Агенда.мк

контент агрегатор

Рекордна гледаност на „Врба“ на Манчевски
„Врба“ од неодамна се прикажува во Кинотека. Неодамна, пред преполна сала, режисерот Манчевски се вклучи во разговор со публиката кој го модерираше филмската критичарка Марина Костова. Разговорот траеше повеќе од еден час и во него беа дискутирани аспекти од „Врба“, но и од творештвото на Манчевски воопшто. По светската... Читај понатаму
Театар Комедија лани имал рекордна посетеност
Според анализата на театарот, посетеноста лани во споредба со 2018 била поголема за 16,6 проценти, а во однос на 2017 за 60 отсто, а бројот на изведени претстави пораснал за 28,8 проценти споредено со 2018 односно за 62,7 проценти во однос на 2017 година. Со овие бројки кои ги... Читај понатаму
Димитров: Аке со издигнеме над изборниот контекст, во март можеме да прогласиме заедничка победа
Од претстојните избори и кампањата очекува лажни вести и оцрнување на противникот, вели политиката е навлезена во сите пори на општеството. „Мислам дека ќе има една таква збрка и со лажни вести и со напади врз личноста, повеќе за кој, помалку за што или за како. Вообичаено колку повеќе... Читај понатаму
Вооружен грабеж во експозитура на НЛБ Банка во Ѓорче Петров
Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случил вооружен грабеж, информираат од НЛБ Банка. Сите клиенти кои се затекнале во експозитурата, како и вработените на Банката се безбедни и се во добра состојба, а во овој момент, претставници на Банката се во постојан контакт со клиентите и... Читај понатаму
Пандев има две желби: Со Македонија да игра на ЕП и Џенова да избори опстанок
Горан Пандев игра во одлична форма оваа сезона во италијанската Серија А, и покрај тоа што има 36 години тој е еден од клучните играчи на Џенова која води жестока битка за опстанок. „Играм во Џенова, најстариот клуб во Италија, со многу жешка публика, невозможно е да не дадете... Читај понатаму
Премиерот на Украина поднесе оставка, сега е на потег претседателот
„Дојдов на оваа функција да ја спроведувам програмата на претседателот. Тој за мене претставува пример на отвореност и пристојност“, напиша Гончарук на својот Фејсбук профил, пренесуваат украинските медиуми. „Сепак, за да исклучам било каков сомнеж во нашето почитување и довербата во претседателот, напишав изјава за оставка и му ја... Читај понатаму
Меркел не го исклучува март како можен датум за одлука за преговори
На прес-конференцијата, Меркел беше прашана дали е неопходно двете држави кандидатки во исто време да добијат датум за преговори или може да бидат третирани одделно, со оглед на постигнувањата на Северна Македонија. Нејзиниот став е дека двете земји не треба да се одвојуваат, но дека би можеле да одат... Читај понатаму
Три лица повредени во сообраќајка кај тетовски
Според полицискиот Билетен, вчера во 18.15 часот е пријавено дека на регионалниот пат Тетово-Желино, кај Требошки натпатник, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно возило „мерцедес“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Х.А.(48) од село Голема Речица и патничко возило „опел корса“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од М.Б.(18) од... Читај понатаму
Пендаровски: Кој и да победи на изборите, шансите за промена на Договорот од Преспа се еднакви на нула
Се сретнавте со комесарот за проширување Оливер Вархеји. Сите ги слушнавме неговите пораки дека ЕУ не се откажува од проширувањето и дека тој очекува одлука за преговори да се донесе пред Самитот во Загреб. Ве убеди ли Вас во ова, каков е Вашиот впечаток, слушнавте ли нешто повеќе од... Читај понатаму
Денвер и Јокиќ по продолжение славеа кај Голден стејт (ВИДЕО)
Голден стејт водеше речиси во текот на целиот меч, во првата и третата четвртина стигнаа и до највисоките 19 поени разлика но тоа не им беше доволно за победа. Денвер одигра одлична четврта четвртина која ја доби со 40:28 и се избори за продолжение по кое победи со 134:131.... Читај понатаму