Агенда.мк

контент агрегатор

Јанг си заминува, Мегваер нов капитен на Манчестер Јунајтед
Оле Гунар Солскјер потврди дека Хари Мегваер е новиот капитен на Манчестер Јунајтед само шест по доаѓањето во клубот за рекордни 80 милиони фунти од Лестер. Мегваер ја презема лентата од Ешли Јанг лентата чија трансфер во Интер се очекува да биде потврден наскоро. Тој денеска е на медицински... Читај понатаму
Бобан го носи Дани Олмо во Милан
Милан нема да запре со трансфери во јануарскиот преоден рок, а Звонимир Бобан и Паоло Малдини по Златан Ибрахимовиќ ќе донесат уште едно одлично засилување за „росонерите“. Станува збор за плејмејкерот на Динамо Загреб, Дани Олмо, кој според пишувањата на хрватските медиуми е на чекор до преселба на „Сан... Читај понатаму
Зизис си оди од Хувентуд, Димитријевиќ станува стартер
Ненад Димитријевиќ би требало да биде прв плејмејкер на Хувентуд во вториот дел од сезонава откако Никос Зизис побарал да му биде дозволено да го напушти шпанскиот клуб во најскоро време. Грчкиот ветеран веќе објави дека оваа сезона ќе биде последна во неговата фантастична кариера, поради што сака збогувањето... Читај понатаму
ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот
Денеска во билтените се враќа Бундес-лигата, а во понудата има и интересни натпревари од Евролигата во кошарка и од ракометното ЕП… СИНГЛ НА ДЕНОТ Спортинг – Бенфика              2 Спортинг на последниот домашен натпревар го загуби натпреварот со Порто, а вечерва тимот на Стефан... Читај понатаму
Тричковски во тимот на годината на Кипар
Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски е избран во тимот на годината во кипарскиот шампионат. Одличните игри во дресот на АЕК Ларнака го вброија во „дрим – тимот“ на првенството на Кипар за 2019 година. Популарниот Тричко се наоѓа во фантастична форма и на почетокот на 2020 година, постигна четири гола... Читај понатаму
Капитенот на Косово потпиша за Наполи
Наполи не запира со засилувањата, по ангажманот на Диего Деме од Лајпциг и Станислав Лоботка од Селта, денеска е комплетиран трансферот и на Амир Рахмани од редовите на Верона. Челниците на Верона не сакаа ни да чујат да се разделат од косовскиот дефанзивец кога ги очекува жестока борба за... Читај понатаму
Трет триумф за Карлос Сајнц на рели Дакар
Карлос Сајнц по трет пат славеше на најтешкото рели во светот, Дакар. Шпанскиот автомобилист на последната етапа извозе рутински со што ја задржа предноста во генералниот пласман пред Катарецот Насер Ал Атијах и популарниот „Мистер Дакар“, Французинот, Стефан Петерхансел. Во конкуренција на мотоциклисти победата замина кај Американецот Рики Брабек,... Читај понатаму
Германски ракометар заклучен во тоалет среде натпревар на ЕП
Германија рутински ја одработе задачата на премиерниот натпревар од главата фаза против Белорусија, но селекторот Кристијан Прокоп неочекувано на стартот од второто полувреме остана без помошта на Џулиус Кун. Причината е невообичаена, левиот бек останал заклучен во соблекувалната бидејќи се задржал во тоалетот за време на паузата меѓу двете... Читај понатаму
Пандев: Имам две желби за 2020 – Со Македонија на ЕП и Џенова да остане во Серија А
Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев има две големи желби за 2020 година. Првата е со националниот тим да игра на ЕВРО 2020. Македонија на 26 март ќе игра против Косово во полуфиналето од плејофот во Лигата на нации и има два чекори за историско остварување и настап... Читај понатаму
Начевски – Николов со нов натпревар на ЕП 2020
Најдобрата македонска судиска двајца, Славе Николов – Ѓорѓи Начевски денеска ќе има нов ангажман на ЕП 2020, откако нашите арбитри беа избрани да ја делат правдата на дуелот меѓу Словенија и Исланд. Словенците одиграа извонредно во првата фаза, додека Исланд по катастрофалното второ полувреме со Унгарија не пренесе бодови... Читај понатаму