Агенда.мк

контент агрегатор

Дали пазарџите ќе куртулат од лиценците?!

Скопје инфо Јан 16, 2019 0

Не се знае дали пазарџиите ќе куртулат од новите правила за работа на пазарите. Министерот за економија вели дека неговиот ресор не е надлежен за примената на законот, туку групата пратеници кои го предложиле. Корекции може да направи само... Читај понатаму

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме за поддршка на Борко, Столе и Лазаров

Скопје инфо Јан 16, 2019 0

Во тек на СП во ракомет во Германија и Данска поддршка за македонските ракометари... Читај понатаму

Во Скопје санкционирани 49 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената

Скопје инфо Јан 16, 2019 0

Две лица се здобиле со лесни телесни повреди во две од вкупно шест сообраќајки... Читај понатаму

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

А1он Јан 16, 2019 0

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа... Читај понатаму

Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

А1он Јан 16, 2019 0

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за... Читај понатаму
КОЧАН УТРО: -18 степени измерени во овој град
18 степени под нулата утринава се регистрани во Битола во седум часот. Зад Битола на листата градови каде утрово...
Утрово најстудено во Битола, – 18 степени
Како што информираат од  Управата за хидрометеоролошки работи, -12 Целзиусови степени се регистрирани во Прилеп и Лазарополе, -11 во...
Џонсон: Храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ
Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се...
Сончево и студено време, од петок нова промена
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...
Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се...
Трајче Иванов го освои најголемиот милионер џек пот вреден 1.791.299,00 денари
2019  ни го донесе најголемиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ во Македонија вреден 1.791.299,00 денари. Трајче Иванов од Штип е 177...
Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит
Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се...
Имплант за мозок против епилепсија и Паркинсонова болест
За луѓето со невролошки состојби како епилепсија или Паркинсонова болест, мал уред би можел да им помогне да ги...
Во Италија уапсен Албанец со 830 кг мархуана и хашиш
Италијанската полиција уапсила албански државјанин во чија гаража пронашла 830 клограми дрога. Акцијата следувала по анонимна дојава до полицијата....
Дали знаете кој е најскапиот град во светот?
Economist Intelligence Unit секоја година прави истражувања со цел да дознае кој е најскапиот град во светот. Веќе петта...
Разговор со Дино Имери, еден од 10-те најдобри пијанисти во Европа
Неговиот неодамнешен јубилеен концерт беше поводот да си направиме муабет со него. Но не и единствената причина, затоа што...
Ана Бунтеска: Шишенце за солзи
Ги собирам моите солзи во стаклено шишенце, но, не обично, ова беше мало, со широко дно, кое се прелеваше...
(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите
Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во...
Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј
Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани...
Џон Кенеди помладиот е самиот виновен за авионската несреќа во која загина?
Американската телевизија ABC неодамна објавила документарец за смртта на Џон Кенеди помладиот, во кој телевизијата се обидува да ја...
Голден Стејт постигна 51 поен во првата четвртина против Денвер
Кошаркарите на Голден Стејт славеа убедлива победа во дербито на Западната конференција против Денвер со 142-111. Голден Стејт постигна...
Македонија под нулата, најстудено во Битола -18 степени
Време: 08:49 Датум: јануари 16, 2019 Категорија: ЕКОНОМИЈА Најниска температура во Македонија изутринава во седум часот е регистрирана во...