите We Are Social и Hootsuite, покажува дека светот се` повеќе се поврзува и дигитализира Интернетот во моментов го користат повеќе од 4,5 милијарди луѓе ширум светот, a социјални мрежи користат 3,8 милијарди од нив. Речиси 60 проценти од светската популација... Читај понатаму
Новите истражувања ја истакнуваат ефикасноста на рекламите во траење од 2 секунди
Само ултра-кратките реклами можат да ја пренесат пораката на брендот (или производот). Ова е резултатот од истражувањето и невролошката студија на IPG Mediabrands и издавачот Sanoma спроведени во Холандија. Студијата, која се заснова на опсежно истражување на ефектите од кратките реклами врз однесувањето на потрошувачите, покажува дека само 25%... Читај понатаму