Агенда.мк

контент агрегатор

Сочни свиски ражничи на грил тава
Не дека некој не знае да приготви ражничи, ама јас конечно мислам дека ја направив добитната комбинација, во консултации и насоки со месарот од каде го купувам месото. 1. Кимот тостирајте го во загреана тава да испушти арома и заедно со коријандерот истолчете ги да испуштат што е можно... Читај понатаму
Брза салата од варени јајца
Ете една брзинска салатичка која ќе е добредојдена кога немате многу време за во кујна.Сите состојки се мешаат да се добие хомогена смеса,оставете ја во фрижидер да се излади и готова е. Клучни зборови сирење јајца павлака до 30 мин Лесно појадок Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.... Читај понатаму
Набрана баклава со мелени бисквити (посно)
Во сад се топи маргаринот и маслото.Во друг сад се ставаат ренданото чоколадо, гризот и оревите. Секоја кора се става на влажна платнена салфета се покрива одозгора и одоздола за да омекне и поубаво да се витка ролатот(да не пука). Се витка 1/3 од кората и се реди 2-3... Читај понатаму
Винчини коцки со мелени бисквити и ореви
Се земаат белките во сад се матат убаво да се добие густа смеса.Се додава шеќерот, малку се мати додека се стопи и со лажица се ставаат мелените бисквити и ореви. Се промешува, се става во плех и се суши на 160 степени 30 мин.Во друг сад се мати слатката... Читај понатаму
Брзи американски палачинки
Ова е рецепт за брзи палачинки, кои се јадат во еден здив.Најпрво ги мешаме јајцата и шеќерот, па ги додаваме и другите состојки и повторно мешаме додека не добиеме хомогена смеса.На загреано тавче ги правиме палачинките. Јас користам Делимано тавче за палачинки кое го имам долго време. Тоа е... Читај понатаму
Чоколадни мафини со бисквити
За вкусот нема да зборувам, преубави се, ама интересно во овој рецепт е што при печењето се прави длапка, средината сама пропаѓа и е идеално за полнење. Претпоставувам дека причината е што во нив наместо брашно има мелени бисквити.Избијте го јајцето со шеќерот, постепено додајте ја врелата вода, маслото... Читај понатаму
Млечна крем карамел торта (без печење)
Превкусни ни се ваквите типови торти, кремасти, а не се ни комплицирани за подготовка, што мене многу ми одговара. Оваа торта е налик и по вкус на чизкејк, па ако ви се допаѓа по состав, навистина топло ви ја препорачувам. Подготовка на тортата1. Бисквитите ги мелеме и ги соединуваме... Читај понатаму
Торта Бела Хуанита (без печење)
Не знам дали потеклото ѝ е шпанско на оваа убавица, но можам да ви кажам дека е превкусна и топло ви ја препорачувам.Посебен шмек има од бисквитите и вафлите на Винчини.Лесна, брза, едноставна подготовка, без печење, а максимално уживање.))) Од литарот млеко одделуваме 1 дл. и во него го... Читај понатаму
Телешко во сос
Мојот омилен ручек… Најпрво кромидот се сецка на ситно (јас во сецко го ставив) се става масло за готвење во сад на оган да се пропржи малку и се додава чаша вода да омекне.Во меѓувреме се сечкаат морковите и се ставаат во садот со кромидот и се промешува одвреме... Читај понатаму
Винчини тортици
Превкусни тортици. Од смесата можете да направите какви сакате форми,па јас половина смеса ја обликував како срциња а останатиот дел како бомбици.Пандишпанот ситно го рониме и ги додаваме мелените бисквити и ореви. Полеваме со рум и го додаваме стопеното чоколадо со путер. На крај додаваме какао крем Алми.Оставаме смесата... Читај понатаму